PSV Redovisning AB
556962-0809Aktiebolagreg. 2014
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
246 tkr
Resultat efter fin. poster
−4 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
–
Hem
psvredovisning.se
Adresser
Besöksadress
Södermannagatan 27 Lgh 1201, 116 40 Stockholm
Postadress
c/o Parsa Sadegh-Vaziri, Södermannagatan 27 Lgh 1201, 116 40 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsult- och utbildningsverksamhet inom IT, ekonomi, redovisning och management. Bolaget skall även direkt eller indirekt via dotter- och intressebolag äga och förvalta lös och fast egendom. Bedriva värdepappershandel, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 810 tkr | 40 tkr | – |
| 2018 | 517 tkr | 0 tkr | 59 tkr |
| 2019 | 511 tkr | 5 tkr | 63 tkr |
| 2020 | 252 tkr | −256 tkr | 57 tkr |
| 2021 | 248 tkr | 155 tkr | 212 tkr |
| 2022 | 420 tkr | 39 tkr | 250 tkr |
| 2023 | 381 tkr | 27 tkr | 277 tkr |
| 2024 | 197 tkr | 27 tkr | 303 tkr |
| 2025 | 246 tkr | −4 tkr | 299 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,2 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal −1,6 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 24,9 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15247 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 246 | 197 | 381 | 420 | 248 | 252 | 511 | 517 | 810 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 0 | 6 | – | 0 | 7 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 248 | 197 | 387 | 420 | 248 | 259 | 511 | 517 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 108 | 65 | 56 | 30 | 40 | 26 | – |
| Handelsvaror | 83 | 89 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 149 | 59 | 218 | 302 | 34 | 245 | 143 | 109 | – |
| Personalkostnader | 6 | 0 | 9 | 11 | 0 | 236 | 322 | 380 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 2 | 7 | – |
| Rörelsekostnader | 237 | 149 | 335 | 378 | 91 | 511 | 506 | 522 | – |
| Rörelseresultat | 11 | 48 | 51 | 43 | 157 | −252 | 5 | −5 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | −0 | 0 | 0 | −1 | 4 | 15 | – |
| Räntekostnader och liknande | 15 | 21 | 24 | 4 | 2 | 3 | 4 | 10 | – |
| Finansiella poster | −15 | −21 | −24 | −4 | −2 | −4 | 0 | 5 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | 27 | 27 | 39 | 155 | −256 | 5 | 0 | 40 |
| Resultat före skatt | −4 | 27 | 27 | 39 | 155 | −256 | 5 | 0 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 | – |
| Årets resultat | −4 | 27 | 27 | 39 | 155 | −256 | 4 | 0 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 65 | 19 | 27 | 14 | 18 | 3 | 26 | 39 | – |
| Kortfristiga fordringar | 317 | 449 | 391 | 364 | 327 | 266 | 94 | 85 | – |
| Kassa och bank | 7 | 5 | 8 | 1 | 2 | 16 | 8 | 59 | – |
| Omsättningstillgångar | 324 | 454 | 399 | 365 | 329 | 283 | 102 | 144 | – |
| Summa tillgångar | 324 | 454 | 399 | 365 | 329 | 283 | 102 | 144 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 253 | 227 | 200 | 162 | 7 | 263 | 9 | 8 | – |
| Fritt eget kapital | 249 | 253 | 227 | 200 | 162 | 7 | 13 | 9 | – |
| Eget kapital | 299 | 303 | 277 | 250 | 212 | 57 | 63 | 59 | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 55 | 53 | 22 | 224 | 15 | 0 | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 43 | 39 | 0 | 16 | 0 | 0 | 2 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 1 | 1 | 36 | – |
| Kortfristiga skulder | 25 | 151 | 66 | 61 | 96 | 2 | 25 | 86 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 324 | 454 | 399 | 365 | 329 | 283 | 102 | 144 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | – | – | – | – | – | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,2 % | 66,7 % | 69,5 % | 68,6 % | 64,2 % | 20,1 % | 61,3 % | 40,6 % | – |
| Kassalikviditet | 1 282 % | 300 % | 601 % | 595 % | 343 % | 15 350 % | 415 % | 168 % | – |
| Rörelsemarginal | 4,4 % | 24,4 % | 13,5 % | 10,2 % | 63,4 % | −99,9 % | 0,9 % | −0,9 % | – |
| Vinstmarginal | −1,6 % | 13,7 % | 7,1 % | 9,2 % | 62,4 % | −101,6 % | 1 % | 0,1 % | 4,9 % |
| Omsättningstillväxt | 24,9 % | −48,3 % | −9,5 % | 69,6 % | −1,6 % | −49,5 % | −1,2 % | −36,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,4 % | 8,9 % | 9,8 % | 15,5 % | 73,2 % | −450,3 % | 6,3 % | 0,8 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | 517 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −4 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −4 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −26 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 26 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 250 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 299 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −4 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 250 tkr | – |
| Forslag disposition | 249 tkr | 253 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 249 tkr | 253 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 253 tkr | 430 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 22 tkr | 108 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
PSV Redovisning ABHuvudarbetsställe
Södermannagatan 27 Lgh 1201, 116 40 Stockholm
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556962-0809
Registreringsdatum
15 februari 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.