Pure Oceans Holding AB
559405-6839Aktiebolagreg. 2022
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
32 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Spjutspetsvägen 13, 302 63 Halmstad
Postadress
Spjutspetsvägen 13, 302 63 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2023 | 0 tkr | 3 022 tkr | 3 047 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −1 058 tkr | 1 089 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 32 tkr | 1 121 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54,1 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 19 | 23 | 25 | – |
| Rörelsekostnader | 19 | 23 | 25 | – |
| Rörelseresultat | −19 | −23 | −25 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 34 | 26 | – | – |
| Finansiella poster | 51 | −1 035 | 3 047 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 32 | −1 058 | 3 022 | – |
| Resultat före skatt | 32 | −1 058 | 3 022 | – |
| Årets resultat | 32 | −1 058 | 3 022 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 188 | 1 282 | 2 967 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 188 | 1 282 | 2 967 | – |
| Kortfristiga fordringar | 885 | 755 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 4 | 153 | – |
| Omsättningstillgångar | 885 | 759 | 153 | – |
| Summa tillgångar | 2 073 | 2 041 | 3 119 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 1 064 | 2 122 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 096 | 1 064 | 3 022 | – |
| Eget kapital | 1 121 | 1 089 | 3 047 | – |
| Långfristiga skulder | 942 | 942 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 10 | 72 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 073 | 2 041 | 3 119 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54,1 % | 53,4 % | 97,7 % | – |
| Kassalikviditet | 8 851 % | 7 586 % | 212 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,9 % | −97,2 % | 99,2 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | 1 188 tkr | 1 188 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 394 tkr | 2 394 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 0 | 340 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 1 206 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 1 206 tkr | 1 206 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 94 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | −50 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 0 | −950 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | −50 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 32 tkr | −1 058 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 32 tkr | −1 058 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 058 tkr | −3 022 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 058 tkr | 3 022 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 121 tkr | 1 089 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 32 tkr | −1 058 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 885 tkr | 755 tkr |
| Forslag disposition | 1 096 tkr | 1 064 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 096 tkr | 1 064 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 1 206 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 42 tkr | 42 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 17 tkr | 144 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 900 tkr | 900 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 11 nov. 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Pure Oceans Holding ABHuvudarbetsställe
Spjutspetsvägen 13, 302 63 Halmstad
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559405-6839
Registreringsdatum
11 november 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.