Q Balance AB
559130-3788Aktiebolagreg. 2017
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 579 tkr
Resultat efter fin. poster
170 tkr
Soliditet
9 %
Anställda
2
STARTSIDA - Q Balance AB
Vi har sedan 2017 hjälpt små- och medelstora bolag med deras redovisning och har en gedigen erfarenhet av de olika utmaningar en företagare möter i sin vardag.
yourvismawebsite.com
Adresser
Besöksadress
Kynäsvägen 41, 141 42 Huddinge
Postadress
Kynäsvägen 41, 141 42 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsulttjänster och rådgivning inom redovisning, lönehantering och ekonomistyrning, jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 575 tkr | −138 tkr | 12 tkr |
| 2019 | 475 tkr | 92 tkr | 104 tkr |
| 2020 | 1 163 tkr | 22 tkr | 26 tkr |
| 2021 | 1 105 tkr | 101 tkr | 107 tkr |
| 2022 | 1 202 tkr | 131 tkr | 152 tkr |
| 2023 | 1 576 tkr | 197 tkr | 52 tkr |
| 2024 | 1 617 tkr | 21 tkr | 30 tkr |
| 2025 | 1 579 tkr | 170 tkr | 36 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 8,6 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 10,8 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −2,3 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 579 | 1 617 | 1 576 | 1 202 | 1 105 | 1 163 | 475 | 575 |
| Rörelseintäkter | 1 579 | 1 617 | 1 576 | 1 202 | 1 105 | 1 163 | 475 | 575 |
| Råvaror och förnödenheter | 5 | 2 | 1 | 14 | 18 | 3 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 238 | 268 | 181 | 156 | 95 | 111 | 108 | 139 |
| Personalkostnader | 1 137 | 1 281 | 1 177 | 882 | 859 | 990 | 247 | 562 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 8 | 8 | 3 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 385 | 1 559 | 1 367 | 1 056 | 972 | 1 104 | 354 | 701 |
| Rörelseresultat | 194 | 58 | 209 | 146 | 133 | 59 | 121 | −126 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 24 | 37 | 12 | 15 | 31 | 38 | 29 | 12 |
| Finansiella poster | −24 | −37 | −12 | −15 | −31 | −38 | −29 | −12 |
| Resultat efter finansiella poster | 170 | 21 | 197 | 131 | 101 | 22 | 92 | −138 |
| Resultat före skatt | 170 | 21 | 197 | 131 | 101 | 22 | 92 | −138 |
| Skatt på årets resultat | 44 | 13 | 47 | 36 | 20 | – | – | – |
| Årets resultat | 126 | 8 | 150 | 95 | 81 | 22 | 92 | −138 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 5 | 13 | 22 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 78 | 98 | 46 | 59 | 45 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 78 | 103 | 59 | 80 | 45 | – | – | – |
| Kundfordringar | 144 | 140 | 144 | 139 | 118 | 112 | 71 | 14 |
| Kortfristiga fordringar | 200 | 217 | 193 | 172 | 151 | 147 | 91 | 33 |
| Kassa och bank | 138 | 145 | 165 | 108 | 218 | 303 | 164 | 222 |
| Omsättningstillgångar | 338 | 362 | 359 | 280 | 369 | 449 | 255 | 255 |
| Summa tillgångar | 416 | 465 | 418 | 360 | 414 | 449 | 255 | 255 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −140 | −28 | −148 | 7 | −74 | −96 | −138 | 0 |
| Fritt eget kapital | −14 | −20 | 2 | 102 | 57 | −24 | 54 | −38 |
| Eget kapital | 36 | 30 | 52 | 152 | 107 | 26 | 104 | 12 |
| Långfristiga skulder | 167 | 260 | 195 | – | 0 | 139 | 0 | 98 |
| Leverantörsskulder | 28 | 11 | 1 | 16 | 6 | 0 | 1 | 3 |
| Skatteskulder | – | 0 | 42 | 44 | 30 | 12 | 3 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 213 | 175 | 171 | 209 | 307 | 284 | 151 | 145 |
| Summa eget kapital och skulder | 416 | 465 | 418 | 360 | 414 | 449 | 255 | 255 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 3 | 2 | – | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 50 | 50 | – | 50 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 8,6 % | 6,5 % | 12,4 % | 42,1 % | 25,8 % | 5,8 % | 40,7 % | 4,6 % |
| Kassalikviditet | 158 % | 207 % | 210 % | 134 % | 120 % | 158 % | 169 % | 176 % |
| Rörelsemarginal | 12,3 % | 3,6 % | 13,3 % | 12,1 % | 12 % | 5,1 % | 25,4 % | −21,9 % |
| Vinstmarginal | 10,8 % | 1,3 % | 12,5 % | 10,9 % | 9,2 % | 1,9 % | 19,4 % | −24 % |
| Omsättningstillväxt | −2,3 % | 2,6 % | 31,2 % | 8,7 % | −5 % | 144,9 % | −17,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 351,4 % | 27,7 % | 290 % | 62,5 % | 75,8 % | 84,5 % | 88,7 % | −1 174,4 % |
| Omsättning per anställd | 790 tkr | 539 tkr | 788 tkr | – | 1 105 tkr | 1 163 tkr | 475 tkr | 575 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 23 tkr | 43 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 30 tkr | 30 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 126 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 126 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −8 tkr | −150 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 8 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 120 tkr | 30 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 6 tkr | 0 |
| Forslag disposition | −14 tkr | −20 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −14 tkr | −20 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 25 tkr | 48 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | – | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | – | 1 |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 25 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 8 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 15 tkr | 19 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 185 tkr | 164 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 167 tkr | 260 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Q Balance ABHuvudarbetsställe
Kynäsvägen 41, 141 42 Huddinge
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559130-3788
Registreringsdatum
24 oktober 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.