R A Sweden AB
559107-4421Aktiebolagreg. 2017
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
825 tkr
Resultat efter fin. poster
−62 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Brogatan 1, 302 43 Halmstad
Postadress
c/o Fika Gallerian, Brogatan 1, 302 43 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva caféverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 524 tkr | 312 tkr | – |
| 2021 | 1 086 tkr | 46 tkr | – |
| 2022 | 4 409 tkr | 484 tkr | 716 tkr |
| 2023 | 1 344 tkr | −277 tkr | −211 tkr |
| 2024 | 1 128 tkr | 77 tkr | −9 tkr |
| 2025 | 955 tkr | 46 tkr | 33 tkr |
| 2026 | 825 tkr | −62 tkr | 100 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44,4 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −7,5 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −13,6 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 825 | 955 | 1 128 | 1 344 | 4 409 | 1 086 | 1 524 |
| Övriga rörelseintäkter | 186 | 126 | 114 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 012 | 1 081 | 1 242 | 1 344 | 4 409 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 533 | 1 720 | – | – |
| Handelsvaror | 252 | 310 | 380 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 201 | 252 | 360 | 327 | 634 | – | – |
| Personalkostnader | 608 | 461 | 425 | 668 | 1 432 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 13 | 0 | 92 | 137 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 075 | 1 036 | 1 165 | 1 621 | 3 923 | – | – |
| Rörelseresultat | −63 | 45 | 77 | −277 | 485 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | −0 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −62 | 46 | 77 | −277 | 484 | 46 | 312 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 75 | – | – |
| Resultat före skatt | −62 | 46 | 77 | −277 | 559 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 116 | – | – |
| Årets resultat | −62 | 42 | 77 | −277 | 443 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 39 | 52 | 0 | 0 | 96 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 39 | 52 | 0 | 0 | 122 | – | – |
| Varulager | 3 | 7 | 30 | 40 | 40 | – | – |
| Kundfordringar | 6 | 2 | 2 | 4 | 29 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 64 | 72 | 151 | 50 | 49 | – | – |
| Kassa och bank | 120 | 226 | 81 | 149 | 1 031 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 187 | 305 | 262 | 239 | 1 120 | – | – |
| Summa tillgångar | 226 | 357 | 262 | 239 | 1 242 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 113 | −59 | −261 | 16 | 222 | – | – |
| Fritt eget kapital | 50 | −17 | −59 | −261 | 666 | – | – |
| Eget kapital | 100 | 33 | −9 | −211 | 716 | – | – |
| Långfristiga skulder | 6 | 145 | 131 | 311 | 311 | – | – |
| Leverantörsskulder | 13 | 9 | 38 | 56 | 49 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 57 | 51 | 65 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 119 | 180 | 141 | 139 | 216 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 226 | 357 | 262 | 239 | 1 242 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 3 | 4 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 44,4 % | 9,1 % | −3,6 % | −88,5 % | 57,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 154 % | 166 % | 165 % | 143 % | 500 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −7,6 % | 4,8 % | 6,8 % | −20,6 % | 11 % | – | – |
| Vinstmarginal | −7,5 % | 4,8 % | 6,8 % | −20,6 % | 11 % | 4,2 % | 20,5 % |
| Omsättningstillväxt | −13,6 % | −15,4 % | −7 % | −69,5 % | 306 % | −28,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −62 % | 129,1 % | −811,3 % | 131 % | 62 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 413 tkr | 478 tkr | 564 tkr | 448 tkr | 1 102 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −62 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −62 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −42 tkr | −77 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 42 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 130 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 100 tkr | 33 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −62 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 130 tkr | – |
| Forslag disposition | 50 tkr | −17 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 50 tkr | −17 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 799 |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | 200 tkr | 200 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 200 tkr | 200 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 39 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 552 tkr | 552 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 513 tkr | 500 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 65 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 13 tkr | 13 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 3 tkr | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 52 tkr | 69 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 88 tkr | 92 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 6 tkr | 145 tkr |
| Ovriga skatter | 0 | 4 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 18 tkr | 79 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
R A Sweden ABHuvudarbetsställe
Brogatan 1, 302 43 Halmstad
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559107-4421
Registreringsdatum
3 april 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.