QH Taxi AB
559284-2149Aktiebolagreg. 2020
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
733 tkr
Resultat efter fin. poster
20 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östanvägen 27, 176 66 Järfälla
Postadress
c/o Qasim Hussein, Östanvägen 27, 176 66 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Företaget driver en taxi rörelse samt förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 700 tkr | 18 tkr | 38 tkr |
| 2023 | 971 tkr | 62 tkr | 88 tkr |
| 2024 | 777 tkr | 23 tkr | 104 tkr |
| 2025 | 699 tkr | 0 tkr | 104 tkr |
| 2026 | 733 tkr | 20 tkr | 120 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,5 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 2,8 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 4,9 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 733 | 699 | 777 | 971 | 700 |
| Övriga rörelseintäkter | 18 | 12 | 15 | 1 | – |
| Rörelseintäkter | 751 | 710 | 792 | 972 | 700 |
| Råvaror och förnödenheter | 256 | 248 | 283 | 313 | 265 |
| Övriga externa kostnader | 57 | 82 | 70 | 41 | 51 |
| Personalkostnader | 377 | 338 | 341 | 490 | 297 |
| Av- och nedskrivningar | 41 | 41 | 66 | 60 | 60 |
| Rörelsekostnader | 731 | 709 | 761 | 904 | 674 |
| Rörelseresultat | 20 | 2 | 31 | 68 | 26 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 8 | 6 | 8 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | −8 | −6 | −8 |
| Resultat efter finansiella poster | 20 | 0 | 23 | 62 | 18 |
| Resultat före skatt | 20 | 0 | 23 | 62 | 18 |
| Skatt på årets resultat | 4 | 0 | 7 | 13 | 5 |
| Årets resultat | 16 | 0 | 17 | 49 | 13 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | −8 | 8 | 24 | 40 | 40 |
| Materiella anläggningstillgångar | 93 | 118 | 143 | 193 | 253 |
| Anläggningstillgångar | 85 | 126 | 167 | 233 | 293 |
| Kundfordringar | 10 | 16 | 17 | 20 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 46 | 19 | 29 | 22 | 10 |
| Kassa och bank | 72 | 45 | 43 | 14 | 35 |
| Omsättningstillgångar | 118 | 64 | 73 | 35 | 45 |
| Summa tillgångar | 202 | 189 | 240 | 268 | 337 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 79 | 79 | 63 | 13 | 0 |
| Fritt eget kapital | 95 | 79 | 79 | 63 | 13 |
| Eget kapital | 120 | 104 | 104 | 88 | 38 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 103 | 211 |
| Leverantörsskulder | 9 | 9 | 6 | −4 | 5 |
| Skatteskulder | 7 | −4 | 13 | 2 | – |
| Kortfristiga skulder | 82 | 85 | 135 | 77 | 88 |
| Summa eget kapital och skulder | 202 | 189 | 240 | 268 | 337 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 50 | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,5 % | 55,2 % | 43,6 % | 32,7 % | 11,3 % |
| Kassalikviditet | 144 % | 75 % | 54 % | 46 % | 51 % |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 0,3 % | 4 % | 7 % | 3,8 % |
| Vinstmarginal | 2,8 % | 0,1 % | 3 % | 6,4 % | 2,5 % |
| Omsättningstillväxt | 4,9 % | −10,1 % | −20 % | 38,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,2 % | 0 % | 16,1 % | 56,4 % | 34,6 % |
| Omsättning per anställd | 733 tkr | – | – | – | 700 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 16 tkr | 24 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 16 tkr | 24 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −24 | −17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 25 | 17 tkr |
| Forslag disposition | 95 tkr | 79 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 45 tkr | 79 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 50 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 93 tkr | 118 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 313 tkr | 313 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 220 tkr | 195 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 25 tkr | 25 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | −8 tkr | 8 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 36 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 66 tkr | 62 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | 18 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 mars 2025 – 28 feb. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 mars 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 mars 2023 – 29 feb. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 mars 2022 – 28 feb. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 19 nov. 2020 – 28 feb. 2022 · Inlämnad –
QH Taxi ABHuvudarbetsställe
Östanvägen 27, 176 66 Järfälla
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559284-2149
Registreringsdatum
19 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.330 – Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.