RCAS International AB
556634-1532Aktiebolagreg. 2002
Lidingö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
3 004 tkr
Resultat efter fin. poster
1 024 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norra Hamnpromenaden 3 Lgh 1502, 181 66 Lidingö
Postadress
Norra Hamnpromenaden 3 Lgh 1502, 181 66 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultverksamhet och verksamhetsutveckling, handel med och förvaltning av fast egendom och värdepapper, samt driva konsultverksamhet inom reklam och PR, uthyrning och förvaltning av historiska luftfartyg, och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 8 tkr | −19 tkr | – |
| 2018 | 5 tkr | −5 tkr | – |
| 2019 | 885 tkr | 9 242 tkr | 9 150 tkr |
| 2020 | 3 723 tkr | 2 472 tkr | 7 984 tkr |
| 2021 | 2 941 tkr | 1 770 tkr | 8 817 tkr |
| 2022 | 48 tkr | −237 tkr | 8 512 tkr |
| 2023 | 327 tkr | 6 390 tkr | – |
| 2024 | 2 110 tkr | 2 229 tkr | – |
| 2025 | 1 474 tkr | −157 tkr | 11 036 tkr |
| 2026 | 3 004 tkr | 1 024 tkr | 11 288 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 34,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 103,9 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 004 | 1 474 | 2 110 | 327 | 48 | 2 941 | 3 723 | 885 | 5 | 8 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | −9 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 67 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 007 | 1 540 | – | – | 38 | 2 941 | 3 723 | 885 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 647 | 0 | – | – | 0 | 13 | 1 | 30 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 374 | 679 | – | – | 189 | 187 | 298 | 50 | – | – |
| Personalkostnader | 960 | 1 077 | – | – | 0 | 810 | 669 | 13 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 31 | 31 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 21 | 0 | – | – | 0 | 169 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 034 | 1 787 | – | – | 189 | 1 180 | 967 | 94 | – | – |
| Rörelseresultat | 973 | −246 | – | – | −151 | 1 761 | 2 756 | 792 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 13 | −275 | 8 450 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 33 | 95 | – | – | −76 | 0 | −8 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 5 | – | – | 4 | 4 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 51 | 90 | – | – | −87 | 9 | −284 | 8 450 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 024 | −157 | 2 229 | 6 390 | −237 | 1 770 | 2 472 | 9 242 | −5 | −19 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 135 | – | – | 116 | −400 | −690 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 024 | −21 | – | – | −121 | 1 370 | 1 782 | 9 242 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 213 | 0 | – | – | 0 | 296 | 447 | 142 | – | – |
| Årets resultat | 812 | −21 | – | – | −121 | 1 074 | 1 335 | 9 100 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 573 | 3 704 | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 345 | 4 738 | – | – | 2 380 | 2 386 | 1 487 | 351 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 918 | 8 443 | – | – | 2 380 | 2 386 | 1 487 | 351 | – | – |
| Varulager | – | – | – | – | 0 | 10 | 20 | 21 | – | – |
| Kundfordringar | 275 | 306 | – | – | – | 0 | 425 | 75 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 365 | 416 | – | – | 177 | 415 | 657 | 8 499 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 400 | 800 | 400 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 2 778 | 2 957 | – | – | 6 787 | 7 016 | 7 337 | 783 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 143 | 3 374 | – | – | 7 364 | 8 240 | 8 415 | 9 303 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 061 | 11 816 | – | – | 9 744 | 10 626 | 9 901 | 9 653 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 376 | 10 958 | – | – | 8 533 | 7 643 | 6 550 | −50 | – | – |
| Fritt eget kapital | 11 188 | 10 936 | – | – | 8 412 | 8 717 | 7 884 | 9 050 | – | – |
| Eget kapital | 11 288 | 11 036 | – | – | 8 512 | 8 817 | 7 984 | 9 150 | – | – |
| Obeskattade reserver | 410 | 410 | – | – | 974 | 1 090 | 690 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 6 | 180 | – | – | – | 0 | 0 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | 213 | 109 | – | – | 140 | 600 | 589 | 142 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 363 | 370 | – | – | 258 | 720 | 1 227 | 504 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 061 | 11 816 | – | – | 9 744 | 10 626 | 9 901 | 9 653 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | – | – | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 765 | – | – | – | 188 | 184 | 58 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,3 % | 96,2 % | – | – | 95,3 % | 91,1 % | 86,2 % | 94,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 866 % | 911 % | – | – | 2 849 % | 1 144 % | 684 % | 1 842 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 32,4 % | −16,7 % | – | – | −315,4 % | 59,9 % | 74 % | 89,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 34,1 % | −10,6 % | 105,7 % | 1 952,7 % | −496,6 % | 60,2 % | 66,4 % | 1 044 % | −100,8 % | −224,7 % |
| Omsättningstillväxt | 103,9 % | −30,2 % | 544,7 % | – | −98,4 % | −21 % | 320,6 % | 16 763,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,2 % | −0,2 % | – | – | −1,4 % | 12,2 % | 16,7 % | 99,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 502 tkr | 737 tkr | – | – | – | 2 941 tkr | 3 723 tkr | 885 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (45)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 100 tkr | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 100 tkr | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 100 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 5 245 tkr | 4 738 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 5 245 tkr | 4 738 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 507 tkr | 1 201 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 000 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 000 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 1 000 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 812 tkr | −21 tkr |
| Byggnader mark | 1 499 tkr | 1 531 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 570 tkr | 1 570 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 71 tkr | 40 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −97 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 31 tkr | 31 tkr |
| Byggnader mark nedskrivningar | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 812 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 21 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −21 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 560 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 812 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 560 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 135 tkr |
| Forslag disposition | 11 188 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 423 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 16 tkr | 21 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 10 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 74 tkr | 89 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 133 tkr | 69 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 1 074 tkr | 2 174 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 1 074 tkr | 2 174 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar avskrivningar | 0 | 0 |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 100 tkr | – |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −106 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar nedskrivningar | 0 | 0 |
| Ovriga skatter | 0 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 410 tkr | 410 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 21 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 sep. 2025 – 31 aug. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
RCAS International ABHuvudarbetsställe
Norra Hamnpromenaden 3 Lgh 1502, 181 66 Lidingö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556634-1532
Registreringsdatum
7 november 2002
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidingö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.