Råsunda Säkerhetsentreprenad AB
556263-7016Aktiebolagreg. 1985
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
11 068 tkr
Resultat efter fin. poster
533 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
7
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Solna
Postadress
Box 6003, 171 06 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Målet med bolagets verksamhet är att sälja, installera och förvalta digitala och fysiska säkerhetssystem såsom områdesskydd, cctv, larm och passersystem samt utföra därmed förenliga entreprenadarbeten inom mark, bygg och anläggning. Bolaget skall även bedriva detaljhandel och sälja lås, nycklar och säkerhetsprodukter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 17 272 tkr | 748 tkr | – |
| 2020 | 14 035 tkr | 284 tkr | – |
| 2021 | 11 560 tkr | −191 tkr | – |
| 2022 | 15 941 tkr | 1 220 tkr | 1 551 tkr |
| 2023 | 14 434 tkr | −71 tkr | 1 565 tkr |
| 2024 | 10 351 tkr | 1 149 tkr | 2 223 tkr |
| 2025 | 11 068 tkr | 533 tkr | 2 603 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 4,8 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 6,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 068 | 10 351 | 14 434 | 15 941 | 11 560 | 14 035 | 17 272 |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | 16 | 36 | 176 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 11 076 | 10 367 | 14 470 | 16 117 | – | – | – |
| Handelsvaror | 4 604 | 2 438 | 8 120 | 9 247 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 534 | 2 036 | 2 167 | 2 393 | – | – | – |
| Personalkostnader | 4 144 | 4 321 | 3 871 | 2 910 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 144 | 171 | 181 | 181 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 60 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 426 | 9 025 | 14 340 | 14 731 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 651 | 1 342 | 130 | 1 386 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 6 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 130 | 200 | 201 | 166 | – | – | – |
| Finansiella poster | −118 | −194 | −201 | −166 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 533 | 1 149 | −71 | 1 220 | −191 | 284 | 748 |
| Bokslutsdispositioner | −94 | −300 | 100 | −164 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 439 | 849 | 29 | 1 056 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 58 | 191 | 15 | 225 | – | – | – |
| Årets resultat | 380 | 658 | 14 | 831 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 155 | 299 | 430 | 611 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 130 | 130 | 130 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 155 | 429 | 560 | 741 | – | – | – |
| Varulager | 2 083 | 2 524 | 1 081 | 551 | – | – | – |
| Kundfordringar | 1 418 | 1 852 | 1 286 | 1 750 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 883 | 2 301 | 3 116 | 4 694 | – | – | – |
| Kassa och bank | 351 | 342 | 380 | 416 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 317 | 5 166 | 4 577 | 5 661 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 4 472 | 5 595 | 5 137 | 6 402 | – | – | – |
| Aktiekapital | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 180 | 180 | 180 | 180 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 2 043 | 1 385 | 1 371 | 540 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 423 | 2 043 | 1 385 | 1 371 | – | – | – |
| Eget kapital | 2 603 | 2 223 | 1 565 | 1 551 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 658 | 564 | 264 | 364 | – | – | – |
| Avsättningar | 0 | 162 | 162 | 162 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 110 | 768 | 615 | 652 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 256 | 554 | 1 276 | 2 906 | – | – | – |
| Skatteskulder | 20 | 42 | 197 | 203 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 101 | 1 878 | 2 531 | 3 673 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 472 | 5 595 | 5 137 | 6 402 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 7 | 7 | 8 | 8 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,9 % | 47,7 % | 34,5 % | 28,7 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 203 % | 141 % | 138 % | 139 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,9 % | 13 % | 0,9 % | 8,7 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 4,8 % | 11,1 % | −0,5 % | 7,6 % | −1,7 % | 2 % | 4,3 % |
| Omsättningstillväxt | 6,9 % | −28,3 % | −9,5 % | 37,9 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,6 % | 29,6 % | 0,9 % | 53,6 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 581 tkr | 1 479 tkr | 1 804 tkr | 1 993 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (48)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 130 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 130 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 130 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 380 tkr | 658 tkr |
| Avsattningar pensioner liknande forpliktelser enligt lag | 0 | 162 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 700 tkr | 700 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 110 tkr | 518 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 380 tkr | 658 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −658 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 658 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 603 tkr | 2 223 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 380 tkr | 658 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | −94 tkr | −300 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 5 tkr | 10 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 26 tkr | 26 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 20 tkr | 15 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 60 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 17 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 32 tkr |
| Forslag disposition | 2 423 tkr | 2 043 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 423 tkr | 2 043 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 252 tkr | 370 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 150 tkr | 258 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 901 tkr | 856 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 751 tkr | 603 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 156 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 101 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 109 tkr | 132 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 140 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 2 083 tkr | 2 524 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 30 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 219 tkr | 162 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 219 tkr | 131 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 30 tkr | 44 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 213 tkr | 71 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 392 tkr | 508 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 250 tkr | 500 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 250 tkr |
| Periodiseringsfonder | 658 tkr | 564 tkr |
| Reservfond | 30 tkr | 30 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 7 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 700 tkr | 400 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 700 tkr | 400 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 7 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 182 tkr | 274 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Råsunda Säkerhetsentreprenad ABHuvudarbetsställe
Solna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556263-7016
Registreringsdatum
5 augusti 1985
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
150 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.240 – Andra bygginstallationer
Övriga registrerade namn
5 st
- Råsäk Ekerö – särskilt företagsnamn, registrerat 19 januari 2021. För den del av verksamheten som avser bedriva detaljhandel med lås, nycklar och säkerhetsprodukter på Ekerö.
- Råsäk Solna – särskilt företagsnamn, registrerat 19 januari 2021. För den del av verksamheten som avser bedriva detaljhandel med lås, nycklar och säkerhetsprodukter i Solna.
- Råsunda Lås – särskilt företagsnamn, registrerat 19 januari 2021. För den del av verksamheten som avser bedriva detaljhandel med lås, nycklar och säkerhetsprodukter på Råsundavägen i Solna.
- Färingsö Lås – särskilt företagsnamn, registrerat 19 januari 2021. För den del av verksamheten som avser bedriva detaljhandel med lås, nycklar och säkerhetsprodukter på Färingsö.
- Råsunda Security Construction – företagsnamn på främmande språk, registrerat 20 april 2020
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.