Qala Consulting AB
559058-6755Aktiebolagreg. 2016
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
20 tkr
Resultat efter fin. poster
−126 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Torsgatan 33, 113 21 Stockholm
Postadress
c/o Hanna Edberg, Torsgatan 33, 113 21 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten tillhandahåller specialistläkare i psykiatri och rättspsykiatri och erbjuder konsultativa uppdrag och utbildningstjänster.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 300 tkr | 282 tkr | – |
| 2018 | 324 tkr | 298 tkr | – |
| 2019 | 367 tkr | 326 tkr | 758 tkr |
| 2020 | 408 tkr | 341 tkr | 1 027 tkr |
| 2021 | 141 tkr | 92 tkr | 1 099 tkr |
| 2022 | 4 tkr | −21 tkr | 1 078 tkr |
| 2023 | 18 tkr | 6 tkr | 1 085 tkr |
| 2024 | 20 tkr | 387 tkr | 442 tkr |
| 2025 | 20 tkr | −126 tkr | 316 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,7 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal −628,6 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 1,9 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 | 20 | 18 | 4 | 141 | 408 | 367 | 324 | 300 |
| Rörelseintäkter | 20 | 20 | 18 | 4 | 141 | 408 | 367 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 28 | 2 | 17 | 23 | 50 | 66 | 36 | – | – |
| Personalkostnader | 118 | – | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 146 | 2 | 17 | 25 | 50 | 67 | 41 | – | – |
| Rörelseresultat | −126 | 18 | 2 | −21 | 92 | 341 | 326 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 369 | 5 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | −0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 369 | 5 | 0 | – | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −126 | 387 | 6 | −21 | 92 | 341 | 326 | 298 | 282 |
| Resultat före skatt | −126 | 387 | 6 | −21 | 92 | 341 | 326 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 2 | – | 0 | 19 | 73 | 70 | – | – |
| Årets resultat | −126 | 386 | 6 | −21 | 73 | 268 | 256 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 162 | 162 | 1 019 | 1 019 | 1 019 | 600 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 162 | 162 | 1 019 | 1 019 | 1 019 | 600 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 48 | 76 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | −0 | 158 | 156 | 145 | 62 | 91 | 69 | – | – |
| Kassa och bank | 155 | 384 | 94 | 105 | 94 | 432 | 735 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 155 | 542 | 251 | 250 | 156 | 522 | 804 | – | – |
| Summa tillgångar | 317 | 704 | 1 269 | 1 269 | 1 175 | 1 122 | 804 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 392 | 7 | 1 028 | 1 049 | 977 | 708 | 452 | – | – |
| Fritt eget kapital | 266 | 392 | 1 035 | 1 028 | 1 049 | 977 | 708 | – | – |
| Eget kapital | 316 | 442 | 1 085 | 1 078 | 1 099 | 1 027 | 758 | – | – |
| Skatteskulder | 2 | 2 | – | – | 0 | 4 | 2 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 | 262 | 185 | 190 | 76 | 96 | 45 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 317 | 704 | 1 269 | 1 269 | 1 175 | 1 122 | 804 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 1 028 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,7 % | 62,8 % | 85,5 % | 85 % | 93,6 % | 91,5 % | 94,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 16 096 % | 207 % | 136 % | 131 % | 207 % | 546 % | 1 784 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −631,6 % | 91,2 % | 8,3 % | −527,3 % | 64,9 % | 83,7 % | 88,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −628,6 % | 1 973,4 % | 33,6 % | −523,6 % | 64,9 % | 83,7 % | 88,8 % | 92,2 % | 94,2 % |
| Omsättningstillväxt | 1,9 % | 6,3 % | 361,9 % | −97,2 % | −65,4 % | 10,9 % | 13,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −39,7 % | 87,2 % | 0,6 % | −1,9 % | 6,6 % | 26,1 % | 33,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 162 tkr | 162 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −126 tkr | 386 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −126 tkr | 386 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −386 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 386 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 1 028 tkr |
| Forslag disposition | 266 tkr | 392 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 266 tkr | 392 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | −24 | 158 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | −786 | 260 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Qala Consulting ABHuvudarbetsställe
Torsgatan 33, 113 21 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559058-6755
Registreringsdatum
14 april 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- SNI 85.400 – Universitets- eller högskoleutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.