R. Dahlboms Bil Aktiebolag
556379-5052Aktiebolagreg. 1989
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
103 549 tkr
Resultat efter fin. poster
−448 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
26
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bomhusvägen 55, 804 29 Gävle
Postadress
Bomhusvägen 55, 804 29 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva handel och förvaltning av värdepapper samt bedriva inköp, försäljning och reparation av bilar ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 122 454 tkr | 2 916 tkr | – |
| 2019 | 113 589 tkr | 85 tkr | – |
| 2020 | 101 230 tkr | 1 914 tkr | 14 732 tkr |
| 2021 | 117 665 tkr | 2 542 tkr | 16 690 tkr |
| 2022 | 96 284 tkr | 659 tkr | 10 034 tkr |
| 2023 | 102 980 tkr | 1 181 tkr | 11 424 tkr |
| 2024 | 104 359 tkr | −518 tkr | 11 579 tkr |
| 2025 | 103 549 tkr | −448 tkr | 11 717 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −0,4 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −0,8 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 103 549 | 104 359 | 102 980 | 96 284 | 117 665 | 101 230 | 113 589 | 122 454 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 324 | 1 342 | 1 687 | 1 662 | 2 040 | 1 840 | – | – |
| Rörelseintäkter | 104 873 | 105 701 | 104 667 | 97 946 | 119 704 | 103 070 | – | – |
| Handelsvaror | 79 870 | 80 831 | 80 069 | 74 510 | 95 052 | 80 999 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 186 | 8 714 | 8 269 | 7 850 | 7 987 | 7 735 | – | – |
| Personalkostnader | 17 032 | 16 521 | 15 064 | 14 876 | 14 053 | 12 342 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 183 | 161 | 95 | 55 | 74 | 86 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 105 272 | 106 228 | 103 496 | 97 291 | 117 167 | 101 170 | – | – |
| Rörelseresultat | −398 | −527 | 1 171 | 655 | 2 537 | 1 900 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 17 | 13 | 7 | 8 | 21 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 52 | 8 | 2 | 3 | 3 | 7 | – | – |
| Finansiella poster | −50 | 9 | 10 | 4 | 5 | 13 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −448 | −518 | 1 181 | 659 | 2 542 | 1 914 | 85 | 2 916 |
| Bokslutsdispositioner | 643 | 753 | 596 | 1 064 | −46 | −40 | – | – |
| Resultat före skatt | 195 | 235 | 1 777 | 1 723 | 2 496 | 1 873 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 57 | 80 | 387 | 379 | 539 | 422 | – | – |
| Årets resultat | 138 | 156 | 1 390 | 1 344 | 1 958 | 1 452 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 583 | 578 | 527 | 111 | 117 | 161 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 273 | 1 273 | 1 273 | 1 273 | 1 273 | 1 273 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 856 | 1 851 | 1 800 | 1 384 | 1 390 | 1 434 | – | – |
| Varulager | 10 059 | 19 465 | 14 084 | 13 015 | 12 721 | 10 288 | – | – |
| Kundfordringar | 1 230 | 2 138 | 2 057 | 2 847 | 1 540 | 925 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 518 | 4 642 | 4 033 | 5 241 | 12 078 | 9 392 | – | – |
| Kassa och bank | 4 083 | 2 | 1 064 | 1 840 | 2 429 | 3 828 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 18 660 | 24 110 | 19 181 | 20 095 | 27 228 | 23 508 | – | – |
| Summa tillgångar | 20 516 | 25 961 | 20 981 | 21 479 | 28 618 | 24 942 | – | – |
| Aktiekapital | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | – | – |
| Bundet eget kapital | 720 | 720 | 720 | 720 | 720 | 720 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 859 | 10 704 | 9 314 | 7 970 | 14 012 | 12 560 | – | – |
| Fritt eget kapital | 10 997 | 10 859 | 10 704 | 9 314 | 15 970 | 14 012 | – | – |
| Eget kapital | 11 717 | 11 579 | 11 424 | 10 034 | 16 690 | 14 732 | – | – |
| Obeskattade reserver | 995 | 1 638 | 2 391 | 2 987 | 4 051 | 4 005 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 364 | 5 443 | 3 102 | 4 154 | 3 252 | 2 311 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 804 | 12 744 | 7 166 | 8 458 | 7 877 | 6 205 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 20 516 | 25 961 | 20 981 | 21 479 | 28 618 | 24 942 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 26 | 26 | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 8 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61 % | 49,6 % | 63,5 % | 57,8 % | 69,6 % | 71,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 110 % | 36 % | 71 % | 84 % | 184 % | 213 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,4 % | −0,5 % | 1,1 % | 0,7 % | 2,2 % | 1,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,4 % | −0,5 % | 1,2 % | 0,7 % | 2,2 % | 1,9 % | 0,1 % | 2,4 % |
| Omsättningstillväxt | −0,8 % | 1,3 % | 7 % | −18,2 % | 16,2 % | −10,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,2 % | 1,3 % | 12,2 % | 13,4 % | 11,7 % | 9,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 983 tkr | 4 014 tkr | 4 119 tkr | 3 851 tkr | 4 707 tkr | 4 049 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (41)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 125 tkr | 112 tkr |
| Andelar koncernforetag | 1 273 tkr | 1 273 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 273 tkr | 1 273 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 138 tkr | 156 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 0 | 2 757 tkr |
| Eventual forpliktelser | 1 020 tkr | 420 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 138 tkr | 156 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −156 tkr | −1 390 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 156 tkr | 1 390 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 11 717 tkr | 11 579 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 138 tkr | 156 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −13 tkr | −39 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 656 tkr | 792 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 639 tkr | 439 tkr |
| Forskott fran kunder | 106 tkr | 82 tkr |
| Forslag disposition | 10 997 tkr | 10 859 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 997 tkr | 10 859 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 050 tkr | 1 359 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 567 tkr | 536 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 385 tkr | 1 197 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 818 tkr | 661 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 188 tkr | 212 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 156 tkr | 130 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 52 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 10 059 tkr | 19 465 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 16 tkr | 43 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 692 tkr | 692 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 676 tkr | 650 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 27 tkr | 31 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 600 tkr | 706 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 051 tkr | 836 tkr |
| Periodiseringsfonder | 870 tkr | 1 526 tkr |
| Reservfond | 120 tkr | 120 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 213 tkr | 1 273 tkr |
| Stallda sakerheter | 8 050 tkr | 8 050 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 8 050 tkr | 8 050 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 071 tkr | 2 352 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
R. Dahlboms Bil AktiebolagHuvudarbetsställe
Bomhusvägen 55, 804 29 Gävle
Bilverkstad & fordon
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556379-5052
Registreringsdatum
30 november 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
600 000 kr
SNI-koder
Bilverkstad & fordon
- SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- SNI 46.720 – Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- SNI 95.312 – Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.