Rabb Productions AB
559194-2775Aktiebolagreg. 2019
Johanneshov, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
203 tkr
Resultat efter fin. poster
43 tkr
Soliditet
109 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hasselquistvägen 25 A, 121 46 Johanneshov
Postadress
Hasselquistvägen 25 A, 121 46 Johanneshov
Verksamhetsbeskrivning
Skriva och producera låtar åt artister, film, tv, radio, reklam. Samt utge singlar, album och bedriva och utveckla artistverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2019 | 55 tkr | 0 tkr | 50 tkr |
| 2020 | 186 tkr | 199 tkr | 206 tkr |
| 2021 | 140 tkr | 88 tkr | 276 tkr |
| 2022 | 136 tkr | 61 tkr | 324 tkr |
| 2023 | 147 tkr | 92 tkr | 398 tkr |
| 2024 | 245 tkr | 84 tkr | 269 tkr |
| 2025 | 203 tkr | 43 tkr | 303 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 109 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 21,3 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt −17,1 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 203 | 245 | 147 | 136 | 140 | 186 | 55 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 53 | 64 | 77 | 168 | 122 | – |
| Rörelseintäkter | 203 | 245 | 200 | 200 | 217 | 354 | 177 | – |
| Råvaror och förnödenheter | −0 | 0 | 0 | 38 | 107 | 82 | 93 | – |
| Övriga externa kostnader | 160 | 158 | 104 | 92 | 21 | 74 | 83 | – |
| Personalkostnader | 0 | 3 | 5 | 9 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 160 | 162 | 108 | 138 | 129 | 156 | 177 | – |
| Rörelseresultat | 43 | 83 | 92 | 61 | 88 | 199 | 0 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 1 | −0 | −0 | 0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 43 | 84 | 92 | 61 | 88 | 199 | 0 | – |
| Resultat före skatt | 43 | 84 | 92 | 61 | 88 | 199 | 0 | – |
| Skatt på årets resultat | 9 | 17 | 19 | 13 | 18 | 43 | 0 | – |
| Årets resultat | 34 | 66 | 73 | 48 | 70 | 156 | 0 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 40 | 12 | 27 | 45 | 16 | 14 | 7 | – |
| Kortfristiga fordringar | 47 | 33 | 51 | 76 | 37 | 14 | 28 | – |
| Kassa och bank | 231 | 236 | 347 | 252 | 266 | 250 | 23 | – |
| Omsättningstillgångar | 278 | 269 | 398 | 328 | 303 | 264 | 52 | – |
| Summa tillgångar | 278 | 269 | 398 | 328 | 303 | 264 | 52 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 219 | 152 | 274 | 226 | 156 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 253 | 219 | 348 | 274 | 226 | 156 | 0 | – |
| Eget kapital | 303 | 269 | 398 | 324 | 276 | 206 | 50 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Skatteskulder | −25 | – | – | 0 | 20 | 23 | – | – |
| Kortfristiga skulder | −25 | – | 0 | 4 | 27 | 57 | 1 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 278 | 269 | 398 | 328 | 303 | 264 | 52 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | – | – | – | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 109 % | 100 % | 100 % | 98,9 % | 91,1 % | 78,2 % | 97,4 % | – |
| Kassalikviditet | −1 114 % | – | – | 9 250 % | 1 122 % | 459 % | 3 843 % | – |
| Rörelsemarginal | 21,4 % | 34 % | 62,3 % | 45,1 % | 62,8 % | 106,7 % | 0,8 % | – |
| Vinstmarginal | 21,3 % | 34,1 % | 62,7 % | 45 % | 62,7 % | 107 % | 0,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | −17,1 % | 66 % | 8,7 % | −3 % | −25 % | 238,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,3 % | 24,7 % | 18,5 % | 14,9 % | 25,2 % | 75,6 % | 0,6 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 34 tkr | 66 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 34 tkr | 66 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −66 tkr | −73 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 66 tkr | 73 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 195 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 303 tkr | 269 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 34 tkr | 66 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 195 tkr |
| Forslag disposition | 253 tkr | 219 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 253 tkr | 219 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 21 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | – |
| Redovisningsmedel | 19 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 8 feb. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Rabb Productions ABHuvudarbetsställe
Hasselquistvägen 25 A, 121 46 Johanneshov
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559194-2775
Registreringsdatum
8 februari 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.200 – Ljudinspelning och musikutgivning
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.