Rbs VVS AB
559314-8025Aktiebolagreg. 2021
Jordbro, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
21 144 tkr
Resultat efter fin. poster
1 291 tkr
Soliditet
41 %
Anställda
10
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Moränvägen 54, 137 64 Jordbro
Postadress
c/o Doniyor Shomaksudov, Moränvägen 54, 137 64 Jordbro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 1 680 tkr | 67 tkr | 77 tkr |
| 2023 | 5 982 tkr | 416 tkr | 405 tkr |
| 2024 | 10 738 tkr | 449 tkr | 748 tkr |
| 2025 | 21 144 tkr | 1 291 tkr | 1 506 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 41 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 6,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 96,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 21 144 | 10 738 | 5 982 | 1 680 |
| Förändring av lager | 0 | 520 | 130 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 2 384 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 23 528 | 11 258 | 6 112 | 1 680 |
| Råvaror och förnödenheter | 14 443 | 7 112 | 4 382 | 1 378 |
| Övriga externa kostnader | 2 359 | 1 244 | 765 | 230 |
| Personalkostnader | 5 381 | 2 443 | 550 | 4 |
| Övriga rörelsekostnader | 63 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 22 246 | 10 799 | 5 696 | 1 612 |
| Rörelseresultat | 1 282 | 459 | 417 | 67 |
| Ränteintäkter och liknande | 14 | 2 | 1 | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 11 | 1 | – |
| Finansiella poster | 9 | −9 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 291 | 449 | 416 | 67 |
| Bokslutsdispositioner | −329 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 962 | 449 | 416 | 67 |
| Skatt på årets resultat | 204 | 106 | 88 | 15 |
| Årets resultat | 758 | 343 | 328 | 52 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 250 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 250 | – | – | – |
| Varulager | 0 | 650 | 130 | – |
| Kundfordringar | 318 | 168 | 575 | 118 |
| Kortfristiga fordringar | 3 033 | 502 | 660 | 119 |
| Kassa och bank | 29 | 430 | 133 | 53 |
| Omsättningstillgångar | 3 062 | 1 582 | 923 | 172 |
| Summa tillgångar | 4 312 | 1 582 | 923 | 172 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 723 | 380 | 52 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 481 | 723 | 380 | 52 |
| Eget kapital | 1 506 | 748 | 405 | 77 |
| Obeskattade reserver | 329 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 739 | 16 | – | – |
| Skatteskulder | 205 | 180 | 103 | 15 |
| Kortfristiga skulder | 2 476 | 834 | 518 | 95 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 312 | 1 582 | 923 | 172 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 11 | 6 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 41 % | 47,3 % | 43,9 % | 44,9 % |
| Kassalikviditet | 124 % | 112 % | 153 % | 181 % |
| Rörelsemarginal | 6,1 % | 4,3 % | 7 % | 4 % |
| Vinstmarginal | 6,1 % | 4,2 % | 7 % | 4 % |
| Omsättningstillväxt | 96,9 % | 79,5 % | 256,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 50,3 % | 45,9 % | 80,9 % | 67,7 % |
| Omsättning per anställd | 2 114 tkr | 976 tkr | 997 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 758 tkr | 343 tkr |
| Byggnader mark | 1 250 tkr | – |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 250 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 1 250 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 758 tkr | 343 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −343 tkr | −328 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 343 tkr | 328 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −329 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 322 tkr | 84 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 0 | 650 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 249 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 420 tkr | 634 tkr |
| Periodiseringsfonder | 329 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 2 384 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 112 tkr | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 28 apr. 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Rbs VVS ABHuvudarbetsställe
Moränvägen 54, 137 64 Jordbro
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559314-8025
Registreringsdatum
28 april 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Haninge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.210 – Elinstallationer
- SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.