Qaizen Sverige AB
559206-1971Aktiebolagreg. 2019
Vallentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 253 tkr
Resultat efter fin. poster
400 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tallkottestigen 10, 186 53 Vallentuna
Postadress
c/o Anders Skarin, Tallkottestigen 10, 186 53 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra kvalitetskontroll och granskning av föfrågningsunderlag inom bygg- och anläggningsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 435 tkr | 768 tkr | – |
| 2021 | 4 643 tkr | 596 tkr | 834 tkr |
| 2022 | 3 426 tkr | 669 tkr | 1 207 tkr |
| 2023 | 3 643 tkr | 292 tkr | 269 tkr |
| 2024 | 4 048 tkr | 109 tkr | 336 tkr |
| 2025 | 4 253 tkr | 400 tkr | 648 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,3 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 9,4 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 5,1 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 253 | 4 048 | 3 643 | 3 426 | 4 643 | 1 435 |
| Rörelseintäkter | 4 253 | 4 048 | 3 643 | 3 426 | 4 643 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 2 | 290 | 852 | 2 328 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 018 | 971 | 823 | 576 | 479 | – |
| Personalkostnader | 2 831 | 2 961 | 2 235 | 1 326 | 1 240 | – |
| Rörelsekostnader | 3 850 | 3 934 | 3 348 | 2 754 | 4 047 | – |
| Rörelseresultat | 402 | 114 | 295 | 672 | 596 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 5 | 4 | 2 | 0 | – |
| Finansiella poster | −2 | −5 | −4 | −2 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 400 | 109 | 292 | 669 | 596 | 768 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | −183 | −156 | – |
| Resultat före skatt | 400 | 109 | 292 | 486 | 440 | – |
| Skatt på årets resultat | 88 | 42 | 73 | 113 | 97 | – |
| Årets resultat | 312 | 67 | 219 | 373 | 343 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | – |
| Anläggningstillgångar | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | – |
| Kundfordringar | 843 | 411 | 560 | 723 | 52 | – |
| Kortfristiga fordringar | 952 | 795 | 1 205 | 1 289 | 1 192 | – |
| Kassa och bank | 1 127 | 915 | 540 | 1 360 | 698 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 080 | 1 711 | 1 745 | 2 649 | 1 890 | – |
| Summa tillgångar | 2 083 | 1 715 | 1 749 | 2 653 | 1 894 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 286 | 219 | 0 | 784 | 440 | – |
| Fritt eget kapital | 598 | 286 | 219 | 1 157 | 784 | – |
| Eget kapital | 648 | 336 | 269 | 1 207 | 834 | – |
| Obeskattade reserver | 531 | 531 | 531 | 531 | 348 | – |
| Leverantörsskulder | 27 | 138 | 241 | 279 | 264 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 132 | 236 | 221 | – |
| Kortfristiga skulder | 905 | 848 | 950 | 915 | 713 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 083 | 1 715 | 1 749 | 2 653 | 1 894 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | 1 157 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,3 % | 44,2 % | 39,5 % | 61,4 % | 58,6 % | – |
| Kassalikviditet | 230 % | 202 % | 184 % | 290 % | 265 % | – |
| Rörelsemarginal | 9,5 % | 2,8 % | 8,1 % | 19,6 % | 12,8 % | – |
| Vinstmarginal | 9,4 % | 2,7 % | 8 % | 19,5 % | 12,8 % | 53,5 % |
| Omsättningstillväxt | 5,1 % | 11,1 % | 6,3 % | −26,2 % | 223,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 48,2 % | 20 % | 81,4 % | 30,9 % | 41,2 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 127 tkr | 2 024 tkr | 1 821 tkr | 3 426 tkr | 4 643 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 4 tkr | 4 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 4 tkr | 4 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 312 tkr | 67 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 312 tkr | 67 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −67 tkr | −219 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 67 tkr | 219 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 648 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 312 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 598 tkr | 286 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 598 tkr | 286 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 40 tkr | 316 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 23 tkr | 68 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 475 tkr | 342 tkr |
| Periodiseringsfonder | 531 tkr | 531 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 403 tkr | 368 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Qaizen Sverige ABHuvudarbetsställe
Tallkottestigen 10, 186 53 Vallentuna
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559206-1971
Registreringsdatum
20 maj 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vallentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.