Rådbergs Transport AB
556852-5538Aktiebolagreg. 2011
Trollhättan, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
232 tkr
Resultat efter fin. poster
−63 tkr
Soliditet
30 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Krukered Krösmaden, 461 92 Trollhättan
Postadress
Krukered Krösmaden, 461 92 Trollhättan
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva distrubition och budtransporter, bedriva anläggnings- och renhållningstransporter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 388 tkr | 50 tkr | – |
| 2017 | 1 238 tkr | −260 tkr | – |
| 2018 | 142 tkr | 69 tkr | – |
| 2019 | 116 tkr | 21 tkr | 59 tkr |
| 2020 | 56 tkr | −43 tkr | 16 tkr |
| 2021 | 93 tkr | 44 tkr | 60 tkr |
| 2022 | 199 tkr | 17 tkr | 77 tkr |
| 2023 | 275 tkr | −25 tkr | 52 tkr |
| 2024 | 469 tkr | 90 tkr | 142 tkr |
| 2025 | 232 tkr | −63 tkr | 79 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29,7 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal −27,2 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −50,5 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 232 | 469 | 275 | 199 | 93 | 56 | 116 | 142 | 1 238 | 1 388 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 233 | 469 | 276 | 199 | 93 | 56 | 118 | – | – | – |
| Handelsvaror | 0 | −0 | 11 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 182 | 168 | 112 | 92 | 45 | 39 | 67 | – | – | – |
| Personalkostnader | 44 | 202 | 176 | 88 | 0 | 56 | 27 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 7 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 43 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 292 | 377 | 299 | 181 | 45 | 95 | 94 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −59 | 92 | −23 | 19 | 48 | −39 | 24 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 2 | 3 | 2 | 4 | 4 | 3 | – | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −2 | −2 | −2 | −4 | −4 | −3 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −63 | 90 | −25 | 17 | 44 | −43 | 21 | 69 | −260 | 50 |
| Resultat före skatt | −63 | 90 | −25 | 17 | 44 | −43 | 21 | – | – | – |
| Årets resultat | −63 | 90 | −25 | 17 | 44 | −43 | 21 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 189 | 53 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 189 | 53 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 2 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 77 | 29 | 37 | 28 | 20 | 20 | 20 | – | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 78 | 29 | 57 | 46 | 4 | 52 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 77 | 107 | 66 | 85 | 66 | 24 | 73 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 266 | 160 | 66 | 85 | 66 | 24 | 73 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 92 | 2 | 27 | 10 | −34 | 9 | −13 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 29 | 92 | 2 | 27 | 10 | −34 | 9 | – | – | – |
| Eget kapital | 79 | 142 | 52 | 77 | 60 | 16 | 59 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 152 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 36 | 18 | 14 | 8 | 6 | 8 | 14 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 266 | 160 | 66 | 85 | 66 | 24 | 73 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29,7 % | 88,6 % | 78,2 % | 90,4 % | 90,9 % | 67,4 % | 81,1 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 216 % | 588 % | 459 % | 1 039 % | 1 100 % | 307 % | 528 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −25,5 % | 19,6 % | −8,3 % | 9,4 % | 51,5 % | −70,1 % | 20,7 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −27,2 % | 19,2 % | −9,1 % | 8,5 % | 47,3 % | −76,8 % | 18,1 % | 48,6 % | −21 % | 3,6 % |
| Omsättningstillväxt | −50,5 % | 70,6 % | 38,2 % | 114 % | 66,1 % | −51,7 % | −18,3 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −79 % | 63,6 % | −48,6 % | 21,6 % | 73,4 % | −269,1 % | 36,3 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 232 tkr | 469 tkr | 275 tkr | 199 tkr | 93 tkr | 56 tkr | 116 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −63 tkr | 90 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 100 tkr | – |
| Checkrakningskredit langfristig | 2 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −63 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −90 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 90 tkr | −25 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 79 tkr | 142 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −63 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 29 tkr | 92 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 29 tkr | 92 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 189 tkr | 53 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 212 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 23 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 60 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 212 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 23 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 7 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 75 tkr | 29 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 29 tkr | 9 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 149 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 270 tkr | 270 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 270 tkr | 270 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Rådbergs Transport ABHuvudarbetsställe
Krukered Krösmaden, 461 92 Trollhättan
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556852-5538
Registreringsdatum
11 maj 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Trollhättan, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.