QAM Vård & Omsorg AB
556130-1952Aktiebolagreg. 1969
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
946 tkr
Resultat efter fin. poster
840 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Silverdalsvägen 65, 191 38 Sollentuna
Postadress
c/o Magnus Ekqvist, Silverdalsvägen 65, 191 38 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och utveckla verksamheter inom vård och omsorgstjänster bland annat inom hemtjänst, sjukvård, äldreomsorg och personlig assistans, bedriva konsultverksamhet inom management samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 407 tkr | 2 960 tkr | – |
| 2020 | 432 tkr | 4 713 tkr | – |
| 2021 | 1 065 tkr | 7 151 tkr | – |
| 2022 | 600 tkr | 538 tkr | 10 903 tkr |
| 2023 | 325 tkr | 1 295 tkr | 11 784 tkr |
| 2024 | 552 tkr | 1 627 tkr | 11 861 tkr |
| 2025 | 946 tkr | 840 tkr | 10 647 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 88,8 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 71,4 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 946 | 552 | 325 | 600 | 1 065 | 432 | 407 |
| Övriga rörelseintäkter | 189 | 186 | 186 | 186 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 135 | 738 | 511 | 785 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 158 | 210 | 187 | 170 | – | – | – |
| Personalkostnader | 14 | 66 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 12 | 12 | 12 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 177 | 288 | 200 | 182 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 958 | 450 | 311 | 604 | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 1 260 | 700 | 0 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 23 | 399 | 2 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 121 | 106 | 115 | 68 | – | – | – |
| Finansiella poster | −117 | 1 177 | 983 | −66 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 840 | 1 627 | 1 295 | 538 | 7 151 | 4 713 | 2 960 |
| Bokslutsdispositioner | 116 | 41 | 197 | −802 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 957 | 1 668 | 1 492 | −264 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | −29 | 91 | 11 | 0 | – | – | – |
| Årets resultat | 986 | 1 577 | 1 481 | −264 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 20 | 5 | 17 | 29 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 132 | 11 412 | 11 912 | 11 863 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 12 152 | 11 418 | 11 930 | 11 892 | – | – | – |
| Kundfordringar | 47 | – | 0 | 63 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 47 | 3 120 | 3 296 | 1 135 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 421 | 1 482 | 783 | 1 530 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 468 | 4 602 | 4 079 | 2 665 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 13 621 | 16 019 | 16 009 | 14 557 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 113 | 113 | 113 | 113 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 9 547 | 10 170 | 10 190 | 11 053 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 10 534 | 11 747 | 11 670 | 10 790 | – | – | – |
| Eget kapital | 10 647 | 11 861 | 11 784 | 10 903 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 116 | 157 | 355 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 880 | 1 952 | 2 190 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 13 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 22 | 30 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 974 | 2 162 | 2 117 | 1 110 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 13 621 | 16 019 | 16 009 | 14 557 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 700 | 1 000 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,2 % | 74,6 % | 74,4 % | 76,8 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 49 % | 213 % | 193 % | 240 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 101,3 % | 81,5 % | 95,8 % | 100,6 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 88,8 % | 294,8 % | 398,5 % | 89,7 % | 671,5 % | 1 091 % | 727,3 % |
| Omsättningstillväxt | 71,4 % | 69,9 % | −45,8 % | −43,7 % | – | 6,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 9,3 % | 13,3 % | 12,6 % | −2,4 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 2 949 tkr | 2 949 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 2 949 tkr | 2 949 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | 3 869 tkr | 3 149 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 11 636 tkr | 10 916 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 720 tkr | 0 |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 7 766 tkr | 7 766 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 14 tkr | 14 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 5 300 tkr | 5 300 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 5 300 tkr | 5 300 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 986 tkr | 1 577 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 986 tkr | 1 577 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 577 tkr | −1 481 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 577 tkr | 1 481 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 200 tkr | 1 500 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 116 tkr | 41 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 500 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 1 860 tkr |
| Forslag disposition | 10 534 tkr | 11 747 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 534 tkr | 11 047 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 700 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 61 tkr | 61 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 61 tkr | 56 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 12 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 15 | 1 260 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 933 tkr | 101 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 1 880 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 20 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 116 tkr |
| Reservfond | 13 tkr | 13 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 982 tkr | 1 982 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 36 tkr | 36 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
QAM Vård & Omsorg ABHuvudarbetsställe
Silverdalsvägen 65, 191 38 Sollentuna
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556130-1952
Registreringsdatum
3 november 1969
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Övriga registrerade namn
1 st
- Ekqvist Konsult – särskilt företagsnamn, registrerat 28 oktober 2005. För den del av verksamheten som avser konsultationer inom ekonomi och management.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.