RÅHL Consulting & Invest AB
559308-1663Aktiebolagreg. 2021
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 956 tkr
Resultat efter fin. poster
846 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nina Einhorns Gata 10 1901, 113 66 Stockholm
Postadress
c/o Rasmus Åhl, Nina Einhorns Gata 10 1901, 113 66 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Investering- och konsultverksamhet inom finans.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 67 tkr | 3 tkr | 27 tkr |
| 2022 | 70 tkr | 33 tkr | 54 tkr |
| 2023 | 83 tkr | 4 tkr | 56 tkr |
| 2024 | 1 825 tkr | 933 tkr | 610 tkr |
| 2025 | 1 956 tkr | 846 tkr | 552 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52,3 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 43,3 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 7,2 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15247 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 956 | 1 825 | 83 | 70 | 67 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 1 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 957 | 1 826 | 83 | 70 | 67 |
| Övriga externa kostnader | 215 | 135 | 52 | 33 | 57 |
| Personalkostnader | 904 | 778 | 29 | 3 | 7 |
| Rörelsekostnader | 1 119 | 913 | 81 | 36 | 64 |
| Rörelseresultat | 838 | 913 | 3 | 34 | 3 |
| Ränteintäkter och liknande | 8 | 20 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | – |
| Finansiella poster | 8 | 20 | 2 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 846 | 933 | 4 | 33 | 3 |
| Bokslutsdispositioner | −217 | −235 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 628 | 698 | 4 | 33 | 3 |
| Skatt på årets resultat | 136 | 143 | 3 | 6 | 1 |
| Årets resultat | 492 | 555 | 1 | 27 | 2 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 100 | 135 | 60 | 63 | 43 |
| Anläggningstillgångar | 1 100 | 135 | 60 | 63 | 43 |
| Kundfordringar | 177 | 155 | 3 | 14 | 5 |
| Kortfristiga fordringar | 191 | 211 | 3 | 14 | 7 |
| Kassa och bank | 452 | 1 096 | 38 | 21 | 9 |
| Omsättningstillgångar | 644 | 1 307 | 41 | 35 | 16 |
| Summa tillgångar | 1 744 | 1 442 | 101 | 98 | 59 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 35 | 31 | 29 | 2 | – |
| Fritt eget kapital | 527 | 585 | 31 | 29 | 2 |
| Eget kapital | 552 | 610 | 56 | 54 | 27 |
| Obeskattade reserver | 453 | 235 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 24 | 14 | 1 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 186 | 145 | 9 | 7 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 739 | 596 | 45 | 44 | 31 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 744 | 1 442 | 101 | 98 | 59 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | 550 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52,3 % | 55,3 % | 55,1 % | 55,2 % | 46,6 % |
| Kassalikviditet | 87 % | 219 % | 90 % | 81 % | 52 % |
| Rörelsemarginal | 42,8 % | 50 % | 3 % | 48,2 % | 4,3 % |
| Vinstmarginal | 43,3 % | 51,1 % | 4,8 % | 47,1 % | 4,3 % |
| Omsättningstillväxt | 7,2 % | 2 098,8 % | 18,6 % | 4,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 89,1 % | 90,9 % | 2,6 % | 49,5 % | 8,5 % |
| Omsättning per anställd | 1 956 tkr | 1 825 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 100 tkr | 135 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 100 tkr | 135 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 965 tkr | 75 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 492 tkr | 555 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 492 tkr | 555 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −555 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 555 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 550 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 552 tkr | 610 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 492 tkr | 555 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 550 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −217 tkr | −235 tkr |
| Forslag disposition | 527 tkr | 585 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 277 tkr | 35 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 14 tkr | 56 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 172 | 90 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 295 tkr | 324 tkr |
| Periodiseringsfonder | 453 tkr | 235 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 234 tkr | 113 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 22 mars 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
RÅHL Consulting & Invest ABHuvudarbetsställe
Nina Einhorns Gata 10 1901, 113 66 Stockholm
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559308-1663
Registreringsdatum
22 mars 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.