R. Nordlund (Nordab) Bygg & Fast. Serv. AB
556716-7415Aktiebolagreg. 2006
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
264 tkr
Resultat efter fin. poster
−241 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Spinnvägen 13 A, 903 61 Umeå
Postadress
Spinnvägen 13 A, 903 61 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva nybyggnads-, reparationer och fastighets- service, försäljning av trävaror inom byggnadsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 32 609 tkr | −2 443 tkr | 10 053 tkr |
| 2024 | 8 669 tkr | −6 919 tkr | 3 134 tkr |
| 2025 | 264 tkr | −241 tkr | 3 359 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,9 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −91,5 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −97 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 264 | 8 669 | 32 609 |
| Övriga rörelseintäkter | 60 | 190 | 403 |
| Rörelseintäkter | 324 | 8 858 | 33 012 |
| Råvaror och förnödenheter | 811 | 9 142 | 29 885 |
| Övriga externa kostnader | 526 | 1 768 | 1 850 |
| Personalkostnader | 754 | 3 169 | 3 574 |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 124 | 32 |
| Övriga rörelsekostnader | 21 | 29 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 123 | 14 232 | 35 342 |
| Rörelseresultat | −1 800 | −5 374 | −2 329 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 600 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 9 |
| Räntekostnader och liknande | 42 | 201 | 123 |
| Finansiella poster | 1 559 | −1 545 | −114 |
| Resultat efter finansiella poster | −241 | −6 919 | −2 443 |
| Resultat före skatt | −241 | −6 919 | −2 443 |
| Årets resultat | −241 | −6 919 | −2 443 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 110 | 142 | 286 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 100 | 113 |
| Anläggningstillgångar | 160 | 242 | 398 |
| Varulager | 1 500 | 2 000 | 4 106 |
| Kundfordringar | 111 | 1 027 | 3 299 |
| Kortfristiga fordringar | 174 | 5 023 | 11 414 |
| Kassa och bank | 1 667 | 0 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 3 341 | 7 023 | 15 521 |
| Summa tillgångar | 3 501 | 7 265 | 15 919 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 500 | 9 953 | 12 396 |
| Fritt eget kapital | 3 259 | 3 034 | 9 953 |
| Eget kapital | 3 359 | 3 134 | 10 053 |
| Långfristiga skulder | 0 | 3 160 | 1 545 |
| Leverantörsskulder | 0 | 525 | 1 823 |
| Skatteskulder | 0 | 21 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 143 | 971 | 4 321 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 501 | 7 265 | 15 919 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 5 | 6 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,9 % | 43,1 % | 63,1 % |
| Kassalikviditet | 1 292 % | 517 % | 264 % |
| Rörelsemarginal | −682,6 % | −62 % | −7,1 % |
| Vinstmarginal | −91,5 % | −79,8 % | −7,5 % |
| Omsättningstillväxt | −97 % | −73,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −7,2 % | −220,7 % | −24,3 % |
| Omsättning per anställd | 264 tkr | 1 734 tkr | 5 435 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (44)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 63 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 50 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 100 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden fusion | −240 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 189 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 0 | – |
| Arets resultat eget kapital | −241 tkr | −6 919 tkr |
| Byggnader mark | 110 tkr | 110 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 110 tkr | 110 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 10 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 0 | 3 500 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 0 | 3 160 tkr |
| Eventual forpliktelser | 0 | 3 667 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −241 tkr | −6 919 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 6 919 tkr | 2 443 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −6 919 tkr | −2 443 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 359 tkr | 3 134 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −241 tkr | −6 919 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 3 408 tkr |
| Forskott fran kunder | 4 tkr | 20 tkr |
| Forslag disposition | 3 259 tkr | 3 034 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 259 tkr | 3 034 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 57 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 42 tkr | 812 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 124 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 10 tkr | 783 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 500 tkr | 2 000 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 64 tkr | 532 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 84 tkr | 63 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | −1 345 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 287 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 500 tkr | 3 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 3 500 tkr | 3 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 55 tkr | 55 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
R. Nordlund (Nordab) Bygg & Fast. Serv. ABHuvudarbetsställe
Spinnvägen 13 A, 903 61 Umeå
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556716-7415
Registreringsdatum
4 december 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 46.831 – Partihandel med virke och andra byggmaterial
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.