RA Bemanning AB
559471-2050Aktiebolagreg. 2024
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 542 tkr
Resultat efter fin. poster
653 tkr
Soliditet
43 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Muskotvägen 13, 724 65 Västerås
Postadress
Muskotvägen 13, 724 65 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är bemanning som läkare och arbetsterapeut samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 720 tkr | 435 tkr | 371 tkr |
| 2025 | 1 542 tkr | 653 tkr | 795 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 43,2 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 42,4 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 114,1 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 542 | 720 |
| Rörelseintäkter | 1 542 | 720 |
| Övriga externa kostnader | 52 | 48 |
| Personalkostnader | 831 | 236 |
| Rörelsekostnader | 883 | 284 |
| Rörelseresultat | 659 | 436 |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 0 |
| Finansiella poster | −5 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 653 | 435 |
| Resultat före skatt | 653 | 435 |
| Skatt på årets resultat | 136 | 90 |
| Årets resultat | 518 | 346 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Kundfordringar | 0 | 345 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 345 |
| Kassa och bank | 1 838 | 444 |
| Omsättningstillgångar | 1 841 | 789 |
| Summa tillgångar | 1 841 | 789 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 253 | – |
| Fritt eget kapital | 770 | 346 |
| Eget kapital | 795 | 371 |
| Skatteskulder | 226 | 90 |
| Kortfristiga skulder | 1 045 | 419 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 841 | 789 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Soliditet | 43,2 % | 47 % |
| Kassalikviditet | 176 % | 189 % |
| Rörelsemarginal | 42,7 % | 60,5 % |
| Vinstmarginal | 42,4 % | 60,5 % |
| Omsättningstillväxt | 114,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 65,1 % | 93,3 % |
| Omsättning per anställd | 1 542 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (9)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 518 tkr | 346 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 518 tkr | 346 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −346 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 346 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 93 tkr | – |
| Forslag disposition | 770 tkr | 346 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 770 tkr | 346 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 820 tkr | 329 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 6 feb. 2024 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
RA Bemanning ABHuvudarbetsställe
Muskotvägen 13, 724 65 Västerås
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559471-2050
Registreringsdatum
6 februari 2024
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.211 – Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- SNI 85.201 – Grundskoleutbildning och förskoleklass
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.