Quality Carwash Norrort AB
559182-1656Aktiebolagreg. 2018
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
11 706 tkr
Resultat efter fin. poster
81 tkr
Soliditet
8 %
Anställda
15
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Svetsarvägen 12, 187 75 Täby
Postadress
Svetsarvägen 12, 187 75 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver bilvård och därmed förenlig verksamhet. Bolaget bedriver även städbolag och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 347 tkr | 101 tkr | 129 tkr |
| 2020 | 2 898 tkr | 746 tkr | 715 tkr |
| 2021 | 8 003 tkr | 250 tkr | 412 tkr |
| 2022 | 7 776 tkr | −76 tkr | 336 tkr |
| 2023 | 10 225 tkr | 424 tkr | 689 tkr |
| 2024 | 10 961 tkr | −57 tkr | 632 tkr |
| 2025 | 11 706 tkr | 81 tkr | 681 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 8 % – branschmedian 49,1 %
Vinstmarginal 0,7 % – branschmedian 4,2 %
Omsättningstillväxt 6,8 % – branschmedian 2,7 %
Median för 6030 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 706 | 10 961 | 10 225 | 7 776 | 8 003 | 2 898 | 347 |
| Förändring av lager | −250 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 151 | 116 | 31 | 143 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 11 607 | 11 077 | 10 257 | 7 919 | 8 003 | 2 898 | 347 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 147 | 2 548 | 3 406 | 2 982 | 3 393 | 819 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 1 259 | 1 384 | 1 294 | 875 | 1 056 | 384 | 5 |
| Personalkostnader | 6 964 | 7 135 | 5 094 | 4 086 | 3 256 | 948 | 240 |
| Av- och nedskrivningar | 51 | 49 | 49 | 49 | 44 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 421 | 11 116 | 9 843 | 7 992 | 7 749 | 2 152 | 246 |
| Rörelseresultat | 186 | −39 | 414 | −72 | 254 | 746 | 101 |
| Ränteintäkter och liknande | −3 | −0 | 1 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 103 | 18 | −9 | 4 | 4 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −105 | −18 | 10 | −3 | −4 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 81 | −57 | 424 | −76 | 250 | 746 | 101 |
| Resultat före skatt | 81 | −57 | 424 | −76 | 250 | 746 | 101 |
| Skatt på årets resultat | 32 | 0 | 71 | 0 | 52 | 160 | 22 |
| Årets resultat | 49 | −57 | 353 | −76 | 197 | 586 | 79 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 153 | 180 | 154 | 202 | 251 | 144 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 739 | 3 559 | 3 559 | 2 877 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 891 | 3 738 | 3 712 | 3 079 | 251 | 144 | – |
| Varulager | 0 | 250 | 250 | 250 | 250 | – | – |
| Kundfordringar | 4 997 | 1 792 | 2 120 | 915 | 1 267 | 7 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 5 513 | 2 008 | 2 709 | 1 429 | 1 580 | 730 | 201 |
| Kassa och bank | 126 | 218 | 127 | 701 | 1 562 | 263 | 15 |
| Omsättningstillgångar | 5 639 | 2 476 | 3 086 | 2 380 | 3 392 | 993 | 215 |
| Summa tillgångar | 8 530 | 6 214 | 6 798 | 5 458 | 3 643 | 1 137 | 215 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 582 | 639 | 286 | 362 | 165 | 79 | 0 |
| Fritt eget kapital | 631 | 582 | 639 | 286 | 362 | 665 | 79 |
| Eget kapital | 681 | 632 | 689 | 336 | 412 | 715 | 129 |
| Långfristiga skulder | 222 | 209 | 1 918 | 2 722 | 394 | 5 | – |
| Leverantörsskulder | 2 265 | 1 784 | 574 | 684 | 1 403 | 123 | 1 |
| Skatteskulder | 122 | 158 | 195 | 29 | 183 | 163 | 13 |
| Kortfristiga skulder | 7 628 | 5 373 | 4 191 | 2 400 | 2 836 | 417 | 86 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 530 | 6 214 | 6 798 | 5 458 | 3 643 | 1 137 | 215 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 15 | 15 | 10 | 10 | 9 | 3 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | 0 | 0 | – | 500 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 8 % | 10,2 % | 10,1 % | 6,2 % | 11,3 % | 62,8 % | 59,8 % |
| Kassalikviditet | 74 % | 41 % | 68 % | 89 % | 111 % | 238 % | 249 % |
| Rörelsemarginal | 1,6 % | −0,4 % | 4,1 % | −0,9 % | 3,2 % | 25,8 % | 29,1 % |
| Vinstmarginal | 0,7 % | −0,5 % | 4,1 % | −1 % | 3,1 % | 25,7 % | 29,1 % |
| Omsättningstillväxt | 6,8 % | 7,2 % | 31,5 % | −2,8 % | 176,1 % | 736,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,2 % | −9,1 % | 51,2 % | −22,5 % | 47,9 % | 82 % | 61,1 % |
| Omsättning per anställd | 780 tkr | 731 tkr | 1 023 tkr | 778 tkr | 889 tkr | 966 tkr | 347 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 2 739 tkr | 3 559 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 49 tkr | −57 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 49 tkr | −57 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 57 tkr | −353 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −57 tkr | 353 tkr |
| Forskott fran kunder | 176 tkr | 164 tkr |
| Forslag disposition | 631 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 631 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 252 tkr | 252 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 153 tkr | 180 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 0 | 250 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 265 tkr | −36 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 4 549 tkr | 2 734 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 39 tkr | 37 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | −77 tkr | −87 tkr |
| Skulder ovriga foretag agarintresse langfristiga | 259 tkr | 259 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 516 tkr | 532 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 27 nov. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Quality Carwash Norrort ABHuvudarbetsställe
Svetsarvägen 12, 187 75 Täby
Bilverkstad & fordon
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559182-1656
Registreringsdatum
27 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bilverkstad & fordon
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- SNI 81.210 – Lokalvård
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.