RäddningsService Väst Aktiebolag
556149-0607Aktiebolagreg. 1971
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 941 tkr
Resultat efter fin. poster
260 tkr
Soliditet
20 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Almedalsvägen 13, 412 63 Göteborg
Postadress
Almedalsvägen 13, 412 63 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva bilbärgning, bärgning, transporter, bilverkstad jämte idka annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 546 tkr | 80 tkr | – |
| 2017 | 1 058 tkr | 237 tkr | – |
| 2018 | 1 572 tkr | 41 tkr | 152 tkr |
| 2019 | 2 065 tkr | 209 tkr | 285 tkr |
| 2020 | 1 957 tkr | 159 tkr | 286 tkr |
| 2021 | 2 080 tkr | 169 tkr | 287 tkr |
| 2022 | 2 758 tkr | 531 tkr | 315 tkr |
| 2023 | 2 753 tkr | 500 tkr | 328 tkr |
| 2024 | 2 119 tkr | −132 tkr | 340 tkr |
| 2025 | 2 941 tkr | 260 tkr | 343 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 20,4 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 8,8 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 38,8 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 941 | 2 119 | 2 753 | 2 758 | 2 080 | 1 957 | 2 065 | 1 572 | 1 058 | 546 |
| Övriga rörelseintäkter | 297 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 238 | 2 119 | 2 753 | 2 758 | 2 080 | 1 957 | 2 065 | 1 572 | – | – |
| Handelsvaror | 1 173 | 885 | 1 121 | 1 097 | 749 | 915 | 1 153 | 962 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 153 | 216 | 115 | 110 | 105 | 80 | 59 | 56 | – | – |
| Personalkostnader | 1 014 | 691 | 500 | 479 | 490 | 427 | 495 | 363 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 472 | 327 | 413 | 456 | 466 | 302 | 135 | 130 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 811 | 2 120 | 2 150 | 2 141 | 1 811 | 1 723 | 1 842 | 1 512 | – | – |
| Rörelseresultat | 426 | −1 | 603 | 617 | 269 | 234 | 223 | 60 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 167 | 132 | 104 | 87 | 100 | 75 | 14 | 20 | – | – |
| Finansiella poster | −166 | −131 | −103 | −87 | −100 | −75 | −14 | −20 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 260 | −132 | 500 | 531 | 169 | 159 | 209 | 41 | 237 | 80 |
| Bokslutsdispositioner | −257 | 148 | −484 | −494 | −167 | −155 | −37 | −37 | – | – |
| Resultat före skatt | 3 | 16 | 16 | 37 | 2 | 5 | 172 | 4 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 4 | 4 | 8 | 1 | 3 | 39 | 4 | – | – |
| Årets resultat | 3 | 12 | 13 | 29 | 0 | 1 | 133 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 393 | 2 810 | 2 312 | 2 725 | 3 181 | 3 369 | 712 | 847 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 393 | 2 810 | 2 312 | 2 725 | 3 181 | 3 369 | 712 | 847 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 66 | – | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 296 | 314 | 431 | 523 | 300 | 334 | 273 | 198 | – | – |
| Kassa och bank | 1 670 | 628 | 1 027 | 509 | 345 | 364 | 488 | 367 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 966 | 942 | 1 458 | 1 032 | 645 | 697 | 761 | 566 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 359 | 3 752 | 3 770 | 3 757 | 3 826 | 4 066 | 1 473 | 1 413 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 240 | 228 | 215 | 187 | 186 | 185 | 52 | 51 | – | – |
| Fritt eget kapital | 243 | 240 | 228 | 215 | 187 | 186 | 185 | 52 | – | – |
| Eget kapital | 343 | 340 | 328 | 315 | 287 | 286 | 285 | 152 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 718 | 1 461 | 1 609 | 1 125 | 631 | 464 | 309 | 272 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 963 | 1 242 | 1 160 | 1 453 | 1 773 | 2 213 | 251 | 437 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 233 | 89 | 111 | 93 | 37 | 66 | 21 | 37 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 12 | 25 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 336 | 708 | 673 | 864 | 1 135 | 1 102 | 627 | 551 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 359 | 3 752 | 3 770 | 3 757 | 3 826 | 4 066 | 1 473 | 1 413 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 20,4 % | 40 % | 42,6 % | 32,2 % | 20,6 % | 16,1 % | 36 % | 26 % | – | – |
| Kassalikviditet | 84 % | 133 % | 217 % | 120 % | 57 % | 63 % | 121 % | 103 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 14,5 % | −0 % | 21,9 % | 22,4 % | 12,9 % | 11,9 % | 10,8 % | 3,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,8 % | −6,2 % | 18,2 % | 19,3 % | 8,1 % | 8,1 % | 10,1 % | 2,6 % | 22,4 % | 14,6 % |
| Omsättningstillväxt | 38,8 % | −23 % | −0,2 % | 32,6 % | 6,3 % | −5,2 % | 31,4 % | 48,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,7 % | 3,6 % | 3,9 % | 9,1 % | 0,1 % | 0,5 % | 46,7 % | 0,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 941 tkr | 2 119 tkr | 2 753 tkr | 2 758 tkr | 2 080 tkr | 1 957 tkr | 2 065 tkr | 1 572 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 1 718 tkr | 1 461 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 3 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 12 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 343 tkr | 340 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −257 tkr | 148 tkr |
| Forslag disposition | 243 tkr | 240 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 243 tkr | 240 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 27 tkr | 279 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 6 393 tkr | 2 810 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 40 tkr | 35 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 170 tkr | 86 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 809 tkr | 437 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 963 tkr | 1 242 tkr |
| Stallda sakerheter | 6 048 tkr | 2 284 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 6 048 tkr | 2 284 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 229 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 124 tkr | 96 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
RäddningsService Väst AktiebolagHuvudarbetsställe
Almedalsvägen 13, 412 63 Göteborg
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556149-0607
Registreringsdatum
21 juli 1971
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.