Radeguard AB
559329-9984Aktiebolagreg. 2021
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
167 tkr
Resultat efter fin. poster
−49 tkr
Soliditet
58 %
Anställda
–
Radeguard AB – Tekniska lösningar för sprinklerbranschen!
radeguard.se
Adresser
Besöksadress
Sikgången 6, 605 97 Norrköping
Postadress
Sikgången 6, 605 97 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Utveckling, försäljning, konsultation, produktion och installation av elektroniska larmsystem och automationsutrustning inriktat inom brandskyddssprinkler.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 80 tkr | −52 tkr | 16 tkr |
| 2023 | 154 tkr | −35 tkr | 16 tkr |
| 2024 | 217 tkr | 61 tkr | 77 tkr |
| 2025 | 167 tkr | −49 tkr | 29 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 57,6 % – branschmedian 54,6 %
Vinstmarginal −29,2 % – branschmedian 5,2 %
Omsättningstillväxt −23,1 % – branschmedian 1,2 %
Median för 415 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 167 | 217 | 154 | 80 |
| Rörelseintäkter | 167 | 217 | 154 | 80 |
| Råvaror och förnödenheter | 72 | 36 | 57 | 44 |
| Övriga externa kostnader | 143 | 87 | 99 | 72 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 26 | 13 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 29 | – | – |
| Rörelsekostnader | 215 | 153 | 182 | 129 |
| Rörelseresultat | −49 | 64 | −28 | −49 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | 7 | 3 |
| Finansiella poster | 0 | −3 | −7 | −3 |
| Resultat efter finansiella poster | −49 | 61 | −35 | −52 |
| Resultat före skatt | −49 | 61 | −35 | −52 |
| Årets resultat | −49 | 61 | −35 | −52 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 90 | 116 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 90 | 116 |
| Kundfordringar | – | 0 | 12 | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 12 | – |
| Kassa och bank | 50 | 128 | 24 | 4 |
| Omsättningstillgångar | 50 | 128 | 36 | 4 |
| Summa tillgångar | 50 | 128 | 126 | 119 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 52 | −9 | 26 | 43 |
| Fritt eget kapital | 4 | 52 | −9 | −9 |
| Eget kapital | 29 | 77 | 16 | 16 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 63 | 94 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 5 | – |
| Kortfristiga skulder | 21 | 50 | 47 | 9 |
| Summa eget kapital och skulder | 50 | 128 | 126 | 119 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 57,6 % | 60,6 % | 12,8 % | 13,3 % |
| Kassalikviditet | 236 % | 254 % | 77 % | 40 % |
| Rörelsemarginal | −29,2 % | 29,5 % | −18,1 % | −61,7 % |
| Vinstmarginal | −29,2 % | 28,3 % | −22,5 % | −65,4 % |
| Omsättningstillväxt | −23,1 % | 40,6 % | 93,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −168,9 % | 79,2 % | −215,3 % | −328,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −49 tkr | 61 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −49 tkr | 61 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −61 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 61 tkr | −35 tkr |
| Forslag disposition | 4 tkr | 52 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 129 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 39 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 9 tkr | 38 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 dec. 2024 – 30 nov. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 dec. 2023 – 30 nov. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 dec. 2022 – 30 nov. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 9 aug. 2021 – 30 nov. 2022 · Inlämnad –
Radeguard ABHuvudarbetsställe
Sikgången 6, 605 97 Norrköping
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559329-9984
Registreringsdatum
9 augusti 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 27.120 – Tillverkning av eldistributions- och elkontrollapparater
- SNI 43.210 – Elinstallationer
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.