Real Taxi Aktiebolag
559357-7934Aktiebolagreg. 2021
Tumba, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
22 018 tkr
Resultat efter fin. poster
1 057 tkr
Soliditet
35 %
Anställda
20
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Granbacken 18, 147 32 Tumba
Postadress
Granbacken 18, 147 32 Tumba
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva taxiverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2022 | 1 540 tkr | 368 tkr | 318 tkr |
| 2023 | 7 415 tkr | 589 tkr | 785 tkr |
| 2024 | 13 716 tkr | 751 tkr | 1 378 tkr |
| 2025 | 22 018 tkr | 1 057 tkr | 2 210 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34,6 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 4,8 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 60,5 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 22 018 | 13 716 | 7 415 | 1 540 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 695 | 957 | 464 | 35 | – |
| Rörelseintäkter | 22 713 | 14 673 | 7 879 | 1 575 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 386 | 3 120 | 963 | 84 | – |
| Övriga externa kostnader | 4 993 | 3 432 | 2 115 | 528 | – |
| Personalkostnader | 8 789 | 5 352 | 3 232 | 388 | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 655 | 1 628 | 839 | 130 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 526 | 208 | 34 | 69 | – |
| Rörelsekostnader | 21 350 | 13 741 | 7 184 | 1 199 | – |
| Rörelseresultat | 1 363 | 932 | 695 | 375 | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 306 | 181 | 107 | 7 | – |
| Finansiella poster | −306 | −181 | −106 | −7 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 057 | 751 | 589 | 368 | – |
| Resultat före skatt | 1 057 | 751 | 589 | 368 | – |
| Skatt på årets resultat | 225 | 158 | 121 | 76 | – |
| Årets resultat | 832 | 593 | 467 | 293 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 163 | 3 789 | 2 395 | 1 129 | – |
| Anläggningstillgångar | 5 163 | 3 789 | 2 395 | 1 129 | – |
| Kundfordringar | 229 | 382 | 162 | 46 | – |
| Kortfristiga fordringar | 558 | 665 | 192 | 235 | – |
| Kassa och bank | 667 | 126 | 403 | 193 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 226 | 791 | 595 | 428 | – |
| Summa tillgångar | 6 389 | 4 580 | 2 990 | 1 557 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 1 353 | 760 | 293 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 185 | 1 353 | 760 | 293 | – |
| Eget kapital | 2 210 | 1 378 | 785 | 318 | – |
| Långfristiga skulder | 3 521 | 2 790 | 1 875 | 1 095 | – |
| Skatteskulder | 246 | 206 | 198 | 76 | – |
| Kortfristiga skulder | 657 | 412 | 330 | 144 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 389 | 4 580 | 2 990 | 1 557 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 20 | 15 | 15 | 7 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,6 % | 30,1 % | 26,3 % | 20,4 % | – |
| Kassalikviditet | 187 % | 192 % | 180 % | 298 % | – |
| Rörelsemarginal | 6,2 % | 6,8 % | 9,4 % | 24,4 % | – |
| Vinstmarginal | 4,8 % | 5,5 % | 7,9 % | 23,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | 60,5 % | 85 % | 381,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 37,7 % | 43,1 % | 59,5 % | 92,1 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 101 tkr | 914 tkr | 494 tkr | 220 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 832 tkr | 593 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 832 tkr | 593 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −593 tkr | −467 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 593 tkr | 467 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 210 tkr | 1 378 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 832 tkr | 593 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 2 185 tkr | 1 353 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 185 tkr | 1 353 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 5 163 tkr | 3 789 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 5 163 tkr | 3 789 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 374 tkr | 1 843 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 329 tkr | 282 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 398 tkr | 179 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 023 tkr | 124 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 110 tkr | 656 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 1 427 tkr | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 694 tkr | 2 010 tkr |
| Skulder ovriga foretag agarintresse langfristiga | 267 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 27 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 29 dec. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Real Taxi AktiebolagHuvudarbetsställe
Granbacken 18, 147 32 Tumba
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559357-7934
Registreringsdatum
29 december 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Botkyrka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.330 – Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.