R12 Entreprenad AB
559278-3863Aktiebolagreg. 2020
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
850 tkr
Resultat efter fin. poster
−54 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Osmundsvägen 33, 168 68 Bromma
Postadress
c/o Lundin Rickard, Osmundsvägen 33, 168 68 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva verksamhet inom bygg- och markentreprenad samt bedriva konsultverksamhet inom nämnda område. Vidare skall bolaget bedriva verksamhet inom smink och hälsa samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2020 | 137 tkr | 115 tkr | 115 tkr |
| 2021 | 1 010 tkr | 162 tkr | 244 tkr |
| 2022 | 1 047 tkr | −141 tkr | 102 tkr |
| 2023 | 968 tkr | 92 tkr | 188 tkr |
| 2024 | 905 tkr | 34 tkr | 214 tkr |
| 2025 | 850 tkr | −54 tkr | 160 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −6,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −6,1 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 850 | 905 | 968 | 1 047 | 1 010 | 137 | – |
| Rörelseintäkter | 850 | 905 | 968 | 1 047 | 1 010 | 137 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 98 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 26 | 18 | 12 | 78 | 2 | – |
| Övriga externa kostnader | 229 | 224 | 140 | 88 | 34 | 20 | – |
| Personalkostnader | 573 | 615 | 636 | 1 078 | 734 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 904 | 870 | 798 | 1 182 | 846 | 22 | – |
| Rörelseresultat | −54 | 35 | 169 | −136 | 164 | 115 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 2 | 6 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −1 | −77 | −6 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −54 | 34 | 92 | −141 | 162 | 115 | – |
| Resultat före skatt | −54 | 34 | 92 | −141 | 162 | 115 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 7 | 7 | 0 | 34 | 25 | – |
| Årets resultat | −54 | 26 | 85 | −141 | 129 | 90 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 10 | 15 | 20 | 14 | 14 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 59 | 59 | 58 | 123 | 106 | 25 | – |
| Anläggningstillgångar | 64 | 69 | 73 | 143 | 120 | 39 | – |
| Kundfordringar | 120 | 141 | 133 | 77 | 68 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 162 | 197 | 181 | 161 | 202 | 47 | – |
| Kassa och bank | 83 | 86 | 30 | 28 | 86 | 83 | – |
| Omsättningstillgångar | 245 | 283 | 211 | 189 | 289 | 130 | – |
| Summa tillgångar | 309 | 351 | 284 | 332 | 408 | 169 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 189 | 163 | 77 | 219 | 90 | – | – |
| Fritt eget kapital | 135 | 189 | 163 | 77 | 219 | 90 | – |
| Eget kapital | 160 | 214 | 188 | 102 | 244 | 115 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 7 | 9 | 0 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 15 | 12 | 0 | 10 | 54 | 25 | – |
| Kortfristiga skulder | 149 | 138 | 96 | 229 | 165 | 54 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 309 | 351 | 284 | 332 | 408 | 169 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,7 % | 60,9 % | 66,2 % | 30,8 % | 59,7 % | 68 % | – |
| Kassalikviditet | 164 % | 206 % | 220 % | 82 % | 175 % | 241 % | – |
| Rörelsemarginal | −6,4 % | 3,8 % | 17,5 % | −13 % | 16,3 % | 83,8 % | – |
| Vinstmarginal | −6,4 % | 3,7 % | 9,6 % | −13,5 % | 16,1 % | 83,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | −6,1 % | −6,5 % | −7,6 % | 3,6 % | 639,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −34 % | 12,2 % | 45,5 % | −138,2 % | 52,8 % | 78,2 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −54 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −54 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −26 tkr | −85 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 26 tkr | 85 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −54 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 59 tkr | 59 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 59 tkr | 59 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 1 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga nedskrivningar | 0 | – |
| Forslag disposition | 135 tkr | 189 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 135 tkr | 189 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | 21 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 5 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 5 tkr | 10 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 20 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar nedskrivningar | 0 | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 36 tkr | 35 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 126 tkr | 112 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 23 okt. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
R12 Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Osmundsvägen 33, 168 68 Bromma
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559278-3863
Registreringsdatum
23 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 42.910 – Vattenbyggnad
- SNI 46.450 – Partihandel med parfym och kosmetika
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.