R2 i Skellefteå AB
556513-6776Aktiebolagreg. 1995
Skellefteå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
75 tkr
Resultat efter fin. poster
3 tkr
Soliditet
24 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Storgatan 39, 931 31 Skellefteå
Postadress
Storgatan 39, 931 31 Skellefteå
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −61 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −82 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 85 tkr | 280 tkr |
| 2021 | 55 tkr | 68 tkr | 348 tkr |
| 2022 | 75 tkr | −80 tkr | 268 tkr |
| 2023 | 75 tkr | 2 401 tkr | 2 670 tkr |
| 2024 | 75 tkr | 44 tkr | 2 714 tkr |
| 2025 | 75 tkr | 3 tkr | 1 294 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 24,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 4 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 0 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 75 | 75 | 75 | 75 | 55 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 0 | 142 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 75 | 75 | 75 | 75 | 197 | 228 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 58 | 35 | 103 | 123 | 57 | 54 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 28 | 28 | 28 | 23 | 28 | – | – |
| Rörelsekostnader | 86 | 62 | 131 | 151 | 80 | 82 | – | – |
| Rörelseresultat | −11 | 13 | −56 | −75 | 117 | 146 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 14 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 11 | 4 | 49 | 61 | – | – |
| Finansiella poster | 14 | 31 | 2 458 | −4 | −49 | −61 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 | 44 | 2 401 | −80 | 68 | 85 | −82 | −61 |
| Resultat före skatt | 3 | 44 | 2 401 | −80 | 68 | 85 | – | – |
| Årets resultat | 3 | 44 | 2 401 | −80 | 68 | 85 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 672 | 1 700 | 1 728 | 1 756 | 1 784 | 1 807 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 | 5 | 5 | 36 | 5 | 5 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 677 | 1 705 | 1 733 | 1 792 | 1 789 | 1 812 | – | – |
| Kundfordringar | 8 | 8 | 8 | 8 | 0 | 12 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 397 | 3 375 | 2 518 | 22 | 44 | 119 | – | – |
| Kassa och bank | 290 | 81 | 17 | 15 | 74 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 686 | 3 456 | 2 535 | 36 | 119 | 119 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 364 | 5 161 | 4 268 | 1 828 | 1 907 | 1 931 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 114 | 114 | 114 | 114 | 114 | 114 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 178 | 2 556 | 154 | 234 | 166 | 82 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 180 | 2 600 | 2 556 | 154 | 234 | 166 | – | – |
| Eget kapital | 1 294 | 2 714 | 2 670 | 268 | 348 | 280 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 487 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | 3 | 3 | 0 | 357 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 17 | 28 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 069 | 2 448 | 1 598 | 1 560 | 1 559 | 1 164 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 364 | 5 161 | 4 268 | 1 828 | 1 907 | 1 931 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 24,1 % | 52,6 % | 62,6 % | 14,7 % | 18,2 % | 14,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 91 % | 141 % | 159 % | 2 % | 8 % | 10 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −14,9 % | 16,8 % | −74,9 % | −100,7 % | 212,1 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 4 % | 58,7 % | 3 201,3 % | −106,7 % | 123,6 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 0 % | 0 % | 0 % | 36,4 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 % | 1,6 % | 90 % | −29,7 % | 19,5 % | 30,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 5 tkr | 5 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 5 tkr | 5 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 5 tkr | 5 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 3 tkr | 44 tkr |
| Byggnader mark | 1 672 tkr | 1 700 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 103 tkr | 2 103 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 431 tkr | 403 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 28 tkr | 28 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −44 tkr | −2 401 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 1 422 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 44 tkr | 2 401 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 294 tkr | 2 714 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | 1 422 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 0 | 860 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 3 373 tkr | 2 500 tkr |
| Forslag disposition | 1 180 tkr | 2 600 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 180 tkr | 2 600 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 15 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 15 tkr | 15 tkr |
| Reservfond | 14 tkr | 14 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | 31 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 4 045 tkr | 2 423 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 200 tkr | 3 200 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 2 500 tkr | 2 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 700 tkr | 700 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
R2 i Skellefteå ABHuvudarbetsställe
Storgatan 39, 931 31 Skellefteå
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556513-6776
Registreringsdatum
19 juni 1995
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Skellefteå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.