Qirex AB
559153-3178Aktiebolagreg. 2018
Knivsta, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 206 tkr
Resultat efter fin. poster
784 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fransta 32, 741 95 Knivsta
Postadress
Fransta 32, 741 95 Knivsta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva teknisk konsultverksamhet inom exempelvis verkstadsindustrin. Bolaget ska även bedriva produktutveckling samt försäljning av egenutvecklade produkter, såsom mätutrustning och fixturer, samt licensförsäljning av teknik- och patent- rättigheter. Bolaget kommer även bedriva prototyp- och lego- tillverkning av detaljer, samt kurs- och utbildningsverksamhet inom exempelvis verkstadsindustrin. Vidare ska företaget äga samt förvalta värdepapper och fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 441 tkr | 925 tkr | 772 tkr |
| 2020 | 880 tkr | 483 tkr | 1 057 tkr |
| 2021 | 923 tkr | 441 tkr | 1 403 tkr |
| 2022 | 1 260 tkr | 670 tkr | 1 785 tkr |
| 2023 | 1 198 tkr | 447 tkr | 2 139 tkr |
| 2024 | 727 tkr | 361 tkr | 2 325 tkr |
| 2025 | 239 tkr | −81 tkr | 2 225 tkr |
| 2026 | 1 206 tkr | 784 tkr | 2 798 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 65 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 405,2 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 206 | 239 | 727 | 1 198 | 1 260 | 923 | 880 | 1 441 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 206 | 239 | 727 | 1 198 | 1 260 | 923 | 880 | 1 441 |
| Råvaror och förnödenheter | 5 | 10 | 4 | 2 | – | 0 | 5 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 70 | 38 | 29 | 58 | 31 | 19 | 25 | 21 |
| Personalkostnader | 337 | 271 | 333 | 691 | 577 | 507 | 389 | 487 |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 423 | 322 | 367 | 751 | 608 | 525 | 419 | 516 |
| Rörelseresultat | 783 | −84 | 360 | 447 | 652 | 397 | 461 | 925 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 0 | 0 | 19 | 46 | 22 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 0 | 0 | 18 | 43 | 22 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 784 | −81 | 361 | 447 | 670 | 441 | 483 | 925 |
| Bokslutsdispositioner | −62 | 83 | – | – | – | 0 | −120 | 0 |
| Resultat före skatt | 721 | 1 | 361 | 447 | 670 | 441 | 363 | 925 |
| Skatt på årets resultat | 149 | 1 | 75 | 93 | 138 | 95 | 78 | 204 |
| Årets resultat | 573 | 0 | 286 | 354 | 532 | 346 | 285 | 722 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 52 | 27 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 414 | 964 | 964 | 921 | 815 | 535 | 310 | 100 |
| Anläggningstillgångar | 1 466 | 991 | 964 | 921 | 815 | 535 | 310 | 100 |
| Kundfordringar | 189 | 0 | 113 | 110 | 129 | 137 | 364 | 107 |
| Kortfristiga fordringar | 194 | 148 | 194 | 139 | 171 | 200 | 386 | 126 |
| Kassa och bank | 1 725 | 1 351 | 1 550 | 1 406 | 1 269 | 905 | 888 | 873 |
| Omsättningstillgångar | 1 919 | 1 499 | 1 744 | 1 544 | 1 440 | 1 105 | 1 274 | 999 |
| Summa tillgångar | 3 385 | 2 490 | 2 707 | 2 466 | 2 254 | 1 641 | 1 584 | 1 099 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 175 | 2 175 | 1 989 | 1 735 | 1 203 | 1 007 | 722 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 748 | 2 175 | 2 275 | 2 089 | 1 735 | 1 353 | 1 007 | 722 |
| Eget kapital | 2 798 | 2 225 | 2 325 | 2 139 | 1 785 | 1 403 | 1 057 | 772 |
| Obeskattade reserver | 100 | 38 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 0 |
| Leverantörsskulder | 0 | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 29 | – | – | 0 | 30 | 0 | 263 | 194 |
| Kortfristiga skulder | 487 | 227 | 262 | 207 | 350 | 118 | 407 | 328 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 385 | 2 490 | 2 707 | 2 466 | 2 254 | 1 641 | 1 584 | 1 099 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 0 | 100 | 100 | – | 150 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85 % | 90,6 % | 89,4 % | 90,6 % | 83,4 % | 91,3 % | 72,8 % | 70,2 % |
| Kassalikviditet | 394 % | 660 % | 665 % | 747 % | 412 % | 938 % | 313 % | 305 % |
| Rörelsemarginal | 64,9 % | −35,1 % | 49,5 % | 37,3 % | 51,7 % | 43,1 % | 52,4 % | 64,2 % |
| Vinstmarginal | 65 % | −34,1 % | 49,6 % | 37,3 % | 53,2 % | 47,8 % | 54,9 % | 64,2 % |
| Omsättningstillväxt | 405,2 % | −67,2 % | −39,3 % | −4,9 % | 36,6 % | 4,9 % | −39 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 20,5 % | 0 % | 12,3 % | 16,6 % | 29,8 % | 24,7 % | 27 % | 93,5 % |
| Omsättning per anställd | 1 206 tkr | 239 tkr | 727 tkr | 1 198 tkr | 1 260 tkr | 923 tkr | 880 tkr | 1 441 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 414 tkr | 964 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 414 tkr | 964 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 451 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 573 tkr | 144 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 573 tkr | 144 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −144 | −286 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 144 | 286 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −62 tkr | 83 tkr |
| Forslag disposition | 2 748 tkr | 2 175 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 648 tkr | 2 175 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 43 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 485 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 31 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 37 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 5 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 37 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 21 tkr | 27 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 30 tkr | 30 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 9 tkr | 3 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 30 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 3 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 148 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 425 tkr | 227 tkr |
| Periodiseringsfonder | 100 tkr | 38 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 34 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juni 2025 – 31 maj 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juni 2024 – 31 maj 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juni 2023 – 31 maj 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juni 2022 – 31 maj 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juni 2021 – 31 maj 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juni 2020 – 31 maj 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juni 2019 – 31 maj 2020 · Inlämnad –
Qirex ABHuvudarbetsställe
Fransta 32, 741 95 Knivsta
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559153-3178
Registreringsdatum
21 mars 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Knivsta, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.