swereg

R.Alfredsson Elektriska AB

559196-8309Aktiebolagreg. 2019

Elektriker
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Norrtälje, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 880 tkr

+8 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

246 tkr

−13 % mot föregående år

Soliditet

63 %

−7,7 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Grovstavägen 27, 761 93 Norrtälje

Postadress

c/o Roland Alfredsson, Grovstavägen 27, 761 93 Norrtälje

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva elinstallationer samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019823 tkr254 tkr211 tkr
20201 864 tkr303 tkr409 tkr
20212 238 tkr236 tkr456 tkr
20221 674 tkr71 tkr413 tkr
20231 464 tkr−40 tkr360 tkr
20242 674 tkr281 tkr542 tkr
20252 880 tkr246 tkr545 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 62,7 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 8,5 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 7,7 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning2 8802 6741 4641 6742 2381 864823
Övriga rörelseintäkter661−00–––
Rörelseintäkter2 8852 7361 4641 6742 2381 864823
Råvaror och förnödenheter1 3381 31354261699369074
Övriga externa kostnader509422215273307261190
Personalkostnader793717725697701610306
Av- och nedskrivningar042317–––
Rörelsekostnader2 6392 4561 5051 6022 0011 561569
Rörelseresultat246280−4172236303254
Ränteintäkter och liknande0110–––
Räntekostnader och liknande10−01100
Finansiella poster−011−1−1−00
Resultat efter finansiella poster246281−4071236303254
Bokslutsdispositioner−50−50500−50−50−50
Resultat före skatt1962311071186253204
Skatt på årets resultat4348315385444
Årets resultat152183756147199161

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar–07396–––
Anläggningstillgångar–07396–––
Kundfordringar2351611561632262971
Kortfristiga fordringar2982562072602288199
Kassa och bank824683407455661676281
Omsättningstillgångar1 122939615714889757380
Summa tillgångar1 122939688810889757380
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat3423103033062591610
Fritt eget kapital495492310363406359161
Eget kapital545542360413456409211
Obeskattade reserver20015010015015010050
Leverantörsskulder8286587344105
Skatteskulder0––0519844
Kortfristiga skulder377247228247283248119
Summa eget kapital och skulder1 122939688810889757380

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda1111111
Föreslagen utdelning (tkr)50150060100100–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet62,7 %70,4 %63,8 %65,6 %64,7 %64,6 %65,9 %
Kassalikviditet298 %381 %269 %289 %314 %306 %319 %
Rörelsemarginal8,5 %10,5 %−2,8 %4,3 %10,6 %16,3 %30,9 %
Vinstmarginal8,5 %10,5 %−2,7 %4,3 %10,5 %16,3 %30,9 %
Omsättningstillväxt7,7 %82,7 %−12,6 %−25,2 %20 %126,4 %–
Avkastning på eget kapital28 %33,7 %1,9 %13,7 %32,3 %48,5 %76,3 %
Omsättning per anställd2 880 tkr2 674 tkr1 464 tkr1 674 tkr2 238 tkr1 864 tkr823 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (19)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital152 tkr183 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat152 tkr183 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−183 tkr−7 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning183 tkr7 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning150 tkr–
Forandring periodiseringsfond−50 tkr−50 tkr
Forslag disposition495 tkr492 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning445 tkr342 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning50 tkr150 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter50 tkr88 tkr
Inventarier verktyg installationer–0
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden–0
Inventarier verktyg installationer avskrivningar–0
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–113 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar–23 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar–62 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga13 tkr7 tkr
Ovriga kortfristiga skulder295 tkr161 tkr
Periodiseringsfonder200 tkr150 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • R.Alfredsson Elektriska ABHuvudarbetsställe

    Grovstavägen 27, 761 93 Norrtälje

    Elektriker

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559196-8309

Registreringsdatum

1 mars 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Norrtälje, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Elektriker

  • SNI 43.210 – Elinstallationer

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler