ReCo Danderyd AB
556950-7170Aktiebolagreg. 2013
Danderyd, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 104 tkr
Resultat efter fin. poster
393 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Svärdvägen 25 A, 182 33 Danderyd
Postadress
Svärdvägen 25 A, 182 33 Danderyd
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva yrkesmässig revision, redovisningstjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 625 tkr | 244 tkr | – |
| 2019 | 3 025 tkr | 318 tkr | – |
| 2020 | 3 051 tkr | 18 tkr | 326 tkr |
| 2021 | 3 482 tkr | 443 tkr | 667 tkr |
| 2022 | 3 807 tkr | 486 tkr | 749 tkr |
| 2023 | 4 061 tkr | 344 tkr | 714 tkr |
| 2024 | 4 052 tkr | 213 tkr | 578 tkr |
| 2025 | 4 104 tkr | 393 tkr | 681 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 9,6 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 1,3 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 104 | 4 052 | 4 061 | 3 807 | 3 482 | 3 051 | 3 025 | 2 625 |
| Övriga rörelseintäkter | 203 | 23 | 3 | 10 | 18 | 13 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 307 | 4 076 | 4 064 | 3 818 | 3 500 | 3 064 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 186 | 181 | 23 | 34 | 11 | 15 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 388 | 1 457 | 1 433 | 1 315 | 1 286 | 1 375 | – | – |
| Personalkostnader | 2 257 | 2 225 | 2 263 | 1 983 | 1 759 | 1 655 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 85 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 916 | 3 863 | 3 719 | 3 332 | 3 055 | 3 045 | – | – |
| Rörelseresultat | 391 | 213 | 344 | 486 | 445 | 18 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 0 | −0 | 0 | −2 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 393 | 213 | 344 | 486 | 443 | 18 | 318 | 244 |
| Resultat före skatt | 393 | 213 | 344 | 486 | 443 | 18 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 90 | 48 | 80 | 103 | 102 | 12 | – | – |
| Årets resultat | 303 | 165 | 264 | 382 | 341 | 6 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 50 | – | – |
| Kundfordringar | 740 | 608 | 814 | 833 | 338 | 267 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 436 | 1 209 | 1 232 | 1 231 | 1 036 | 879 | – | – |
| Kassa och bank | 112 | 306 | 281 | 346 | 311 | 91 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 548 | 1 514 | 1 513 | 1 576 | 1 348 | 969 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 548 | 1 514 | 1 513 | 1 576 | 1 348 | 1 019 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 328 | 364 | 399 | 317 | 276 | 270 | – | – |
| Fritt eget kapital | 631 | 528 | 664 | 699 | 617 | 276 | – | – |
| Eget kapital | 681 | 578 | 714 | 749 | 667 | 326 | – | – |
| Leverantörsskulder | 405 | 380 | 359 | 337 | 342 | 340 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 54 | 34 | 7 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 867 | 936 | 799 | 827 | 681 | 693 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 548 | 1 514 | 1 513 | 1 576 | 1 348 | 1 019 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 4 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 200 | 300 | 300 | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 44 % | 38,2 % | 47,2 % | 47,5 % | 49,5 % | 32 % | – | – |
| Kassalikviditet | 179 % | 162 % | 189 % | 191 % | 198 % | 140 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 9,5 % | 5,3 % | 8,5 % | 12,8 % | 12,8 % | 0,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 9,6 % | 5,3 % | 8,5 % | 12,8 % | 12,7 % | 0,6 % | 10,5 % | 9,3 % |
| Omsättningstillväxt | 1,3 % | −0,2 % | 6,7 % | 9,3 % | 14,1 % | 0,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 44,5 % | 28,5 % | 37,1 % | 51 % | 51,1 % | 1,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 026 tkr | 1 013 tkr | 1 015 tkr | 952 tkr | 1 161 tkr | 763 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 303 tkr | 165 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 303 tkr | 165 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −165 tkr | −264 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 165 tkr | 264 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 681 tkr | 578 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 303 tkr | 165 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 300 tkr |
| Forslag disposition | 631 tkr | 528 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 331 tkr | 328 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 389 tkr | 358 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 35 tkr | 59 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 277 tkr | 473 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 271 tkr | 184 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 186 tkr | 83 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
ReCo Danderyd ABHuvudarbetsställe
Svärdvägen 25 A, 182 33 Danderyd
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556950-7170
Registreringsdatum
27 november 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Danderyd, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.