Quiddly AB
559225-2174Aktiebolagreg. 2019
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
32 195 tkr
Resultat efter fin. poster
−4 755 tkr
Soliditet
64 %
Anställda
18
Quiddly - Powering Financial Services
Streamline and automate your operations whether you provide factoring, business loans, debt collection, or all of the above.
quiddly.com
Adresser
Besöksadress
Skomakaregatan 2, 211 34 Malmö
Postadress
Skomakaregatan 2, 211 34 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Quiddly är en licensbaserad plattformsleverantör verksam på den nordiska marknaden för factoring, fakturalån, fakturaservice, inkasso och konsumentkrediter. Företaget licenserar ut moduler för att förenkla och förbättra hanteringen av såväl stora som små flöden av transaktioner åt företag verksamma på ovan nämnda marknader.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 292 tkr | −2 683 tkr | – |
| 2021 | 6 606 tkr | −1 794 tkr | – |
| 2022 | 12 091 tkr | −6 224 tkr | 18 476 tkr |
| 2023 | 20 838 tkr | −4 186 tkr | 20 487 tkr |
| 2024 | 26 402 tkr | −6 692 tkr | 20 534 tkr |
| 2025 | 32 195 tkr | −4 755 tkr | 20 180 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,6 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal −14,8 % – branschmedian 22,1 %
Omsättningstillväxt 21,9 % – branschmedian −1,1 %
Median för 2809 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 195 | 26 402 | 20 838 | 12 091 | 6 606 | 2 292 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 5 867 | 8 788 | 9 085 | 6 563 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 164 | 0 | 198 | 22 | – | – |
| Rörelseintäkter | 38 225 | 35 189 | 30 122 | 18 675 | – | – |
| Handelsvaror | 6 060 | 7 042 | 7 266 | 4 425 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 387 | 7 993 | 8 010 | 8 721 | – | – |
| Personalkostnader | 19 280 | 19 136 | 13 967 | 8 509 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 366 | 6 189 | 4 350 | 2 921 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 24 | 26 | 53 | 35 | – | – |
| Rörelsekostnader | 41 118 | 40 386 | 33 645 | 24 611 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 892 | −5 196 | −3 524 | −5 936 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 867 | 1 507 | 677 | 289 | – | – |
| Finansiella poster | −1 862 | −1 495 | −663 | −288 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −4 755 | −6 692 | −4 186 | −6 224 | −1 794 | −2 683 |
| Bokslutsdispositioner | 4 400 | 6 800 | 6 200 | 8 237 | – | – |
| Resultat före skatt | −355 | 108 | 2 014 | 2 013 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 61 | 2 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −355 | 47 | 2 011 | 2 013 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 26 250 | 27 750 | 25 151 | 20 416 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 26 250 | 27 750 | 25 151 | 20 416 | – | – |
| Kundfordringar | 4 207 | 3 887 | 2 145 | 1 119 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 883 | 4 413 | 2 671 | 1 820 | – | – |
| Kassa och bank | 593 | 1 847 | 945 | 478 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 476 | 6 260 | 3 616 | 2 299 | – | – |
| Summa tillgångar | 31 726 | 34 010 | 28 767 | 22 714 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 26 300 | 27 800 | 19 051 | 9 966 | – | – |
| Balanserat resultat | −5 766 | −7 312 | −575 | 6 497 | – | – |
| Fritt eget kapital | −6 121 | −7 265 | 1 436 | 8 510 | – | – |
| Eget kapital | 20 180 | 20 534 | 20 487 | 18 476 | – | – |
| Långfristiga skulder | 6 500 | 7 900 | 3 773 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 489 | 890 | 450 | 1 155 | – | – |
| Skatteskulder | 287 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 047 | 5 576 | 4 507 | 4 239 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 31 726 | 34 010 | 28 767 | 22 714 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 18 | 19 | 17 | 11 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,6 % | 60,4 % | 71,2 % | 81,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 109 % | 112 % | 80 % | 54 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −9 % | −19,7 % | −16,9 % | −49,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −14,8 % | −25,4 % | −20,1 % | −51,5 % | −27,2 % | −117,1 % |
| Omsättningstillväxt | 21,9 % | 26,7 % | 72,3 % | 83 % | 188,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,8 % | 0,2 % | 9,8 % | 10,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 789 tkr | 1 390 tkr | 1 226 tkr | 1 099 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 0 | 106 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −355 tkr | 47 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 50 860 tkr | 44 993 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar | 24 610 tkr | 17 244 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden aktiverade utgifter | 5 867 tkr | 8 788 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 1 | 15 000 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 366 tkr | 6 189 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar omklassificeringar | – | −6 000 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 26 250 tkr | 27 750 tkr |
| Fond utvecklingsutgifter | 26 250 tkr | 27 750 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −355 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −47 tkr | −2 011 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 47 tkr | 2 011 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −355 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 107 tkr | 34 tkr |
| Forslag disposition | −6 121 tkr | −7 265 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −6 121 tkr | −7 265 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 567 tkr | 384 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 0 | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −15 000 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar omklassificeringar | – | 6 000 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 811 tkr | 2 679 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 5 tkr | 12 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 304 tkr | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 6 500 tkr | 7 900 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 155 tkr | 2 006 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Quiddly ABHuvudarbetsställe
Skomakaregatan 2, 211 34 Malmö
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559225-2174
Registreringsdatum
4 november 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.190 – Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.