RacketVision AB
559256-0626Aktiebolagreg. 2020
Ystad, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 436 tkr
Resultat efter fin. poster
−217 tkr
Soliditet
50 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Spaljégatan 14, 271 52 Ystad
Postadress
c/o Ystad Tennisklubb, Spaljégatan 14, 271 52 Ystad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva idrottsverksamhet och upplåtelse av lokaler för idrottslig verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 37 tkr | −297 tkr | 103 tkr |
| 2021 | 1 027 tkr | 40 tkr | 15 262 tkr |
| 2022 | 4 735 tkr | 101 tkr | 15 261 tkr |
| 2023 | 5 036 tkr | −14 tkr | 15 340 tkr |
| 2024 | 2 961 tkr | −397 tkr | 14 943 tkr |
| 2025 | 3 436 tkr | −217 tkr | 14 690 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −6,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 16 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 436 | 2 961 | 5 036 | 4 735 | 1 027 | 37 |
| Övriga rörelseintäkter | 620 | 651 | 228 | 181 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 056 | 3 611 | 5 263 | 4 915 | 1 027 | 37 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 935 | 980 | 1 657 | 1 452 | 81 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 515 | 533 | 649 | 702 | 379 | 334 |
| Personalkostnader | 480 | 688 | 1 242 | 1 316 | 426 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 688 | 906 | 855 | 827 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 618 | 3 107 | 4 404 | 4 297 | 886 | 334 |
| Rörelseresultat | 438 | 505 | 859 | 618 | 140 | −297 |
| Ränteintäkter och liknande | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 657 | 902 | 874 | 517 | 101 | 0 |
| Finansiella poster | −655 | −902 | −874 | −517 | −101 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −217 | −397 | −14 | 101 | 40 | −297 |
| Resultat före skatt | −217 | −397 | −14 | 101 | 40 | −297 |
| Skatt på årets resultat | 36 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −253 | −397 | −14 | 101 | 40 | −297 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 366 | 389 | 412 | 434 | 457 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 28 632 | 29 176 | 30 058 | 30 536 | 29 393 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 66 | 88 | 88 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 28 998 | 29 631 | 30 558 | 31 059 | 29 851 | 0 |
| Varulager | – | – | 0 | 31 | – | – |
| Kundfordringar | 134 | 145 | 119 | 87 | 131 | 44 |
| Kortfristiga fordringar | 407 | 279 | 626 | 267 | 2 623 | 147 |
| Kassa och bank | 0 | 1 | 2 | 6 | 2 060 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 407 | 279 | 628 | 304 | 4 684 | 197 |
| Summa tillgångar | 29 405 | 29 910 | 31 186 | 31 363 | 34 534 | 197 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 15 050 | 15 050 | 15 050 | 15 050 | 15 050 | 50 |
| Balanserat resultat | −107 | 290 | 304 | 110 | 172 | 350 |
| Fritt eget kapital | −360 | −107 | 290 | 211 | 212 | 53 |
| Eget kapital | 14 690 | 14 943 | 15 340 | 15 261 | 15 262 | 103 |
| Avsättningar | 36 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 12 897 | 13 526 | 13 584 | 13 457 | 10 223 | 0 |
| Leverantörsskulder | 375 | 26 | 68 | 88 | 7 070 | 94 |
| Skatteskulder | – | 1 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 783 | 1 441 | 2 262 | 2 645 | 9 050 | 94 |
| Summa eget kapital och skulder | 29 405 | 29 910 | 31 186 | 31 363 | 34 534 | 197 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 3 | 3 | 1 | 0 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 207 | 207 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50 % | 50 % | 49,2 % | 48,7 % | 44,2 % | 52,4 % |
| Kassalikviditet | 23 % | 19 % | 28 % | 10 % | 52 % | 210 % |
| Rörelsemarginal | 12,7 % | 17,1 % | 17,1 % | 13,1 % | 13,7 % | −802,2 % |
| Vinstmarginal | −6,3 % | −13,4 % | −0,3 % | 2,1 % | 3,9 % | −802,7 % |
| Omsättningstillväxt | 16 % | −41,2 % | 6,4 % | 361,1 % | 2 675,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,7 % | −2,7 % | −0,1 % | 0,7 % | 0,3 % | −287,6 % |
| Omsättning per anställd | 3 436 tkr | 1 481 tkr | 1 679 tkr | 1 578 tkr | 1 027 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (69)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt | 0 | – |
| Aktuell skatt nuvarande period | 0 | – |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 66 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 66 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −22 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 44 tkr | 22 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −253 tkr | −397 tkr |
| Avstamning effktiv skatt beraknad skattesats | 0,206 | – |
| Avstamning effktiv skatt enligt gallande skattesats | 45 tkr | – |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post | −789 | – |
| Byggnader mark | 25 176 tkr | 24 054 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 27 209 tkr | 25 571 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 033 tkr | 1 517 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 90 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 1 548 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 369 tkr | 509 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar omklassificeringar | −147 tkr | – |
| Checkrakningskredit kortfristig | – | 0 |
| Checkrakningskredit langfristig | 276 tkr | 251 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −253 tkr | −397 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 397 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −397 tkr | −14 tkr |
| Forandring uppskjuten skatt temporara skillnader | −36 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 217 tkr | 230 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 267 tkr | 267 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 50 tkr | 37 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 13 tkr | 13 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 11 tkr |
| Forskott fran kunder | 0 | 1 tkr |
| Forslag disposition | −360 tkr | −107 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −360 tkr | −107 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 218 tkr | 105 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 3 208 tkr | 4 892 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 4 309 tkr | 5 858 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 101 tkr | 966 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −1 548 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 283 tkr | 360 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar | 147 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 366 tkr | 389 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 457 tkr | 457 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 91 tkr | 69 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 23 tkr | 23 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 9 302 tkr | 9 956 tkr |
| Medelantalet anstallda man | 1 | – |
| Overkursfond bunden | 14 950 tkr | 14 950 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 55 tkr | 18 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 146 tkr | 220 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 654 tkr | 684 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 704 tkr | 704 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 11 918 tkr | 12 572 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 2 tkr | – |
| Ovriga stallda sakerheter egna skulder avsattningar | 14 270 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 32 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 32 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 32 tkr | – |
| Redovisad effektiv skatt | 0,164 | – |
| Redovisad effektiv skatt belopp | −36 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 60 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 14 270 tkr | 14 270 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | – | 14 270 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 11 918 tkr | 12 572 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 547 tkr | 509 tkr |
| Uppskjuten skatt | −36 tkr | – |
| Uppskjuten skatt skillnader kvittas uppskjuten skatteskuld | 0 | – |
| Uppskjuten skatt skillnader skatteskuld | 36 tkr | – |
| Uppskjuten skatt skillnader skatteskuld temporar skillnad | 173 tkr | – |
| Uppskjuten skatt skillnader uppskjuten skatteskuld | 36 tkr | – |
| Uppskjuten skatteskuld | 36 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
RacketVision ABHuvudarbetsställe
Spaljégatan 14, 271 52 Ystad
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559256-0626
Registreringsdatum
15 maj 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ystad, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 025 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.