Radaarko AB
559206-0023Aktiebolagreg. 2019
Bålsta, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 142 tkr
Resultat efter fin. poster
30 tkr
Soliditet
41 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kalmarsandsvägen 1 Lgh 1204, 746 31 Bålsta
Postadress
Kalmarsandsvägen 1 Lgh 1204, 746 31 Bålsta
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är byggverksamhet och reparationer av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 723 tkr | 20 tkr | 65 tkr |
| 2020 | 2 633 tkr | 244 tkr | 210 tkr |
| 2021 | 3 024 tkr | 308 tkr | 295 tkr |
| 2022 | 3 717 tkr | 26 tkr | 165 tkr |
| 2023 | 3 529 tkr | −112 tkr | 182 tkr |
| 2024 | 2 387 tkr | −12 tkr | 170 tkr |
| 2025 | 2 142 tkr | 30 tkr | 194 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 41,3 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 1,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −10,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 142 | 2 387 | 3 529 | 3 717 | 3 024 | 2 633 | 2 723 |
| Förändring av lager | – | – | – | 0 | −100 | 100 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 84 | −0 | 0 | −137 | 137 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 227 | 2 387 | 3 529 | 3 580 | 3 061 | 2 733 | 2 723 |
| Råvaror och förnödenheter | 538 | 702 | 1 288 | 1 166 | 777 | 769 | 1 355 |
| Övriga externa kostnader | 551 | 687 | 864 | 646 | 545 | 443 | 304 |
| Personalkostnader | 1 039 | 890 | 1 386 | 1 668 | 1 422 | 1 276 | 1 044 |
| Av- och nedskrivningar | 53 | 82 | 82 | 60 | 7 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 186 | 2 362 | 3 621 | 3 540 | 2 751 | 2 488 | 2 703 |
| Rörelseresultat | 40 | 25 | −91 | 40 | 310 | 244 | 20 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 38 | 21 | 14 | 2 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −11 | −37 | −21 | −14 | −2 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 30 | −12 | −112 | 26 | 308 | 244 | 20 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 135 | 0 | −75 | −60 | – |
| Resultat före skatt | 30 | −12 | 23 | 26 | 233 | 184 | 20 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 0 | 6 | 6 | 48 | 39 | 5 |
| Årets resultat | 24 | −12 | 17 | 20 | 185 | 145 | 15 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 179 | 260 | 342 | 137 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 179 | 260 | 342 | 137 | – | – |
| Kundfordringar | 16 | 4 | 10 | 3 | 75 | 3 | 5 |
| Kortfristiga fordringar | 167 | 110 | 116 | 53 | 294 | 162 | 8 |
| Kassa och bank | 302 | 470 | 419 | 451 | 661 | 336 | 316 |
| Omsättningstillgångar | 469 | 580 | 535 | 505 | 955 | 497 | 324 |
| Summa tillgångar | 469 | 759 | 795 | 847 | 1 092 | 497 | 324 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 120 | 132 | 115 | 95 | 60 | 15 | 0 |
| Fritt eget kapital | 144 | 120 | 132 | 115 | 245 | 160 | 15 |
| Eget kapital | 194 | 170 | 182 | 165 | 295 | 210 | 65 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 135 | 135 | 60 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 180 | 244 | 309 | 118 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 87 | 74 | 32 | 58 | 36 | 78 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 88 | 39 | – |
| Kortfristiga skulder | 275 | 408 | 370 | 237 | 545 | 228 | 259 |
| Summa eget kapital och skulder | 469 | 759 | 795 | 847 | 1 092 | 497 | 324 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 3 | 5 | 5 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 41,3 % | 22,4 % | 22,9 % | 32,2 % | 36,8 % | 51,8 % | 20,1 % |
| Kassalikviditet | 170 % | 142 % | 145 % | 213 % | 175 % | 219 % | 125 % |
| Rörelsemarginal | 1,9 % | 1 % | −2,6 % | 1,1 % | 10,2 % | 9,3 % | 0,7 % |
| Vinstmarginal | 1,4 % | −0,5 % | −3,2 % | 0,7 % | 10,2 % | 9,3 % | 0,7 % |
| Omsättningstillväxt | −10,2 % | −32,4 % | −5,1 % | 22,9 % | 14,9 % | −3,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,5 % | −7,2 % | 9,3 % | 12,4 % | 62,7 % | 69 % | 23,2 % |
| Omsättning per anställd | 1 071 tkr | 1 193 tkr | 1 176 tkr | 743 tkr | 605 tkr | 658 tkr | 681 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 24 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 24 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 12 tkr | −17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | 17 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forskott fran kunder | 965 | 59 tkr |
| Forslag disposition | 144 tkr | 120 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 144 tkr | 120 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 179 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 409 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 231 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 409 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 53 tkr | 82 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 284 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 145 tkr | 107 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 71 tkr | 67 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 127 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 180 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 193 tkr | 69 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 16 maj 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Radaarko ABHuvudarbetsställe
Kalmarsandsvägen 1 Lgh 1204, 746 31 Bålsta
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559206-0023
Registreringsdatum
16 maj 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Håbo, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.