R Innovation AB
559121-4316Aktiebolagreg. 2017
Skara, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 140 tkr
Resultat efter fin. poster
207 tkr
Soliditet
64 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skaraborgsgatan 30 4TR, 532 39 Skara
Postadress
Skaraborgsgatan 30 4TR, 532 39 Skara
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom innovations-, kommunikations- och förändringsfrågor kopplat till hållbar utveckling, inklusive design, projektutveckling, affärsutveckling, investeringsfrågor, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 179 tkr | 100 tkr | – |
| 2020 | 158 tkr | 46 tkr | – |
| 2021 | 1 091 tkr | 438 tkr | 295 tkr |
| 2022 | 1 631 tkr | 550 tkr | 431 tkr |
| 2023 | 2 293 tkr | 790 tkr | 776 tkr |
| 2024 | 2 088 tkr | 644 tkr | 958 tkr |
| 2025 | 1 140 tkr | 207 tkr | 910 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 18,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −45,4 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 140 | 2 088 | 2 293 | 1 631 | 1 091 | 158 | 179 |
| Övriga rörelseintäkter | 361 | 9 | 142 | 210 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 500 | 2 097 | 2 434 | 1 841 | 1 091 | – | – |
| Handelsvaror | 42 | 177 | 378 | 347 | 14 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 792 | 787 | 841 | 649 | 462 | – | – |
| Personalkostnader | 331 | 474 | 427 | 294 | 176 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 165 | 1 439 | 1 646 | 1 291 | 652 | – | – |
| Rörelseresultat | 336 | 658 | 789 | 550 | 438 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 9 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 9 | 2 | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −129 | −14 | 1 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 207 | 644 | 790 | 550 | 438 | 46 | 100 |
| Bokslutsdispositioner | 27 | −175 | −200 | −144 | −120 | – | – |
| Resultat före skatt | 234 | 470 | 590 | 406 | 318 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 81 | 108 | 125 | 90 | 77 | – | – |
| Årets resultat | 152 | 362 | 465 | 316 | 241 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 1 029 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 029 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 68 | 161 | 302 | 71 | 60 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 148 | 304 | 378 | 208 | 66 | – | – |
| Kassa och bank | 2 075 | 437 | 1 185 | 782 | 463 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 224 | 741 | 1 564 | 991 | 529 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 224 | 1 770 | 1 564 | 991 | 529 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 708 | 546 | 261 | 65 | 4 | – | – |
| Fritt eget kapital | 860 | 908 | 726 | 381 | 245 | – | – |
| Eget kapital | 910 | 958 | 776 | 431 | 295 | – | – |
| Obeskattade reserver | 651 | 678 | 503 | 303 | 159 | – | – |
| Leverantörsskulder | 21 | 13 | 103 | 72 | 13 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 57 | 110 | 130 | 59 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 663 | 135 | 285 | 256 | 75 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 224 | 1 770 | 1 564 | 991 | 529 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 120 | 200 | 180 | 120 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,2 % | 84,5 % | 75,2 % | 67,8 % | 79,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 335 % | 550 % | 549 % | 386 % | 708 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 29,4 % | 31,5 % | 34,4 % | 33,7 % | 40,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 18,2 % | 30,8 % | 34,4 % | 33,7 % | 40,2 % | 29,1 % | 55,9 % |
| Omsättningstillväxt | −45,4 % | −8,9 % | 40,6 % | 49,5 % | 590,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,8 % | 37,8 % | 59,9 % | 73,3 % | 81,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 140 tkr | 2 088 tkr | 2 293 tkr | 1 631 tkr | 1 091 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 1 029 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 1 050 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 1 050 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 1 050 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 21 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 21 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | 21 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 152 tkr | 362 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 152 tkr | 362 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −362 tkr | −465 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 362 tkr | 465 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 180 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 910 tkr | 958 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 152 tkr | 362 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 180 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 27 tkr | −175 tkr |
| Forslag disposition | 860 tkr | 908 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 740 tkr | 708 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 22 tkr | 27 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −21 tkr | 21 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 59 tkr | 68 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 tkr | 65 tkr |
| Periodiseringsfonder | 651 tkr | 678 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −144 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 48 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 637 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
R Innovation ABHuvudarbetsställe
Skaraborgsgatan 30 4TR, 532 39 Skara
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559121-4316
Registreringsdatum
14 augusti 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Skara, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.