Ranfjälls Maskintjänst AB
556848-0551Aktiebolagreg. 2011
Skellefteå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 430 tkr
Resultat efter fin. poster
343 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Forsbacka 47, 931 97 Skellefteå
Postadress
Forsbacka 47, 931 97 Skellefteå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva grävmaskinarbeten samt utföra godstransporter, främst grus och snö med lastbil samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 5 657 tkr | 4 tkr | – |
| 2022 | 5 113 tkr | 3 tkr | – |
| 2023 | 1 841 tkr | −847 tkr | −750 tkr |
| 2024 | 1 872 tkr | 462 tkr | −288 tkr |
| 2025 | 1 430 tkr | 343 tkr | 55 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 11,3 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 24 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −23,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 430 | 1 872 | 1 841 | 5 113 | 5 657 |
| Förändring av lager | −1 | 4 | −41 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 68 | 97 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 429 | 1 945 | 1 896 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 439 | 678 | 1 580 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 285 | 319 | 407 | – | – |
| Personalkostnader | 303 | 440 | 653 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 17 | 77 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 051 | 1 454 | 2 716 | – | – |
| Rörelseresultat | 378 | 490 | −820 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 36 | 28 | 27 | – | – |
| Finansiella poster | −36 | −28 | −27 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 343 | 462 | −847 | 3 | 4 |
| Resultat före skatt | 343 | 462 | −847 | – | – |
| Årets resultat | 343 | 462 | −847 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 213 | 43 | 72 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 213 | 43 | 72 | – | – |
| Varulager | 3 | 4 | 22 | – | – |
| Kundfordringar | 163 | 32 | 35 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 267 | 321 | 265 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 270 | 325 | 287 | – | – |
| Summa tillgångar | 483 | 368 | 359 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −338 | −800 | 47 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 | −338 | −800 | – | – |
| Eget kapital | 55 | −288 | −750 | – | – |
| Långfristiga skulder | 196 | 94 | 153 | – | – |
| Leverantörsskulder | 95 | 135 | 332 | – | – |
| Skatteskulder | 2 | 2 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 232 | 562 | 956 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 483 | 368 | 359 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 11,3 % | −78,2 % | −209 % | – | – |
| Kassalikviditet | 115 % | 57 % | 28 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 26,5 % | 26,2 % | −44,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 24 % | 24,7 % | −46 % | 0,1 % | 0,1 % |
| Omsättningstillväxt | −23,6 % | 1,7 % | −64 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 625,4 % | −160,6 % | 113 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 430 tkr | 1 872 tkr | 1 841 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 343 tkr | 462 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 36 tkr | 81 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 343 tkr | 462 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −462 tkr | 847 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 462 tkr | −847 tkr |
| Forskott fran kunder | 0 | 220 tkr |
| Forslag disposition | 5 tkr | −338 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 tkr | −338 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 49 tkr | 85 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 213 tkr | 43 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 266 tkr | 73 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 54 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 193 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 23 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 18 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 3 tkr | 4 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 53 tkr | 93 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 65 tkr | 16 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 160 tkr | 13 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 31 tkr | 184 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 17 tkr | 95 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Ranfjälls Maskintjänst ABHuvudarbetsställe
Forsbacka 47, 931 97 Skellefteå
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556848-0551
Registreringsdatum
31 mars 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Skellefteå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.