Pulverteknik i Kungälv AB
556625-8165Aktiebolagreg. 2002
Kungälv, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 282 tkr
Resultat efter fin. poster
156 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Maskingatan 4, 442 40 Kungälv
Postadress
Maskingatan 4, 442 40 Kungälv
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget verksamhet är att utföra lackeringsarbeten med pulverteknik, handel med däck och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3 753 tkr | 350 tkr | – |
| 2020 | 3 989 tkr | 111 tkr | – |
| 2021 | 4 119 tkr | 184 tkr | 606 tkr |
| 2022 | 4 828 tkr | 921 tkr | 755 tkr |
| 2023 | 3 668 tkr | 484 tkr | 636 tkr |
| 2024 | 3 563 tkr | −108 tkr | 531 tkr |
| 2025 | 3 282 tkr | 156 tkr | 653 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,3 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal 4,8 % – branschmedian 6,3 %
Omsättningstillväxt −7,9 % – branschmedian −0,2 %
Median för 3439 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 282 | 3 563 | 3 668 | 4 828 | 4 119 | 3 989 | 3 753 |
| Övriga rörelseintäkter | 300 | 317 | 365 | 322 | 306 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 582 | 3 880 | 4 033 | 5 150 | 4 424 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 385 | 683 | 430 | 329 | 404 | – | – |
| Handelsvaror | 492 | 682 | 980 | 1 339 | 1 069 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 885 | 990 | 943 | 1 087 | 1 068 | – | – |
| Personalkostnader | 1 640 | 1 605 | 1 172 | 1 449 | 1 662 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 25 | 25 | 25 | 31 | 35 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 426 | 3 985 | 3 549 | 4 235 | 4 240 | – | – |
| Rörelseresultat | 155 | −106 | 484 | 916 | 184 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −2 | 0 | 5 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 156 | −108 | 484 | 921 | 184 | 111 | 350 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 230 | 0 | −230 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 156 | 122 | 484 | 691 | 184 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 34 | 27 | 103 | 143 | 38 | – | – |
| Årets resultat | 123 | 95 | 381 | 548 | 146 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 47 | 72 | 97 | 122 | 152 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 394 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 47 | 72 | 97 | 122 | 546 | – | – |
| Varulager | 193 | 191 | 170 | 169 | 153 | – | – |
| Kundfordringar | 337 | 344 | 478 | 489 | 198 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 454 | 470 | 500 | 489 | 276 | – | – |
| Kassa och bank | 578 | 348 | 464 | 592 | 184 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 225 | 1 009 | 1 134 | 1 250 | 614 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 273 | 1 081 | 1 231 | 1 372 | 1 160 | 1 032 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 411 | 316 | 135 | 86 | 340 | – | – |
| Fritt eget kapital | 533 | 411 | 516 | 635 | 486 | – | – |
| Eget kapital | 653 | 531 | 636 | 755 | 606 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 230 | 230 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 173 | 114 | 0 | 71 | 336 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 97 | 85 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 620 | 551 | 365 | 387 | 553 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 273 | 1 081 | 1 231 | 1 372 | 1 160 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 200 | 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,3 % | 49,1 % | 66,5 % | 68,3 % | 52,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 167 % | 149 % | 264 % | 279 % | 83 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,7 % | −3 % | 13,2 % | 19 % | 4,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,8 % | −3 % | 13,2 % | 19,1 % | 4,5 % | 2,8 % | 9,3 % |
| Omsättningstillväxt | −7,9 % | −2,9 % | −24 % | 17,2 % | 3,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 18,8 % | 17,8 % | 59,9 % | 72,7 % | 24,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 094 tkr | 1 188 tkr | 1 223 tkr | 1 609 tkr | 1 373 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 123 tkr | 95 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 123 tkr | 95 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −95 tkr | −381 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 95 tkr | 381 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 653 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 123 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 230 tkr |
| Forslag disposition | 533 tkr | 411 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 533 tkr | 411 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 93 tkr | 93 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 93 tkr | 93 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 193 tkr | 191 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 47 tkr | 72 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 247 tkr | 247 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 200 tkr | 175 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 25 tkr | 25 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 117 tkr | 126 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 136 tkr | 130 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 200 tkr | 200 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 110 tkr | 107 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Pulverteknik i Kungälv ABHuvudarbetsställe
Maskingatan 4, 442 40 Kungälv
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556625-8165
Registreringsdatum
23 mars 2002
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungälv, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 25.510 – Beläggning och överdragning av metall
- SNI 47.820 – Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
- SNI 71.200 – Teknisk provning och analys
- SNI 95.320 – Reparation och underhåll av motorcyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.