Radacini Nordic AB
556884-6082Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sankt Göransgatan 146, 112 17 Stockholm
Postadress
c/o Blomberg, Sankt Göransgatan 146, 112 17 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva handel med livsmedel, vin, andra alkoholhaltiga drycker, andra drycker, förvaltning av egna likvida medel samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −212 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −247 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −223 tkr | 649 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −209 tkr | 440 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −202 tkr | 238 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −208 tkr | 31 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −1 tkr | 29 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −1 tkr | 28 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −2 tkr | 60 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66,3 % – branschmedian 53,9 %
Vinstmarginal – – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 0 %
Median för 1291 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | – | – | 0 | 6 | 1 | 7 | 22 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Rörelsekostnader | – | – | 0 | 206 | 201 | 207 | 222 | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 0 | −206 | −201 | −207 | −222 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −1 | −1 | −1 | −1 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −1 | −1 | −208 | −202 | −209 | −223 | −247 | −212 |
| Resultat före skatt | −2 | −1 | −1 | −208 | −202 | −209 | −223 | – | – |
| Årets resultat | −2 | −1 | −1 | −208 | −202 | −209 | −223 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 200 | 400 | 600 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 200 | 400 | 600 | – | – |
| Varulager | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 50 | 50 | 50 | 50 | 51 | 50 | 50 | – | – |
| Kassa och bank | 21 | 23 | 13 | 11 | 6 | 7 | 14 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 91 | 93 | 83 | 80 | 76 | 77 | 83 | – | – |
| Summa tillgångar | 91 | 93 | 83 | 80 | 276 | 477 | 683 | – | – |
| Aktiekapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | – | – |
| Bundet eget kapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | – | – |
| Balanserat resultat | −32 | −2 021 | −2 019 | −1 812 | −1 610 | −1 401 | −1 178 | – | – |
| Fritt eget kapital | 0 | −32 | −31 | −29 | 178 | 380 | 589 | – | – |
| Eget kapital | 60 | 28 | 29 | 31 | 238 | 440 | 649 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 31 | 65 | 53 | 50 | 38 | 37 | 35 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 91 | 93 | 83 | 80 | 276 | 477 | 683 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,3 % | 30,3 % | 35,5 % | 38,1 % | 86,3 % | 92,3 % | 94,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 233 % | 114 % | 119 % | 123 % | 150 % | 157 % | 185 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,2 % | −4,4 % | −4,3 % | −678,7 % | −84,7 % | −47,4 % | −34,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −2 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital overkursfond balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | 26 tkr | 28 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −2 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott till leverantorer | 19 tkr | 19 tkr |
| Forslag disposition | 202 | −32 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 202 | −32 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 3 | −6 |
| Overkursfond | 0 | 1 990 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 50 tkr | 50 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 31 tkr | 65 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juni 2024 – 31 maj 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juni 2023 – 31 maj 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juni 2022 – 31 maj 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juni 2021 – 31 maj 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juni 2020 – 31 maj 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juni 2019 – 31 maj 2020 · Inlämnad –
Radacini Nordic ABHuvudarbetsställe
Sankt Göransgatan 146, 112 17 Stockholm
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556884-6082
Registreringsdatum
17 februari 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
60 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 16.231 – Tillverkning av monteringsfärdiga trähus
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 47.522 – Detaljhandel med järn- och VVS-varor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-11-03) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.