RANG Invest AB
559126-4816Aktiebolagreg. 2017
Värmdö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
451 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ekåsen 11, 139 40 Värmdö
Postadress
c/o Fredrik Gran, Ekåsen 11, 139 40 Värmdö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | 944 tkr | 10 251 tkr |
| 2020 | – | 3 738 tkr | 13 111 tkr |
| 2021 | – | 1 232 tkr | 10 665 tkr |
| 2022 | – | −5 512 tkr | 1 966 tkr |
| 2023 | – | −311 tkr | 3 429 tkr |
| 2024 | – | 1 044 tkr | 4 199 tkr |
| 2025 | – | 451 tkr | 4 441 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,8 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 117 | 82 | 53 | 54 | 60 | 62 | 19 |
| Rörelsekostnader | 117 | 82 | 53 | 54 | 60 | 62 | 19 |
| Rörelseresultat | −117 | −82 | −53 | −54 | −60 | −62 | −19 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 1 194 | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 4 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 568 | 1 126 | −258 | −5 458 | 1 292 | 3 800 | 963 |
| Resultat efter finansiella poster | 451 | 1 044 | −311 | −5 512 | 1 232 | 3 738 | 944 |
| Resultat före skatt | 451 | 1 044 | −311 | −5 512 | 1 232 | 3 738 | 944 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 494 | 701 | 108 |
| Årets resultat | 451 | 1 044 | −311 | −5 512 | 737 | 3 037 | 836 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 596 | 4 104 | 3 406 | 4 016 | 10 980 | 13 787 | 8 346 |
| Anläggningstillgångar | 4 596 | 4 104 | 3 406 | 4 016 | 10 980 | 13 787 | 8 346 |
| Kortfristiga fordringar | 77 | 88 | 227 | 19 | 5 426 | 109 | 1 026 |
| Kassa och bank | 11 | 40 | 8 | 42 | 56 | 38 | 1 001 |
| Omsättningstillgångar | 87 | 128 | 235 | 61 | 5 483 | 147 | 2 027 |
| Summa tillgångar | 4 684 | 4 232 | 3 641 | 4 078 | 16 463 | 13 934 | 10 373 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 940 | 3 105 | 3 690 | 7 427 | 9 877 | 10 024 | 9 365 |
| Fritt eget kapital | 4 391 | 4 149 | 3 379 | 1 916 | 10 615 | 13 061 | 10 201 |
| Eget kapital | 4 441 | 4 199 | 3 429 | 1 966 | 10 665 | 13 111 | 10 251 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 196 | 1 087 | 809 | 108 |
| Kortfristiga skulder | 242 | 33 | 211 | 2 112 | 5 798 | 823 | 122 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 684 | 4 232 | 3 641 | 4 078 | 16 463 | 13 934 | 10 373 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 210 | 204 | 195 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,8 % | 99,2 % | 94,2 % | 48,2 % | 64,8 % | 94,1 % | 98,8 % |
| Kassalikviditet | 36 % | 392 % | 111 % | 3 % | 95 % | 18 % | 1 664 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,2 % | 24,9 % | −9,1 % | −280,4 % | 6,9 % | 23,2 % | 8,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 64 tkr | 64 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 64 tkr | 64 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 4 532 tkr | 4 040 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 7 914 tkr | 7 985 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 774 tkr | 1 958 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 703 tkr | 1 329 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 564 tkr | 1 327 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 3 381 tkr | 3 945 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 451 tkr | 1 044 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 451 tkr | 1 044 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 044 tkr | 311 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | 70 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 044 tkr | −311 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 441 tkr | 4 199 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 451 tkr | 1 044 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | – | 70 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | 204 tkr |
| Forslag disposition | 4 391 tkr | 4 149 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 069 tkr | 3 940 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −564 tkr | −1 327 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 77 tkr | 88 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 228 tkr | 18 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 4 tkr | −1 396 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
RANG Invest ABHuvudarbetsställe
Ekåsen 11, 139 40 Värmdö
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559126-4816
Registreringsdatum
25 september 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Värmdö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.