RA trygg transport AB
559034-5905Aktiebolagreg. 2015
Bålsta, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 056 tkr
Resultat efter fin. poster
131 tkr
Soliditet
31 %
Anställda
10
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kalkstensvägen 14, 746 41 Bålsta
Postadress
Kalkstensvägen 14, 746 41 Bålsta
Verksamhetsbeskrivning
Taxiverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 6 923 tkr | −50 tkr | – |
| 2020 | 3 472 tkr | −772 tkr | – |
| 2021 | 4 418 tkr | −174 tkr | 480 tkr |
| 2022 | 6 469 tkr | 396 tkr | 876 tkr |
| 2023 | 7 539 tkr | 90 tkr | 966 tkr |
| 2024 | 7 903 tkr | 677 tkr | 1 535 tkr |
| 2025 | 9 056 tkr | 131 tkr | 1 302 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 31 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 1,5 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 14,6 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 056 | 7 903 | 7 539 | 6 469 | 4 418 | 3 472 | 6 923 |
| Övriga rörelseintäkter | 176 | 503 | 174 | 483 | 1 158 | – | – |
| Rörelseintäkter | 9 231 | 8 405 | 7 713 | 6 952 | 5 577 | – | – |
| Handelsvaror | 2 443 | 2 412 | 2 277 | 2 057 | 1 469 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 663 | 791 | 704 | 379 | 440 | – | – |
| Personalkostnader | 5 181 | 3 816 | 4 147 | 3 552 | 3 281 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 685 | 571 | 434 | 411 | 433 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 74 | 81 | 0 | 101 | 113 | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 045 | 7 671 | 7 562 | 6 501 | 5 736 | – | – |
| Rörelseresultat | 186 | 734 | 151 | 451 | −160 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 21 | 20 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 59 | 77 | 81 | 55 | 14 | – | – |
| Finansiella poster | −55 | −57 | −61 | −55 | −14 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 131 | 677 | 90 | 396 | −174 | −772 | −50 |
| Bokslutsdispositioner | −40 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 92 | 677 | 90 | 396 | −174 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 25 | 8 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 67 | 669 | 90 | 396 | −174 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 88 | 0 | 0 | 0 | 29 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 454 | 2 221 | 1 601 | 1 871 | 1 224 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 549 | 2 221 | 1 601 | 1 871 | 1 253 | – | – |
| Kundfordringar | 296 | 339 | 250 | 165 | 168 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 438 | 597 | 455 | 395 | 241 | – | – |
| Kassa och bank | 1 320 | 1 414 | 1 230 | 1 104 | 1 084 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 758 | 2 011 | 1 685 | 1 499 | 1 325 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 307 | 4 232 | 3 285 | 3 370 | 2 578 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 185 | 816 | 826 | 430 | 604 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 252 | 1 485 | 916 | 826 | 430 | – | – |
| Eget kapital | 1 302 | 1 535 | 966 | 876 | 480 | – | – |
| Obeskattade reserver | 40 | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 302 | 1 431 | 818 | 1 086 | 625 | – | – |
| Leverantörsskulder | 15 | 0 | 33 | 9 | 8 | – | – |
| Skatteskulder | 22 | – | – | 0 | 20 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 664 | 1 266 | 1 501 | 1 408 | 1 473 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 307 | 4 232 | 3 285 | 3 370 | 2 578 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 31 % | 36,3 % | 29,4 % | 26 % | 18,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 106 % | 159 % | 112 % | 106 % | 90 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,1 % | 9,3 % | 2 % | 7 % | −3,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,5 % | 8,6 % | 1,2 % | 6,1 % | −3,9 % | −22,2 % | −0,7 % |
| Omsättningstillväxt | 14,6 % | 4,8 % | 16,5 % | 46,4 % | 27,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,1 % | 43,6 % | 9,3 % | 45,2 % | −36,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 906 tkr | 790 tkr | 754 tkr | 647 tkr | 442 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 7 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 7 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 7 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 67 tkr | 669 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 67 tkr | 669 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −669 tkr | −90 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 300 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 669 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 302 tkr | 1 535 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 67 tkr | 669 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | 300 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −40 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 252 tkr | 1 485 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 252 tkr | 1 385 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 78 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 2 454 tkr | 2 221 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 3 809 tkr | 3 067 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 355 tkr | 846 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 266 tkr | 822 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 008 tkr | 1 491 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 673 tkr | 571 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 164 tkr | 523 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 88 tkr | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 1 093 tkr | 993 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 1 005 tkr | 993 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | 100 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 143 tkr | 180 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 152 tkr | 161 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 881 tkr | 652 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 3 tkr | 42 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 298 tkr | 1 389 tkr |
| Periodiseringsfonder | 40 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 2 375 tkr | 2 221 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 2 375 tkr | 2 221 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 593 tkr | 453 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
RA trygg transport ABHuvudarbetsställe
Kalkstensvägen 14, 746 41 Bålsta
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559034-5905
Registreringsdatum
11 november 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Håbo, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.330 – Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.