Rammen Ekonomi AB
556516-0610Aktiebolagreg. 1995
Enskede, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
65 tkr
Resultat efter fin. poster
48 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Götaforsvägen 13, 122 66 Enskede
Postadress
Götaforsvägen 13, 122 66 Enskede
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsult- och utbildningstjänster inom område ekonomi och administration, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 34 tkr | 12 tkr | – |
| 2020 | 43 tkr | 17 tkr | – |
| 2021 | 49 tkr | 28 tkr | 153 tkr |
| 2022 | 45 tkr | 24 tkr | 142 tkr |
| 2023 | 51 tkr | 26 tkr | 144 tkr |
| 2024 | 71 tkr | 43 tkr | 153 tkr |
| 2025 | 80 tkr | 52 tkr | 159 tkr |
| 2026 | 65 tkr | 48 tkr | 157 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 73,5 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −18,3 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 65 | 80 | 71 | 51 | 45 | 49 | 43 | 34 |
| Rörelseintäkter | 65 | 80 | 71 | 51 | 45 | 49 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 16 | 25 | 28 | 26 | 21 | 22 | – | – |
| Personalkostnader | 1 | 4 | 3 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 19 | 31 | 31 | 26 | 21 | 22 | – | – |
| Rörelseresultat | 46 | 49 | 40 | 26 | 24 | 28 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 3 | 3 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 3 | 3 | 1 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 48 | 52 | 43 | 26 | 24 | 28 | 17 | 12 |
| Resultat före skatt | 48 | 52 | 43 | 26 | 24 | 28 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 10 | 11 | 9 | 6 | 5 | 6 | – | – |
| Årets resultat | 38 | 41 | 34 | 21 | 19 | 22 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 8 | 0 | 3 | 5 | 2 | 7 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 6 | 24 | 14 | 8 | 17 | – | – |
| Kassa och bank | 151 | 161 | 139 | 139 | 143 | 144 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 165 | 168 | 163 | 153 | 152 | 162 | – | – |
| Summa tillgångar | 170 | 175 | 163 | 153 | 152 | 162 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 | 5 | 5 | 10 | 10 | 18 | – | – |
| Fritt eget kapital | 44 | 46 | 40 | 30 | 29 | 40 | – | – |
| Eget kapital | 157 | 159 | 153 | 144 | 142 | 153 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 6 | 9 | 5 | 2 | 3 | 2 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 14 | 16 | 10 | 9 | 10 | 9 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 170 | 175 | 163 | 153 | 152 | 162 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 40 | 40 | 35 | 25 | 19 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92 % | 90,8 % | 93,7 % | 94,1 % | 93,5 % | 94,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 214 % | 1 041 % | 1 575 % | 1 681 % | 1 528 % | 1 806 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 71,2 % | 61,6 % | 56,4 % | 49,9 % | 53,8 % | 56 % | – | – |
| Vinstmarginal | 73,5 % | 65,1 % | 60,9 % | 51,4 % | 53,8 % | 56 % | 40,6 % | 35,6 % |
| Omsättningstillväxt | −18,3 % | 12,6 % | 38,2 % | 14,6 % | −9,3 % | 14,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,2 % | 25,9 % | 22,3 % | 14,5 % | 13,5 % | 14,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 71 tkr | 51 tkr | 45 tkr | 49 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 38 tkr | 41 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 38 tkr | 41 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −41 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 41 tkr | 34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 40 tkr | 35 tkr |
| Forslag disposition | 44 tkr | 46 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 tkr | 6 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 40 tkr | 40 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 438 | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 6 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 9 tkr | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 4 tkr | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 2 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 tkr | 6 tkr |
| Reservfond | 13 tkr | 13 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Rammen Ekonomi ABHuvudarbetsställe
Götaforsvägen 13, 122 66 Enskede
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556516-0610
Registreringsdatum
6 september 1995
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.