RE Equity Fund AB
559165-5021Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
1 387 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Artillerigatan 42, 114 45 Stockholm
Postadress
c/o Re Equity Management Ab, Artillerigatan 42, 114 45 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska verka som ett holdingbolag och ska med egna medel förvärva och förvalta privata onoterade bolag företrädesvis, men ej nödvändigtvis, inom fastighetssektorn.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | 0 tkr | 50 tkr |
| 2020 | – | 0 tkr | 100 tkr |
| 2021 | – | −344 tkr | 4 756 tkr |
| 2022 | – | −367 tkr | 4 385 tkr |
| 2023 | – | 1 387 tkr | 10 773 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,9 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 3 | 2 | 7 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 3 | 2 | 7 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −3 | −2 | −7 | −0 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 510 | 364 | 337 | – | – |
| Finansiella poster | 1 391 | −364 | −337 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 387 | −367 | −344 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 387 | −367 | −344 | −0 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 5 | – | – | – |
| Årets resultat | 1 387 | −372 | −344 | −0 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 207 | 8 247 | 8 194 | 75 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 8 207 | 8 247 | 8 194 | 75 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 9 179 | 1 957 | 0 | 3 107 | 0 |
| Kassa och bank | 6 | 100 | 6 | 25 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 9 184 | 2 057 | 6 | 3 132 | 50 |
| Summa tillgångar | 17 391 | 10 304 | 8 200 | 3 207 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 9 335 | 4 706 | 5 050 | 50 | 0 |
| Fritt eget kapital | 10 723 | 4 335 | 4 706 | 50 | 0 |
| Eget kapital | 10 773 | 4 385 | 4 756 | 100 | 50 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 522 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 618 | 4 397 | 3 444 | 3 107 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 17 391 | 10 304 | 8 200 | 3 207 | 50 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,9 % | 42,6 % | 58 % | 3,1 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 139 % | 47 % | 0 % | 101 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,9 % | −8,5 % | −7,2 % | −0,3 % | 0 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 3 132 tkr | 3 197 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 3 132 tkr | 3 197 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 381 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 360 tkr | 9 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 0 | 44 tkr |
| Andelar koncernforetag | 5 075 tkr | 5 050 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 5 075 tkr | 5 050 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 25 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 1 387 tkr | −370 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 387 tkr | −372 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 372 tkr | 344 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −372 tkr | −344 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 5 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 10 773 tkr | 4 385 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 387 tkr | −372 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 5 000 tkr | 2 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 5 000 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 879 tkr | 1 957 tkr |
| Forslag disposition | 10 723 tkr | 4 335 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 723 tkr | 4 335 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 1 522 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 300 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 1 522 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 1 900 tkr | – |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 6 618 tkr | 4 287 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 110 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
RE Equity Fund ABHuvudarbetsställe
Artillerigatan 42, 114 45 Stockholm
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559165-5021
Registreringsdatum
10 juli 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.