Ready4Execution AB
556999-7272Aktiebolagreg. 2015
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 598 tkr
Resultat efter fin. poster
785 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sågtorpsvägen 15, 183 56 Täby
Postadress
c/o Andreas Westling, Sågtorpsvägen 15, 183 56 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom affärskonsulting, affärs- och konceptutveckling, mjukvaruutveckling, åter- försäljarstrategi, återförsäljar- och servicenätverkshantering, utbildning, säljstöd och rådgivning samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −9 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −14 tkr | – |
| 2019 | – | −31 tkr | 31 tkr |
| 2020 | – | 4 tkr | 35 tkr |
| 2021 | 530 tkr | 411 tkr | 377 tkr |
| 2022 | 1 293 tkr | 408 tkr | 699 tkr |
| 2023 | 1 286 tkr | 438 tkr | 1 045 tkr |
| 2024 | 1 425 tkr | 766 tkr | 1 453 tkr |
| 2025 | 1 598 tkr | 785 tkr | 1 875 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52,3 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 49,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 12,2 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 598 | 1 425 | 1 286 | 1 293 | 530 | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | 3 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 606 | 1 428 | 1 287 | 1 293 | 530 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 180 | 17 | 208 | 235 | 112 | −4 | 31 | – | – |
| Personalkostnader | 631 | 632 | 635 | 638 | 7 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 9 | 9 | 9 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 4 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 820 | 661 | 852 | 883 | 119 | −4 | 31 | – | – |
| Rörelseresultat | 786 | 766 | 435 | 410 | 411 | 4 | −31 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 3 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 2 | 0 | 2 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −1 | 0 | 3 | −2 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 785 | 766 | 438 | 408 | 411 | 4 | −31 | −14 | −9 |
| Resultat före skatt | 785 | 766 | 438 | 408 | 411 | 4 | −31 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 163 | 158 | 92 | 85 | 70 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 622 | 608 | 346 | 323 | 341 | 4 | −31 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 19 | 28 | 38 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 221 | 2 045 | 2 045 | 1 307 | 626 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 230 | 2 064 | 2 074 | 1 345 | 626 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 1 255 | 476 | 223 | 210 | 105 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 325 | 533 | 394 | 250 | 83 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 27 | 153 | 274 | 405 | 508 | 59 | 59 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 352 | 686 | 668 | 655 | 591 | 59 | 59 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 582 | 2 750 | 2 742 | 2 000 | 1 217 | 59 | 59 | – | – |
| Aktiekapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | – | – |
| Bundet eget kapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 193 | 785 | 639 | 317 | −25 | −29 | 3 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 815 | 1 393 | 985 | 639 | 317 | −25 | −29 | – | – |
| Eget kapital | 1 875 | 1 453 | 1 045 | 699 | 377 | 35 | 31 | – | – |
| Leverantörsskulder | 24 | – | 0 | 37 | 13 | 6 | 7 | – | – |
| Skatteskulder | 135 | 91 | 48 | 37 | 39 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 708 | 1 297 | 1 697 | 1 301 | 841 | 23 | 28 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 582 | 2 750 | 2 742 | 2 000 | 1 217 | 59 | 59 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 200 | 200 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52,3 % | 52,8 % | 38,1 % | 35 % | 30,9 % | 60,1 % | 52,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 79 % | 53 % | 39 % | 50 % | 70 % | 250 % | 212 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 49,2 % | 53,8 % | 33,8 % | 31,7 % | 77,6 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 49,1 % | 53,8 % | 34 % | 31,6 % | 77,6 % | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 12,2 % | 10,8 % | −0,5 % | 143,8 % | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 33,2 % | 41,8 % | 33,1 % | 46,2 % | 90,6 % | 11,5 % | −100,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 221 tkr | 2 045 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 622 tkr | 608 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 622 tkr | 608 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −608 tkr | −346 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 608 tkr | 346 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition | 1 815 tkr | 1 393 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 815 tkr | 1 193 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 200 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 9 tkr | 19 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 69 tkr | 57 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 539 tkr | 1 199 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Ready4Execution ABHuvudarbetsställe
Sågtorpsvägen 15, 183 56 Täby
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556999-7272
Registreringsdatum
8 januari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
60 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.