RCR Byggteam AB
559359-3188Aktiebolagreg. 2022
Tyresö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 750 tkr
Resultat efter fin. poster
−234 tkr
Soliditet
21 %
Anställda
2
RCR Byggteam
Din hantverkare
rcrbyggteam.se
Adresser
Besöksadress
Slumnäsvägen 64, 135 61 Tyresö
Postadress
c/o Erik Robin Holmberg, Slumnäsvägen 64, 135 61 Tyresö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall arbeta med det mesta inom bygg såsom renoveringar, om- och tillbyggnader och nyproduktion. företaget kommer att arbeta mot privatperson samt andra företag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 1 613 tkr | 337 tkr | – |
| 2023 | 2 921 tkr | 39 tkr | 323 tkr |
| 2024 | 4 367 tkr | 24 tkr | 371 tkr |
| 2025 | 3 750 tkr | −234 tkr | 77 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 21,1 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −6,3 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −14,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 750 | 4 367 | 2 921 | 1 613 |
| Övriga rörelseintäkter | 40 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 790 | 4 367 | 2 921 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 120 | 2 331 | 1 250 | – |
| Handelsvaror | 939 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 617 | 628 | 325 | – |
| Personalkostnader | 1 311 | 1 342 | 1 286 | – |
| Av- och nedskrivningar | 37 | 40 | 21 | – |
| Rörelsekostnader | 4 024 | 4 341 | 2 881 | – |
| Rörelseresultat | −234 | 26 | 40 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | −2 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −234 | 24 | 39 | 337 |
| Resultat före skatt | −234 | 24 | 39 | – |
| Skatt på årets resultat | 59 | −24 | 8 | – |
| Årets resultat | −294 | 48 | 31 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 59 | 96 | 135 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 65 | 65 | 65 | – |
| Anläggningstillgångar | 124 | 161 | 200 | – |
| Kundfordringar | 165 | 285 | 389 | – |
| Kortfristiga fordringar | 165 | 288 | 396 | – |
| Kassa och bank | 79 | 696 | 210 | – |
| Omsättningstillgångar | 243 | 984 | 606 | – |
| Summa tillgångar | 367 | 1 145 | 806 | 483 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 346 | 298 | 267 | – |
| Fritt eget kapital | 52 | 346 | 298 | – |
| Eget kapital | 77 | 371 | 323 | – |
| Långfristiga skulder | 234 | 135 | 135 | – |
| Leverantörsskulder | 51 | 359 | 176 | – |
| Skatteskulder | −43 | −81 | 38 | – |
| Kortfristiga skulder | 56 | 639 | 348 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 367 | 1 145 | 806 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 21,1 % | 32,4 % | 40,1 % | – |
| Kassalikviditet | 438 % | 154 % | 174 % | – |
| Rörelsemarginal | −6,2 % | 0,6 % | 1,4 % | – |
| Vinstmarginal | −6,3 % | 0,5 % | 1,4 % | 20,9 % |
| Omsättningstillväxt | −14,1 % | 49,5 % | 81,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −378,9 % | 12,9 % | 9,7 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 875 tkr | 2 183 tkr | 1 460 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 65 tkr | 65 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −294 tkr | 48 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 99 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −294 tkr | 48 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −48 tkr | −31 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 48 tkr | 31 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | 77 tkr | 371 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −294 tkr | 48 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 0 |
| Forslag disposition | 52 tkr | 346 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 52 tkr | 346 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 135 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 59 tkr | 96 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 160 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 101 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 37 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 48 tkr | 361 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 135 tkr | 135 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
RCR Byggteam ABHuvudarbetsställe
Slumnäsvägen 64, 135 61 Tyresö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559359-3188
Registreringsdatum
10 januari 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tyresö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.