Realitude AB
556641-5070Aktiebolagreg. 2003
Ingarö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 024 tkr
Resultat efter fin. poster
454 tkr
Soliditet
73 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stenolles Backe 6, 134 62 Ingarö
Postadress
Stenolles Backe 6, 134 62 Ingarö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra uppdrag och projekt inom marknadsföring och försäljning, företrädesvis omfattande marknadsanalys och events, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 540 tkr | 769 tkr | – |
| 2018 | 973 tkr | 449 tkr | – |
| 2019 | 202 tkr | −187 tkr | 205 tkr |
| 2020 | 885 tkr | 283 tkr | 286 tkr |
| 2021 | 400 tkr | −242 tkr | 115 tkr |
| 2022 | 131 tkr | −49 tkr | 141 tkr |
| 2023 | 315 tkr | −41 tkr | 101 tkr |
| 2024 | 1 151 tkr | 590 tkr | 549 tkr |
| 2025 | 1 024 tkr | 454 tkr | 468 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 44,3 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −11 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 024 | 1 151 | 315 | 131 | 400 | 885 | 202 | 973 | 1 540 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 2 | 119 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 024 | 1 151 | 315 | 131 | 402 | 1 004 | 202 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 137 | 133 | 105 | 110 | 61 | 134 | 148 | – | – |
| Personalkostnader | 438 | 428 | 242 | 70 | 582 | 587 | 241 | – | – |
| Rörelsekostnader | 575 | 561 | 347 | 180 | 644 | 721 | 389 | – | – |
| Rörelseresultat | 450 | 590 | −32 | −49 | −241 | 283 | −187 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 5 | −0 | −9 | −0 | −0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 454 | 590 | −41 | −49 | −242 | 283 | −187 | 449 | 769 |
| Bokslutsdispositioner | −114 | −87 | – | 0 | 70 | −70 | 310 | – | – |
| Resultat före skatt | 340 | 503 | −41 | −49 | −172 | 213 | 123 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 71 | 54 | – | – | 0 | 47 | 31 | – | – |
| Årets resultat | 269 | 449 | −41 | −49 | −172 | 167 | 92 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 167 | 167 | 71 | 81 | 6 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 167 | 167 | 71 | 81 | 6 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 38 | 0 | 88 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 201 | 0 | 0 | 1 | 103 | 4 | 160 | – | – |
| Kassa och bank | 493 | 556 | 55 | 75 | 59 | 459 | 180 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 694 | 556 | 55 | 76 | 163 | 463 | 340 | – | – |
| Summa tillgångar | 860 | 723 | 126 | 157 | 169 | 463 | 340 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 99 | 1 | 41 | 90 | 186 | 20 | 13 | – | – |
| Fritt eget kapital | 368 | 449 | 1 | 41 | 15 | 186 | 105 | – | – |
| Eget kapital | 468 | 549 | 101 | 141 | 115 | 286 | 205 | – | – |
| Obeskattade reserver | 201 | 87 | – | – | 0 | 70 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 1 | 0 | 0 | – | 0 | 7 | – | – |
| Skatteskulder | 126 | 54 | – | 0 | 34 | 56 | 91 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 191 | 86 | 26 | 16 | 54 | 106 | 136 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 860 | 723 | 126 | 157 | 169 | 463 | 340 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 275 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73 % | 85,6 % | 79,6 % | 89,7 % | 68 % | 73,9 % | 60,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 363 % | 644 % | 215 % | 470 % | 300 % | 435 % | 251 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 43,9 % | 51,3 % | −10,1 % | −37,1 % | −60,3 % | 32 % | −92,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 44,3 % | 51,3 % | −13 % | −37,4 % | −60,5 % | 32 % | −92,6 % | 46,2 % | 49,9 % |
| Omsättningstillväxt | −11 % | 265,4 % | 140,5 % | −67,3 % | −54,8 % | 338,1 % | −79,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 57,4 % | 81,7 % | −40,3 % | −34,5 % | −149,5 % | 58,2 % | 44,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 024 tkr | 1 151 tkr | 315 tkr | 131 tkr | 400 tkr | 885 tkr | 202 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 167 tkr | 167 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 167 tkr | 167 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | 96 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 269 tkr | 449 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 269 tkr | 449 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −449 tkr | 41 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 75 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 449 tkr | −41 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 275 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 468 tkr | 549 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 269 tkr | 449 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | 75 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 275 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −114 tkr | −87 tkr |
| Forslag disposition | 368 tkr | 449 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 168 tkr | 99 tkr |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | – | 75 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 187 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 62 tkr | 31 tkr |
| Periodiseringsfonder | 201 tkr | 87 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 199 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Realitude ABHuvudarbetsställe
Stenolles Backe 6, 134 62 Ingarö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556641-5070
Registreringsdatum
10 mars 2003
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Värmdö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.