R.T. Trading Aktiebolag
556345-8206Aktiebolagreg. 1989
Sigtuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 937 tkr
Resultat efter fin. poster
135 tkr
Soliditet
41 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Österby By 8, 193 38 Sigtuna
Postadress
c/o Reinier Hjelm, Österby By 8, 193 38 Sigtuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att sälja hem- och bilelektronik. Bolaget skall även bedriva verksamhet inom försäljning av möbler och heminredning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 117 tkr | −60 tkr | – |
| 2017 | 1 497 tkr | 44 tkr | – |
| 2018 | 1 354 tkr | −276 tkr | 101 tkr |
| 2019 | 1 469 tkr | 5 tkr | 106 tkr |
| 2020 | 1 384 tkr | −63 tkr | 106 tkr |
| 2021 | 1 109 tkr | 26 tkr | 132 tkr |
| 2022 | 2 021 tkr | 57 tkr | 189 tkr |
| 2023 | 2 694 tkr | 41 tkr | 231 tkr |
| 2024 | 2 860 tkr | 98 tkr | 329 tkr |
| 2025 | 2 937 tkr | 135 tkr | 464 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 40,8 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 4,6 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 2,7 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 937 | 2 860 | 2 694 | 2 021 | 1 109 | 1 384 | 1 469 | 1 354 | 1 497 | 1 117 |
| Förändring av lager | 6 | −186 | −143 | −47 | 82 | −18 | −196 | −245 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | 3 | 9 | 2 | 1 | 44 | 1 | 6 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 950 | 2 677 | 2 560 | 1 975 | 1 192 | 1 410 | 1 275 | 1 115 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 177 | 21 | 12 | 35 | 20 | – | – |
| Handelsvaror | 1 830 | 1 661 | 1 694 | 1 091 | 557 | 643 | 590 | 799 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 905 | 873 | 809 | 618 | 560 | 580 | 636 | 566 | – | – |
| Personalkostnader | 28 | 32 | 10 | 30 | 28 | 238 | 8 | 5 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 47 | 8 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 815 | 2 580 | 2 519 | 1 918 | 1 166 | 1 473 | 1 269 | 1 391 | – | – |
| Rörelseresultat | 135 | 98 | 41 | 57 | 26 | −63 | 6 | −276 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | −1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 135 | 98 | 41 | 57 | 26 | −63 | 5 | −276 | 44 | −60 |
| Resultat före skatt | 135 | 98 | 41 | 57 | 26 | −63 | 5 | −276 | – | – |
| Årets resultat | 135 | 98 | 41 | 57 | 26 | −63 | 5 | −276 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 13 | 18 | 23 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 | 13 | 18 | 23 | – | – | – | – | – | – |
| Varulager | 534 | 529 | 714 | 858 | 905 | 823 | 841 | 1 036 | – | – |
| Kundfordringar | 86 | 66 | 123 | 138 | 77 | 89 | 146 | 34 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 176 | 205 | 222 | 247 | 169 | 193 | 215 | 94 | – | – |
| Kassa och bank | 418 | 432 | 293 | 138 | 76 | 131 | 131 | 91 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 128 | 1 165 | 1 230 | 1 243 | 1 149 | 1 147 | 1 186 | 1 221 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 135 | 1 178 | 1 248 | 1 267 | 1 149 | 1 147 | 1 186 | 1 221 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 229 | 131 | 89 | 32 | 6 | 69 | 1 | 277 | – | – |
| Fritt eget kapital | 364 | 229 | 131 | 89 | 32 | 6 | 6 | 1 | – | – |
| Eget kapital | 464 | 329 | 231 | 189 | 132 | 106 | 106 | 101 | – | – |
| Leverantörsskulder | 134 | 303 | 52 | −7 | 2 | 10 | 10 | 16 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 672 | 849 | 1 017 | 1 077 | 1 017 | 1 041 | 1 080 | 1 120 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 135 | 1 178 | 1 248 | 1 267 | 1 149 | 1 147 | 1 186 | 1 221 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 40,8 % | 27,9 % | 18,5 % | 15 % | 11,5 % | 9,3 % | 8,9 % | 8,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 88 % | 75 % | 51 % | 36 % | 24 % | 31 % | 32 % | 16 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,6 % | 3,4 % | 1,5 % | 2,8 % | 2,4 % | −4,5 % | 0,4 % | −20,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,6 % | 3,4 % | 1,5 % | 2,8 % | 2,3 % | −4,6 % | 0,3 % | −20,4 % | 2,9 % | −5,4 % |
| Omsättningstillväxt | 2,7 % | 6,2 % | 33,3 % | 82,2 % | −19,9 % | −5,8 % | 8,5 % | −9,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 29,1 % | 29,8 % | 17,9 % | 30,1 % | 19,9 % | −59,3 % | 4,8 % | −273,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 937 tkr | 2 860 tkr | 2 694 tkr | 2 021 tkr | 1 109 tkr | 1 384 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 135 tkr | 98 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 135 tkr | 98 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −98 tkr | −41 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 98 tkr | 41 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 464 tkr | 329 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 135 tkr | 98 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 364 tkr | 229 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 364 tkr | 229 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 75 tkr | 96 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 8 tkr | 13 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 534 tkr | 529 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 15 tkr | 43 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 494 tkr | 537 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 44 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
R.T. Trading AktiebolagHuvudarbetsställe
Österby By 8, 193 38 Sigtuna
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556345-8206
Registreringsdatum
21 februari 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sigtuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.403 – Detaljhandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning
- SNI 81.300 – Skötsel och underhåll av grönytor
Övriga registrerade namn
2 st
- Radioteknik Nettoklubben – särskilt företagsnamn, registrerat 29 september 1997. För den del av verksamheten som avser försäljning och montering av bilradio, larm, TV och video.
- Underbara Ting i Sigtuna – särskilt företagsnamn, registrerat 27 augusti 2008. För den del av verksamheten som avser försäljning av underbara ting som förgyller hem och trädgård.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.