Rallarens Företagsby AB
556950-2973Aktiebolagreg. 2013
Åkersberga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 683 tkr
Resultat efter fin. poster
4 478 tkr
Soliditet
56 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rallarvägen 41, 184 40 Åkersberga
Postadress
Rallarvägen 41, 184 40 Åkersberga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 6 114 tkr | 6 554 tkr | – |
| 2020 | 2 877 tkr | 9 287 tkr | – |
| 2021 | 1 827 tkr | 935 tkr | – |
| 2022 | 2 335 tkr | 1 598 tkr | 32 164 tkr |
| 2023 | 1 956 tkr | −629 tkr | 31 602 tkr |
| 2024 | 1 958 tkr | −376 tkr | 31 716 tkr |
| 2025 | 1 683 tkr | 4 478 tkr | 26 834 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 266 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −14 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 683 | 1 958 | 1 956 | 2 335 | 1 827 | 2 877 | 6 114 |
| Övriga rörelseintäkter | 327 | 346 | 312 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 010 | 2 304 | 2 268 | 2 335 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 578 | 580 | 724 | 641 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 440 | 348 | 487 | 98 | – | – | – |
| Personalkostnader | 306 | 516 | 516 | 516 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 255 | 353 | 296 | 261 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 139 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 717 | 1 797 | 2 024 | 1 516 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 293 | 507 | 244 | 819 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 644 | 899 | 895 | 391 | – | – | – |
| Finansiella poster | 4 184 | −883 | −873 | 779 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 478 | −376 | −629 | 1 598 | 935 | 9 287 | 6 554 |
| Bokslutsdispositioner | 574 | 485 | 90 | 0 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 5 051 | 109 | −539 | 1 598 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | −66 | −6 | 23 | 90 | – | – | – |
| Årets resultat | 5 118 | 115 | −562 | 1 509 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 529 | 8 188 | 8 297 | 7 957 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 35 973 | 43 664 | 43 406 | 16 299 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 41 502 | 51 852 | 51 703 | 24 256 | – | – | – |
| Kundfordringar | 253 | 562 | 317 | 495 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 149 | 4 608 | 5 329 | 22 530 | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 568 | 492 | 678 | 17 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 717 | 5 101 | 6 007 | 22 547 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 48 219 | 56 952 | 57 710 | 46 803 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 21 666 | 31 552 | 32 114 | 30 605 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 26 784 | 31 666 | 31 552 | 32 114 | – | – | – |
| Eget kapital | 26 834 | 31 716 | 31 602 | 32 164 | – | – | – |
| Avsättningar | 24 | 91 | 96 | 0 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 17 811 | 23 829 | 24 425 | 13 189 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 53 | 60 | 0 | – | – | – |
| Skatteskulder | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 549 | 1 316 | 1 587 | 1 450 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 48 219 | 56 952 | 57 710 | 46 803 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 10 000 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,7 % | 55,7 % | 54,8 % | 68,7 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 189 % | 388 % | 379 % | 1 554 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 17,4 % | 25,9 % | 12,5 % | 35,1 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 266 % | −19,2 % | −32,2 % | 68,4 % | 51,2 % | 322,8 % | 107,2 % |
| Omsättningstillväxt | −14 % | 0,1 % | −16,2 % | 27,8 % | −36,5 % | −52,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,1 % | 0,4 % | −1,8 % | 4,7 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 683 tkr | 1 958 tkr | 1 956 tkr | 2 335 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (55)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag | 16 292 tkr | 16 292 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 16 292 tkr | 16 292 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 5 118 tkr | 115 tkr |
| Byggnader mark | 5 506 tkr | 8 188 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 7 342 tkr | 10 915 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 836 tkr | 2 727 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 3 573 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 244 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 209 tkr | 353 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 1 100 tkr | – |
| Erhallna koncernbidrag | −574 tkr | −485 tkr |
| Eventual forpliktelser | 12 459 tkr | 18 108 tkr |
| Eventual forpliktelser per typ | 12 459 tkr | 13 188 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 5 118 tkr | 115 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −115 tkr | 562 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 115 tkr | −562 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 10 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 5 118 tkr | 115 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 10 000 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 3 750 tkr | 4 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 19 656 tkr | 27 347 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 19 656 tkr | 27 347 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | −2 623 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 7 691 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 258 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring nedskrivningar arets omklassificeringar | – | 2 623 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga nedskrivningar | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 2 180 tkr | – |
| Forslag disposition | 26 784 tkr | 31 666 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 26 784 tkr | 21 666 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 48 tkr | 47 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 17 tkr | −10 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 2 676 tkr | 2 658 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 23 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 26 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 26 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 98 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 214 tkr | 122 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 608 tkr | 608 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 9 988 tkr | 14 597 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 45 | 16 tkr |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 29 tkr |
| Rantekostnader | 644 tkr | 899 tkr |
| Resultat andelar koncernforetag inkl nedskrivning | 4 828 tkr | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 7 823 tkr | 9 232 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 545 tkr | 532 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter forutbetalda hyresintakter | 387 tkr | 409 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna rantekostnader | 127 tkr | 94 tkr |
| Uppskjuten skatteskuld | 24 tkr | 91 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Rallarens Företagsby ABHuvudarbetsställe
Rallarvägen 41, 184 40 Åkersberga
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556950-2973
Registreringsdatum
25 november 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Österåker, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.