Rasmus Görtz Maskintjänst AB
559391-5829Aktiebolagreg. 2022
Hörby, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 469 tkr
Resultat efter fin. poster
84 tkr
Soliditet
14 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Högås 1290, 242 97 Hörby
Postadress
Högås 1290, 242 97 Hörby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva entreprenadverksamhet inom mark och anläggning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 827 tkr | 377 tkr | 25 tkr |
| 2024 | 1 194 tkr | 33 tkr | 28 tkr |
| 2025 | 1 413 tkr | 197 tkr | 38 tkr |
| 2026 | 1 469 tkr | 84 tkr | 41 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 14,2 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 5,7 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt 4 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 469 | 1 413 | 1 194 | 827 |
| Övriga rörelseintäkter | 117 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 586 | 1 413 | 1 194 | 827 |
| Övriga externa kostnader | 544 | 560 | 712 | 405 |
| Personalkostnader | 307 | 213 | 123 | 61 |
| Av- och nedskrivningar | 353 | 319 | 225 | 41 |
| Övriga rörelsekostnader | 171 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 375 | 1 092 | 1 060 | 507 |
| Rörelseresultat | 211 | 321 | 134 | 320 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 128 | 127 | 103 | 22 |
| Finansiella poster | −127 | −124 | −101 | −21 |
| Resultat efter finansiella poster | 84 | 197 | 33 | 377 |
| Bokslutsdispositioner | −80 | −183 | −30 | −297 |
| Resultat före skatt | 4 | 14 | 3 | 1 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 3 | 1 | 1 |
| Årets resultat | 3 | 11 | 2 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 220 | 2 726 | 2 424 | 1 009 |
| Anläggningstillgångar | 3 220 | 2 726 | 2 424 | 1 009 |
| Kundfordringar | 191 | 183 | 190 | 32 |
| Kortfristiga fordringar | 196 | 191 | 205 | 145 |
| Kassa och bank | 176 | 105 | 52 | 52 |
| Omsättningstillgångar | 372 | 296 | 257 | 197 |
| Summa tillgångar | 3 592 | 3 022 | 2 681 | 1 206 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 13 | 3 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 16 | 13 | 3 | 0 |
| Eget kapital | 41 | 38 | 28 | 25 |
| Obeskattade reserver | 590 | 510 | 327 | 297 |
| Långfristiga skulder | 1 940 | 1 607 | 1 582 | 653 |
| Leverantörsskulder | 13 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 020 | 867 | 745 | 230 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 592 | 3 022 | 2 681 | 1 206 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 14,2 % | 14,7 % | 10,7 % | 21,7 % |
| Kassalikviditet | 36 % | 34 % | 34 % | 86 % |
| Rörelsemarginal | 14,4 % | 22,8 % | 11,2 % | 38,7 % |
| Vinstmarginal | 5,7 % | 13,9 % | 2,8 % | 45,6 % |
| Omsättningstillväxt | 4 % | 18,3 % | 44,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,3 % | 27,7 % | 8,6 % | 1 % |
| Omsättning per anställd | 1 469 tkr | 1 413 tkr | 1 194 tkr | 827 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 590 tkr | 510 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 3 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −11 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 11 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 41 tkr | 38 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −80 tkr | −183 tkr |
| Forslag disposition | 16 tkr | 13 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 16 tkr | 13 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 397 tkr | 219 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 3 220 tkr | 2 726 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 4 109 tkr | 3 311 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 889 tkr | 585 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 600 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 1 398 tkr | 621 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 353 tkr | 319 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 49 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 486 tkr | 431 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 474 tkr | 399 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 940 tkr | 1 607 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 175 tkr | 2 695 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 3 175 tkr | 2 695 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 48 tkr | 36 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 sep. 2025 – 31 aug. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 5 aug. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Rasmus Görtz Maskintjänst ABHuvudarbetsställe
Högås 1290, 242 97 Hörby
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559391-5829
Registreringsdatum
5 augusti 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Hörby, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.610 – Stödverksamhet avseende växtodling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.