R&A Healthcare AB
559048-1437Aktiebolagreg. 2016
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
31 135 tkr
Resultat efter fin. poster
10 836 tkr
Soliditet
67 %
Anställda
15
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Spårvägsgatan 6, 214 27 Malmö
Postadress
c/o Möllevångens Vårdcentral, Spårvägsgatan 6, 214 27 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva primärvårdsverksamhet och specialistläkarmottagning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 33 154 tkr | 13 826 tkr | – |
| 2023 | 29 480 tkr | 7 959 tkr | – |
| 2024 | 30 705 tkr | 10 627 tkr | 10 769 tkr |
| 2025 | 31 135 tkr | 10 836 tkr | 9 371 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,3 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 34,8 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 1,4 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 31 135 | 30 705 | 29 480 | 33 154 |
| Övriga rörelseintäkter | 35 | 217 | – | – |
| Rörelseintäkter | 31 170 | 30 922 | – | – |
| Handelsvaror | 6 152 | 6 377 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 590 | 2 734 | – | – |
| Personalkostnader | 10 484 | 11 217 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 115 | 101 | – | – |
| Rörelsekostnader | 20 341 | 20 429 | – | – |
| Rörelseresultat | 10 829 | 10 493 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 21 | 137 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 13 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | 8 | 134 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 10 836 | 10 627 | 7 959 | 13 826 |
| Resultat före skatt | 10 836 | 10 627 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 234 | 2 190 | – | – |
| Årets resultat | 8 602 | 8 437 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 141 | 988 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 641 | 988 | – | – |
| Kundfordringar | 144 | 196 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 759 | 535 | – | – |
| Kassa och bank | 11 534 | 12 053 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 12 293 | 12 588 | – | – |
| Summa tillgångar | 13 934 | 13 576 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 719 | 2 282 | – | – |
| Fritt eget kapital | 9 321 | 10 719 | – | – |
| Eget kapital | 9 371 | 10 769 | – | – |
| Långfristiga skulder | 556 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 218 | 866 | – | – |
| Skatteskulder | 952 | 547 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 007 | 2 808 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 13 934 | 13 576 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 15 | 16 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,3 % | 79,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 307 % | 448 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 34,8 % | 34,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 34,8 % | 34,6 % | 27 % | 41,7 % |
| Omsättningstillväxt | 1,4 % | 4,2 % | −11,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 91,8 % | 78,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 076 tkr | 1 919 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 500 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 500 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 500 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 8 602 tkr | 8 437 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 8 602 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −8 437 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 8 437 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 9 371 tkr | 10 769 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 8 602 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 754 tkr | 809 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 1 115 tkr | 1 115 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 361 tkr | 305 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 56 tkr | 56 tkr |
| Forslag disposition | 9 321 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 321 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 532 tkr | 312 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 387 tkr | 179 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 712 tkr | 445 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 326 tkr | 266 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 268 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 59 tkr | 46 tkr |
| Overkursfond | 719 tkr | 2 282 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 83 tkr | 28 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 583 tkr | 403 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 333 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 556 tkr | 0 |
| Stallda sakerheter | 1 720 tkr | 920 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 720 tkr | 920 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 922 tkr | 991 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
R&A Healthcare ABHuvudarbetsställe
Spårvägsgatan 6, 214 27 Malmö
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559048-1437
Registreringsdatum
21 januari 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.211 – Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.