swereg

Råbra AB

559423-6407Aktiebolagreg. 2023

Restaurang & café
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Umeå, Västerbottens län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

4 804 tkr

+20 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−44 tkr

−108 % mot föregående år

Soliditet

20 %

−30,9 p.e. mot föregående år

Anställda

10

+150 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

RåBra Sushi | Sushi och Saké i Umeå

RåBra Sushi i Umeå serverar sushi, saké och säsongsanpassade rätter med japanska tekniker och nordiska råvaror.

xn--rbra-qoa.se

Adresser

Besöksadress

Vasagatan 10, 903 29 Umeå

Postadress

Vasagatan 10, 903 29 Umeå

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är restaurang, catering samt kursverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20231 485 tkr9 tkr181 tkr
20243 999 tkr550 tkr506 tkr
20254 804 tkr−44 tkr121 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 19,9 % – branschmedian 42,8 %

Vinstmarginal −0,9 % – branschmedian 2,9 %

Omsättningstillväxt 20,1 % – branschmedian 2,2 %

Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning4 8043 9991 485
Övriga rörelseintäkter141140
Rörelseintäkter4 8184 1131 485
Handelsvaror1 3691 146401
Övriga externa kostnader1 1771 235592
Personalkostnader1 948801177
Av- och nedskrivningar302299242
Rörelsekostnader4 7963 4811 412
Rörelseresultat2263173
Ränteintäkter och liknande000
Räntekostnader och liknande658265
Finansiella poster−65−81−65
Resultat efter finansiella poster−445509
Bokslutsdispositioner39−1390
Resultat före skatt−54119
Skatt på årets resultat0872
Årets resultat−53246

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar6679691 208
Anläggningstillgångar6679691 208
Varulager1164050
Kundfordringar77016
Kortfristiga fordringar926618
Kassa och bank133138186
Omsättningstillgångar342245254
Summa tillgångar1 0091 2141 462
Aktiekapital262525
Bundet eget kapital262525
Balanserat resultat100156150
Fritt eget kapital95481156
Eget kapital121506181
Obeskattade reserver1001390
Långfristiga skulder83230913
Leverantörsskulder13915246
Skatteskulder92892
Kortfristiga skulder705339368
Summa eget kapital och skulder1 0091 2141 462

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda1041

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet19,9 %50,8 %12,4 %
Kassalikviditet32 %60 %56 %
Rörelsemarginal0,4 %15,8 %4,9 %
Vinstmarginal−0,9 %13,8 %0,6 %
Omsättningstillväxt20,1 %169,3 %–
Avkastning på eget kapital−3,9 %64,1 %3,5 %
Omsättning per anställd480 tkr1 000 tkr1 485 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (29)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital−5 tkr324 tkr
Forandring eget kapital aktiekapital fondemission18 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−5 tkr324 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−324 tkr−6 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning324 tkr6 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat fondemission18 tkr–
Forandring eget kapital totalt121 tkr506 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−5 tkr324 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt fondemission0–
Forandring periodiseringsfond39 tkr−139 tkr
Forskott fran kunder4 tkr–
Forslag disposition95 tkr481 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning95 tkr481 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter15 tkr–
Inventarier verktyg installationer667 tkr969 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden1 510 tkr1 510 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar843 tkr541 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop060 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar302 tkr299 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror116 tkr40 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar83 tkr230 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga066 tkr
Ovriga kortfristiga skulder97 tkr73 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut261 tkr162 tkr
Ovriga langfristiga skulder–0
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut83 tkr230 tkr
Periodiseringsfonder100 tkr139 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter112 tkr0

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Råbra ABHuvudarbetsställe

    Vasagatan 10, 903 29 Umeå

    Restaurang & café

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559423-6407

Registreringsdatum

24 februari 2023

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Umeå, Västerbottens län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 800 kr

SNI-koder

Restaurang & café

  • SNI 56.110 – Restaurangverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler