QTC Systemutveckling AB
556661-1108Aktiebolagreg. 2004
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
−0 tkr
Resultat efter fin. poster
−160 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rostocksvägen 37, 187 41 Täby
Postadress
c/o Dahlin, Rostocksvägen 37, 187 41 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultjänster inom telekommunikation och värdepappersförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 590 tkr | 545 tkr | – |
| 2018 | 1 541 tkr | 375 tkr | – |
| 2019 | 2 019 tkr | 680 tkr | 996 tkr |
| 2020 | 1 806 tkr | 611 tkr | 1 430 tkr |
| 2021 | 1 701 tkr | 551 tkr | 1 123 tkr |
| 2022 | 1 757 tkr | 558 tkr | 1 513 tkr |
| 2023 | 1 735 tkr | 402 tkr | 1 520 tkr |
| 2024 | 479 tkr | −126 tkr | 1 104 tkr |
| 2025 | −0 tkr | −160 tkr | 1 115 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70,7 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 15 990 000 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | −0 | 479 | 1 735 | 1 757 | 1 701 | 1 806 | 2 019 | 1 541 | 1 590 |
| Övriga rörelseintäkter | 129 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 129 | 479 | 1 735 | 1 757 | 1 701 | 1 806 | 2 019 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 81 | 128 | 190 | 153 | 135 | 139 | 223 | – | – |
| Personalkostnader | 293 | 561 | 1 137 | 1 041 | 1 014 | 1 050 | 1 108 | – | – |
| Rörelsekostnader | 374 | 689 | 1 327 | 1 194 | 1 149 | 1 189 | 1 331 | – | – |
| Rörelseresultat | −245 | −211 | 408 | 563 | 552 | 616 | 688 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 85 | 111 | 14 | 11 | 14 | 11 | 11 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 26 | 20 | 15 | 15 | 16 | 19 | – | – |
| Finansiella poster | 85 | 85 | −6 | −4 | −1 | −5 | −8 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −160 | −126 | 402 | 558 | 551 | 611 | 680 | 375 | 545 |
| Bokslutsdispositioner | 195 | 136 | 18 | −65 | −64 | −53 | −107 | – | – |
| Resultat före skatt | 35 | 10 | 420 | 493 | 487 | 558 | 573 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 13 | 9 | 93 | 104 | 108 | 124 | 129 | – | – |
| Årets resultat | 22 | 1 | 327 | 389 | 378 | 434 | 443 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | 0 | 539 | 755 | 560 | 609 | 636 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 177 | 595 | 794 | 587 | 609 | 642 | – | – |
| Kassa och bank | 2 313 | 2 521 | 2 736 | 2 558 | 2 322 | 2 607 | 2 118 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 331 | 2 698 | 3 331 | 3 352 | 2 909 | 3 216 | 2 759 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 331 | 2 698 | 3 331 | 3 352 | 2 909 | 3 216 | 2 759 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 972 | 983 | 1 074 | 1 003 | 625 | 876 | 433 | – | – |
| Fritt eget kapital | 995 | 984 | 1 400 | 1 393 | 1 003 | 1 310 | 876 | – | – |
| Eget kapital | 1 115 | 1 104 | 1 520 | 1 513 | 1 123 | 1 430 | 996 | – | – |
| Obeskattade reserver | 672 | 867 | 1 003 | 1 021 | 956 | 892 | 839 | – | – |
| Långfristiga skulder | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 1 | 16 | 5 | – | 0 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 13 | – | – | – | 0 | 40 | 56 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 44 | 226 | 308 | 318 | 330 | 395 | 424 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 331 | 2 698 | 3 331 | 3 352 | 2 909 | 3 216 | 2 759 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 12 | 417 | 319 | – | 685 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,7 % | 66,5 % | 69,6 % | 69,3 % | 64,7 % | 66,5 % | 60,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 5 277 % | 1 191 % | 1 082 % | 1 054 % | 882 % | 815 % | 650 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 24 477 500 % | −44 % | 23,5 % | 32 % | 32,4 % | 34,1 % | 34,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 15 990 000 % | −26,2 % | 23,2 % | 31,8 % | 32,4 % | 33,8 % | 33,7 % | 24,3 % | 34,3 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −72,4 % | −1,3 % | 3,3 % | −5,8 % | −10,6 % | 31 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2 % | 0,1 % | 21,5 % | 25,7 % | 33,7 % | 30,3 % | 44,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | −0 tkr | 479 tkr | 1 735 tkr | 1 757 tkr | 1 701 tkr | 1 806 tkr | 2 019 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 22 tkr | 1 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 195 tkr | 136 tkr |
| Forslag disposition | 995 tkr | 984 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 995 tkr | 972 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 13 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 18 tkr | 164 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 15 tkr | 83 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 500 tkr | 500 tkr |
| Periodiseringsfonder | 672 tkr | 867 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 143 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
QTC Systemutveckling ABHuvudarbetsställe
Rostocksvägen 37, 187 41 Täby
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556661-1108
Registreringsdatum
22 april 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 86.950 – Fysioterapeutisk verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.