Ragnarsson Fastighetsförvaltning AB
556732-5153Aktiebolagreg. 2007
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
894 tkr
Resultat efter fin. poster
−162 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Örnsrogatan 2, 702 32 Örebro
Postadress
Örnsrogatan 2, 702 32 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 245 tkr | −58 tkr | – |
| 2020 | 270 tkr | −36 tkr | – |
| 2021 | 188 tkr | −168 tkr | 124 tkr |
| 2022 | 70 tkr | −363 tkr | 124 tkr |
| 2023 | 100 tkr | −3 161 tkr | 123 tkr |
| 2024 | 510 tkr | −3 240 tkr | 123 tkr |
| 2025 | 894 tkr | −162 tkr | 622 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 11,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −18,1 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 75,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 894 | 510 | 100 | 70 | 188 | 270 | 245 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 5 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 894 | 511 | 105 | 70 | 188 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 622 | 3 438 | 3 056 | 286 | 210 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 146 | 146 | 146 | 146 | 146 | – | – |
| Rörelsekostnader | 768 | 3 584 | 3 202 | 432 | 356 | – | – |
| Rörelseresultat | 126 | −3 072 | −3 097 | −362 | −168 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 288 | 168 | 63 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −288 | −168 | −63 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −162 | −3 240 | −3 161 | −363 | −168 | −36 | −58 |
| Bokslutsdispositioner | 791 | 3 240 | 3 160 | 363 | 168 | – | – |
| Resultat före skatt | 628 | 0 | −1 | 0 | −0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 129 | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 499 | 0 | −1 | 0 | −0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 910 | 7 056 | 7 202 | 7 348 | 7 494 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 910 | 7 056 | 7 202 | 7 348 | 7 494 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 35 | 468 | 0 | 8 | – | – |
| Kassa och bank | 208 | 666 | 241 | 214 | 345 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 208 | 701 | 709 | 214 | 353 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 117 | 7 757 | 7 911 | 7 562 | 7 847 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 23 | 23 | 24 | 24 | 24 | – | – |
| Fritt eget kapital | 522 | 23 | 23 | 24 | 24 | – | – |
| Eget kapital | 622 | 123 | 123 | 124 | 124 | – | – |
| Obeskattade reserver | 209 | 0 | 0 | 10 | 10 | – | – |
| Långfristiga skulder | 5 815 | 7 297 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 65 | 219 | 776 | 63 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 146 | 17 | 17 | 16 | 16 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 471 | 337 | 7 787 | 7 428 | 7 713 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 117 | 7 757 | 7 911 | 7 562 | 7 847 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 11,1 % | 1,6 % | 1,6 % | 1,8 % | 1,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 44 % | 208 % | 9 % | 3 % | 5 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | −602,4 % | −3 097,5 % | −517,8 % | −89,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −18,1 % | −635,3 % | −3 161 % | −518,6 % | −89,4 % | −13,3 % | −23,7 % |
| Omsättningstillväxt | 75,3 % | 410 % | 42,9 % | −62,8 % | −30,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 80,2 % | 0,2 % | −0,7 % | 0,1 % | −0,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 499 tkr | 190 |
| Byggnader mark | 6 910 tkr | 7 056 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 9 533 tkr | 9 533 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 624 tkr | 2 478 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 146 tkr | 146 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 0 | 3 882 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 1 000 tkr | 3 240 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 499 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −190 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 190 | – |
| Forandring eget kapital totalt | 622 tkr | 123 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 499 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | −209 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 522 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 522 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 | 35 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 14 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 1 000 tkr |
| Periodiseringsfonder | 209 tkr | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 5 815 tkr | 2 415 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 246 tkr | 101 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Ragnarsson Fastighetsförvaltning ABHuvudarbetsställe
Örnsrogatan 2, 702 32 Örebro
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556732-5153
Registreringsdatum
26 juni 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.