Räddningstjänstutrustning i Göteborg Aktiebolag
556478-2331Aktiebolagreg. 1993
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
20 934 tkr
Resultat efter fin. poster
5 208 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Von Utfallsgatan 20, 415 05 Göteborg
Postadress
c/o Rigab, Von Utfallsgatan 20, 415 05 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av räddningsutrustning, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 9 299 tkr | 390 tkr | – |
| 2020 | 8 637 tkr | 10 tkr | – |
| 2021 | 9 222 tkr | 264 tkr | 1 231 tkr |
| 2022 | 13 780 tkr | 1 261 tkr | 2 072 tkr |
| 2023 | 10 141 tkr | −51 tkr | 1 576 tkr |
| 2024 | 13 149 tkr | 1 891 tkr | 2 707 tkr |
| 2025 | 20 934 tkr | 5 208 tkr | 5 454 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,5 % – branschmedian 57,3 %
Vinstmarginal 24,9 % – branschmedian 5,7 %
Omsättningstillväxt 59,2 % – branschmedian −0 %
Median för 1058 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 934 | 13 149 | 10 141 | 13 780 | 9 222 | 8 637 | 9 299 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 27 | 18 | 0 | 192 | – | – |
| Rörelseintäkter | 20 938 | 13 176 | 10 159 | 13 780 | 9 414 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 7 710 | 5 970 | 4 730 | 6 760 | 4 446 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 359 | 1 971 | 1 772 | 2 141 | 1 832 | – | – |
| Personalkostnader | 4 613 | 3 250 | 3 526 | 3 459 | 2 721 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 26 | 26 | 96 | 96 | 70 | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 708 | 11 216 | 10 125 | 12 456 | 9 069 | – | – |
| Rörelseresultat | 5 230 | 1 959 | 34 | 1 325 | 344 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 23 | 69 | 85 | 64 | 80 | – | – |
| Finansiella poster | −22 | −69 | −85 | −64 | −80 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 5 208 | 1 891 | −51 | 1 261 | 264 | 10 | 390 |
| Bokslutsdispositioner | −1 110 | −450 | 60 | −200 | −40 | – | – |
| Resultat före skatt | 4 098 | 1 441 | 9 | 1 061 | 224 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 850 | 311 | 5 | 220 | 47 | – | – |
| Årets resultat | 3 248 | 1 130 | 4 | 841 | 177 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 26 | 52 | 78 | 175 | 141 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 000 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 026 | 52 | 78 | 175 | 141 | – | – |
| Varulager | 3 935 | 2 785 | 3 221 | 3 178 | 2 557 | – | – |
| Kundfordringar | 5 721 | 2 940 | 343 | 1 511 | 922 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 385 | 3 387 | 721 | 1 894 | 1 381 | – | – |
| Kassa och bank | 134 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 10 455 | 6 173 | 3 942 | 5 072 | 3 939 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 481 | 6 225 | 4 020 | 5 247 | 4 079 | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Bundet eget kapital | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 987 | 1 356 | 1 352 | 1 011 | 834 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 234 | 2 487 | 1 356 | 1 852 | 1 011 | – | – |
| Eget kapital | 5 454 | 2 707 | 1 576 | 2 072 | 1 231 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 020 | 910 | 460 | 520 | 320 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 312 | 360 | 727 | 861 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 420 | 1 604 | 905 | 972 | 1 187 | – | – |
| Skatteskulder | 746 | 110 | 69 | 139 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 007 | 2 296 | 1 624 | 1 928 | 1 667 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 481 | 6 225 | 4 020 | 5 247 | 4 079 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 6 | 6 | 8 | 5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | 0 | – | 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,5 % | 55,1 % | 48,3 % | 47,4 % | 36,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 163 % | 148 % | 44 % | 98 % | 83 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 25 % | 14,9 % | 0,3 % | 9,6 % | 3,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 24,9 % | 14,4 % | −0,5 % | 9,2 % | 2,9 % | 0,1 % | 4,2 % |
| Omsättningstillväxt | 59,2 % | 29,7 % | −26,4 % | 49,4 % | 6,8 % | −7,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 59,5 % | 41,8 % | 0,3 % | 40,6 % | 14,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 489 tkr | 2 192 tkr | 1 690 tkr | 1 723 tkr | 1 844 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 000 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 3 248 tkr | 1 130 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 0 | 290 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 248 tkr | 1 130 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 130 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 130 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 500 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −1 110 tkr | −450 tkr |
| Forslag disposition | 5 234 tkr | 2 487 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 234 tkr | 2 487 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 1 000 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 181 tkr | 197 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 26 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 130 tkr | 482 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 104 tkr | 430 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 26 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 3 935 tkr | 2 785 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 484 tkr | 251 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 319 tkr | 205 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 22 tkr | 133 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 22 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 020 tkr | 910 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 800 tkr | 1 800 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 800 tkr | 1 800 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 499 tkr | 245 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räddningstjänstutrustning i Göteborg AktiebolagHuvudarbetsställe
Von Utfallsgatan 20, 415 05 Göteborg
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556478-2331
Registreringsdatum
30 november 1993
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 28.290 – Tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamål
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.