R C C Mekaniska Verkstad AB
556397-7965Aktiebolagreg. 1990
Falkenberg, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 966 tkr
Resultat efter fin. poster
842 tkr
Soliditet
30 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sjöviksvägen 5, 311 32 Falkenberg
Postadress
Sjöviksvägen 5, 311 32 Falkenberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning, montering och service av industrimaskiner samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 976 tkr | 22 tkr | – |
| 2020 | 1 651 tkr | 122 tkr | – |
| 2021 | 3 790 tkr | 156 tkr | 533 tkr |
| 2022 | 3 701 tkr | 158 tkr | 608 tkr |
| 2023 | 2 878 tkr | −127 tkr | 587 tkr |
| 2024 | 3 599 tkr | 221 tkr | 667 tkr |
| 2025 | 5 966 tkr | 842 tkr | 906 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29,6 % – branschmedian 60,9 %
Vinstmarginal 14,1 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 65,8 % – branschmedian 0,4 %
Median för 2890 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 966 | 3 599 | 2 878 | 3 701 | 3 790 | 1 651 | 1 976 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 16 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 966 | 3 615 | 2 878 | 3 701 | 3 790 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 364 | 1 357 | 883 | 1 651 | 1 694 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 283 | 1 086 | 820 | 744 | 842 | – | – |
| Personalkostnader | 1 295 | 743 | 1 115 | 1 031 | 1 029 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 11 | 11 | 1 | 2 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 7 | 0 | 13 | 3 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 959 | 3 198 | 2 842 | 3 430 | 3 566 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 007 | 417 | 36 | 271 | 224 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 165 | 195 | 164 | 114 | 69 | – | – |
| Finansiella poster | −165 | −195 | −163 | −114 | −69 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 842 | 221 | −127 | 158 | 156 | 122 | 22 |
| Bokslutsdispositioner | −249 | −92 | 130 | −51 | −42 | – | – |
| Resultat före skatt | 593 | 130 | 3 | 107 | 113 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 154 | 50 | 24 | 32 | 28 | – | – |
| Årets resultat | 438 | 80 | −21 | 75 | 85 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 22 | 34 | 45 | 57 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 22 | 34 | 45 | 57 | 0 | – | – |
| Varulager | 1 490 | 1 550 | 1 955 | 1 825 | 1 425 | – | – |
| Kundfordringar | 416 | 771 | 364 | 778 | 51 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 061 | 1 122 | 709 | 1 518 | 220 | – | – |
| Kassa och bank | 402 | 272 | 263 | 212 | 288 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 954 | 2 945 | 2 927 | 3 555 | 1 934 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 976 | 2 979 | 2 972 | 3 611 | 1 934 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 367 | 487 | 508 | 433 | 348 | – | – |
| Fritt eget kapital | 806 | 567 | 487 | 508 | 433 | – | – |
| Eget kapital | 906 | 667 | 587 | 608 | 533 | – | – |
| Obeskattade reserver | 341 | 92 | 0 | 130 | 79 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 010 | 1 813 | 1 991 | 2 189 | 653 | – | – |
| Leverantörsskulder | 456 | 268 | 153 | 333 | 306 | – | – |
| Skatteskulder | 138 | 19 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 719 | 407 | 394 | 684 | 668 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 976 | 2 979 | 2 972 | 3 611 | 1 934 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29,6 % | 24,8 % | 19,8 % | 19,7 % | 30,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 342 % | 343 % | 247 % | 253 % | 76 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 16,9 % | 11,6 % | 1,3 % | 7,3 % | 5,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,1 % | 6,1 % | −4,4 % | 4,3 % | 4,1 % | 7,4 % | 1,1 % |
| Omsättningstillväxt | 65,8 % | 25,1 % | −22,2 % | −2,4 % | 129,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 48,4 % | 11,9 % | −3,5 % | 12,4 % | 15,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 5 966 tkr | 3 599 tkr | 2 878 tkr | 3 701 tkr | 3 790 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 11 tkr | 11 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 438 tkr | 80 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 438 tkr | 80 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −80 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 80 tkr | −21 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 906 tkr | 667 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 438 tkr | 80 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 0 | −11 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −249 tkr | −81 tkr |
| Forslag disposition | 806 tkr | 567 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 606 tkr | 367 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 592 tkr | 347 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 22 tkr | 34 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 279 tkr | 279 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 256 tkr | 245 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 11 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 490 tkr | 1 550 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 53 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 42 tkr | 64 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 333 tkr | 1 135 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 677 tkr | 677 tkr |
| Periodiseringsfonder | 330 tkr | 81 tkr |
| Stallda sakerheter | 775 tkr | 775 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 775 tkr | 775 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 83 tkr | 56 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
R C C Mekaniska Verkstad ABHuvudarbetsställe
Sjöviksvägen 5, 311 32 Falkenberg
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556397-7965
Registreringsdatum
3 juli 1990
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falkenberg, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 33.120 – Reparation och underhåll av maskiner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.