Räfsab Invest AB
556970-8802Aktiebolagreg. 2014
Lidingö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−335 tkr
Soliditet
0 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Klövervägen 2, 181 65 Lidingö
Postadress
c/o Axel Karlsson, Klövervägen 2, 181 65 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet skall vara att direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −780 tkr | – |
| 2021 | – | −669 tkr | 178 tkr |
| 2022 | – | −482 tkr | 178 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −362 tkr | 178 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −1 336 tkr | 177 tkr |
| 2025 | – | −335 tkr | 177 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 0,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | – | – | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 320 | 1 436 | 1 330 | 1 320 | 1 325 | – |
| Rörelseintäkter | 1 320 | 1 436 | 1 330 | 1 320 | 1 325 | – |
| Övriga externa kostnader | 666 | 1 783 | 703 | 813 | 859 | – |
| Av- och nedskrivningar | 989 | 989 | 989 | 989 | 959 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 175 | – |
| Rörelsekostnader | 1 655 | 2 771 | 1 692 | 1 802 | 1 994 | – |
| Rörelseresultat | −335 | −1 335 | −362 | −482 | −669 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | −0 | 0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −335 | −1 336 | −362 | −482 | −669 | −780 |
| Bokslutsdispositioner | 335 | 1 335 | 362 | 483 | 668 | – |
| Resultat före skatt | −0 | −0 | −0 | 1 | −1 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 1 | 0 | – |
| Årets resultat | −0 | −0 | −0 | 0 | −1 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 53 407 | 54 396 | 55 385 | 56 374 | 57 216 | – |
| Anläggningstillgångar | 53 407 | 54 396 | 55 385 | 56 374 | 57 216 | – |
| Kortfristiga fordringar | 12 | 12 | 20 | 19 | 9 | – |
| Kassa och bank | 1 922 | 133 | 1 321 | 683 | 1 304 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 934 | 144 | 1 341 | 702 | 1 313 | – |
| Summa tillgångar | 55 341 | 54 540 | 56 726 | 57 076 | 58 529 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 127 | 128 | 128 | 128 | 128 | – |
| Fritt eget kapital | 127 | 127 | 128 | 128 | 128 | – |
| Eget kapital | 177 | 177 | 178 | 178 | 178 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 44 | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 2 | – | – | – |
| Skatteskulder | 10 | 10 | 19 | 17 | 8 | – |
| Kortfristiga skulder | 55 164 | 54 363 | 56 548 | 56 898 | 58 308 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 55 341 | 54 540 | 56 726 | 57 076 | 58 529 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 0,3 % | 0,3 % | 0,3 % | 0,3 % | 0,4 % | – |
| Kassalikviditet | 4 % | 0 % | 2 % | 1 % | 2 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0 % | −0,2 % | −0,1 % | 0,1 % | −0,3 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −29 | −339 |
| Byggnader mark | 53 378 tkr | 54 226 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 62 101 tkr | 62 101 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 8 724 tkr | 7 876 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 848 tkr | 848 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 335 tkr | 1 335 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −29 | −339 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 339 | 142 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −339 | −142 |
| Forandring eget kapital totalt | 177 tkr | 177 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −29 | −339 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 127 tkr | 127 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 127 tkr | 127 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 12 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 29 tkr | 171 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 706 tkr | 706 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 677 tkr | 535 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 141 tkr | 141 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 706 | 735 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 53 537 tkr | 52 872 tkr |
| Stallda sakerheter | 14 000 tkr | 14 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 14 000 tkr | 14 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 617 tkr | 1 481 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räfsab Invest ABHuvudarbetsställe
Klövervägen 2, 181 65 Lidingö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556970-8802
Registreringsdatum
7 maj 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidingö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.